Lajme

Punësimet në çerdhet, Komuna e Tetovës veprimin e Ministris e vlerëson si hakmarrje politike

Autori

Autori

Portali Tetova

January 4, 2023, 03:01

Përkundër kërkesave të vazhdueshme të Çerdheve “Rinia” në Tetovë për nevojën për dhjetëra punësime, në këtë institucion, Ministria e punës dhe politikës Sociale (MPPS), kthen përgjigje për vetëm tre punësime.

“Nga qershori i vitit 2022 e deri në dhjetor, ne kemi dorëzuar gjithsej 37 kërkesa për punësime, gjashtë nga të cilat janë vende të lira në bazë të sistematizimit, dhe 31 kemi kërkuar vetëm leje për punësim me buxhet të komunës së Tetovës.

Për 31 punësimet kemi dorëzuar kërkesë javën e shkuar në ministri, për të kërkuar pëlqim vetëm për punësimet me buxhet të siguruar nga komuna e Tetovës.

 

Kemi marrë përgjigje pozitive vetëm për tre punësime edhe atë përgjigjen e kemi marr më 28 dhjetor të vitit të shkuar, që ne si institucion për ta bërë konkursin dhe për t’i lajmëruar punëtorët, do duhet tani të marrim sërish pëlqim nga ministria”, deklaroi Fatlinda Jaja, Drejtoreshë e Çerdheve “Rinia” Tetovë.

 

Por nga Ministria e Punës dhe Politikës Sociale thonë se të gjitha kërkesave të drejtorisë së çerdhes i janë përgjigjur pozitivisht.

“Gjitha kërkesat që komuna e Tetovës, gjegjësisht çerdhja Rinia ka lëshuar në ministri, janë miratuar dhe përgjigjja iu është kthyer”, njoftojnë nga Ministria e Punës dhe Politikës Sociale.

Por kreu i këshillit të Tetovës Besar Durmishi këtë akt të Ministrisë e konsideron si hakmarrje politike.

“Nuk e di arsyen se përse, por mendoj se më shumë është arsye politike, dhe duke mos i analizuar nevojat që kanë ata fëmijë. Ne kërkesën e kemi pasur shumë qartë që, vetëm të jemi të mbuluar juridikisht të jep pëlqim Ministria për ata vende të përkohshme, ndërsa financiarisht do mbulohen nga ana e komunës”, tha Besar Durmishi. Kryetar i këshillit komunal të Tetovës.

 

Në mungesë të kuadrit dhe hapësirave, mbi 150 nuk kanë mundur të regjistrohen në çerdhe. Për rreth 31 punësime në çerdhet e Tetovës dhe punësime të tjera, komuna në propozim buxhetin për vitin e ardhshëm, ka paraparë mjete në vlerë prej rreth 30 milion denarësh. /Alsat.mk

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

IMG_0385
Granit Xhaka: Kësaj radhe do të shkojmë në gjymsëfinale
Andi Demiri
Andi Demiri nga Tearca, ylli i ri shqiptar që shkëlqen në Lille!
weffwerfwe
Formacioni i mundshëm, ja si pritet të rreshtohet Shqipëria kundër Italisë
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo

Më shumë nga kategoria

IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo
IMG_7672
Drejtori sportiv i Leverkusenit: Xhaka çelësi i suksesit, i jep zemër ekipit
Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_0412-800x534
Kurti ndahet baras në shah me mjeshtrin i cili e mposhti Kasparovin
gordana-siljanovska-davkova-1068x728-1 (1)
Presidentja Siljanovska Davkova do të marrë pjesë në Samitin për paqe në Ukrainë
Arafat
Haxhinjtë vazhdojnë udhëtimin shpirtëror me vizitën në malin Arafat
lsdm-4-1-750x430-1-1
Kandidatët e LSDM-së prezantojnë programet e tyre
IMG_0385
Granit Xhaka: Kësaj radhe do të shkojmë në gjymsëfinale
IMG_0379
Kurban Bajrami, qytetarët ankohen për çmimet e larta

DIASPORA