Lajme

Rama nuk kishte sukses ta bind Kovaçevskin i cili i qëndron aleancës me Vuçiqin

Autori

Autori

Portali Tetova

July 6, 2023, 12:07

Turi ballkanik që ka nisur kryeministri i Shqipërisë Edi Rama ka për qëllim ta zhvendosë vëmëndjen e vendeve të rajonit nga Ballkani i Hapur tek Procesi i Berlinit, me pak fjalë të zhbëjë atë që aleanca Rama-Vuçiç e propagandoi me ngulm dhe përpjekje të mëdha në 4 vitet e fundit.

Por kjo nuk është kaq e lehtë. Në vizitën e parë, që pati në Shkup me kryeministrin Dimitar Kovaçevski, Ramës i ngeci sharra në gozhdë. Kovaçevski i qëndroi aleancës me Aleksandër Vuçiçin e Serbisë dhe tha se do t’i qëndrojë Ballkanit të Hapur, pavarësisht se Edi Rama tashmë e quan inisiativën të përmbushur.

“Ballkani i hapur nuk ka përfunduar. Ballkani i Hapur dha shumë rezultate të dukshme, të prekshme. Të dielën e ardhshme do kem takim me Bërnabiç për taksat. Ballkani i Hapur nuk e ka kryer misionin e vet, meqënëse ai angazhohet për të njëjtat vlera si Procesi i Berlinit” tha Kovaçevski në konferencën e përbashkët që mbajti në Shkup me Edi Ramën.

Më tej, kryeministri i Maqedonisë së Veriut përmendi shtimin e shkëmbimeve tregtare në shifra të kënaqshme me Serbinë dhe Shqipërinë gjatë viteve të fundit, duke i konsideruar këto meritat e nismës së Ballkanit të Hapur, e cila sipas tij duhet të vazhdojë.

Misioni që ka marrë për të promovuar Procesin e Berlinit, takimi i radhës i të cilit pritet të mbahet në Tetor në Tiranë, nuk i shkon për shtat Edi Ramës. Minimumi një muaj më parë, fliste ndryshe. Sot e quan Ballkanin e Hapur “shpërqëndrim”, “mision të përmbushur” apo “të përfunduar”. Kthesa e fortë që ka marrë brenda një kohe të shkurtër e pengon të shprehë pakënaqësi për qëndrimet e Kovaçevskit.

“Nëse doni që të nxjerr një lajmërim vdekje nuk e kam dhe nuk kam për ta nxjerrë. Megjithatë jeta është e bukur se secili mund të këndojë këngën e vet, aq më tepër në një situatë liri demokracie, kështu që secili prej jush të zgjedhë të këndojë këngën e vet dhe të thotë si e dëshiron.Kush ka pritur që Ballkani i Hapur të dështojë le ta këndojë fundin e tij” tha Rama.

Arsyet se përse Rama doli nga Ballkani i Hapur mbeten mister. Ngrirja e marrëdhënieve të tij me Vuçiçin erdhi pas tensioneve në veri të Kosovës, kur forcat speciale të Serbisë rrëmbyen tre policë të Kosovës. Vuçiç e priti me mosbesim daljen e Ramës nga Ballkani i Hapur.

“Nuk besoj se Rama e ka thënë këtë. Shpresoj të kem mundësi ta shoh së shpejti. Ballkani i Hapur është një ide autonome dhe autoktone e njerëzve nga Ballkani”, tha Vuçiç kur mësoi për deklaratat e kryeministrit të Shqipërisë.

Refuzimi i Kovaçevskit për të kërcyer nga korsia e Ballkanit të Hapur, tek korsia e Procesit të Berlinit me të njëjtën lehtësi që e bën Rama nuk është ogur i mirë për karrierën e “mediatorit të Ballkanit” siç kanë qejf ta përkëdhelin redaksitë pranë tij.

Ngurtësia e Kovaçevskit nuk është asgjë, krahasuar me deklaratën e djeshme të Albin Kurtit që tha se nuk do ta priste Ramën në takim, kur ai të mbërrinte në Prishtinë. Mbetet për t’u parë si do të shkojë vizita në Kosovë dhe më tej ajo në Serbi ku e pret një Vuçiç i habitur për braktisjen e shpejtë dhe aspak diplomatike të Ballkanit të hapur./Lapsi.al

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

IMG_0385
Granit Xhaka: Kësaj radhe do të shkojmë në gjymsëfinale
Andi Demiri
Andi Demiri nga Tearca, ylli i ri shqiptar që shkëlqen në Lille!
weffwerfwe
Formacioni i mundshëm, ja si pritet të rreshtohet Shqipëria kundër Italisë
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo

Më shumë nga kategoria

IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo
IMG_7672
Drejtori sportiv i Leverkusenit: Xhaka çelësi i suksesit, i jep zemër ekipit
Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
IMG_0412-800x534
Kurti ndahet baras në shah me mjeshtrin i cili e mposhti Kasparovin
gordana-siljanovska-davkova-1068x728-1 (1)
Presidentja Siljanovska Davkova do të marrë pjesë në Samitin për paqe në Ukrainë
Arafat
Haxhinjtë vazhdojnë udhëtimin shpirtëror me vizitën në malin Arafat
lsdm-4-1-750x430-1-1
Kandidatët e LSDM-së prezantojnë programet e tyre
IMG_0385
Granit Xhaka: Kësaj radhe do të shkojmë në gjymsëfinale
IMG_0379
Kurban Bajrami, qytetarët ankohen për çmimet e larta

DIASPORA