Reagim ndaj publikimit të pavërtetave në lidhje...

Reagim ndaj publikimit të pavërtetave në lidhje me borxhin e shkollave në Komunën e Tetovës

Autori

Autori

Portali Tetova

February 1, 2023, 02:02

Komuna e Tetovës, përmes këtij reagimi dëshiron që të sqarojë opinionin publik lidhur me publikimin e lajmit “Komuna e Tetovës rrit borxhin e shkollave….”, që është shpërndarë nëpër disa portale poltrone të BDI-së, të cilët me çdo kusht kërkojnë të njollosin punën e administratës së re të komunës së Tetovës.

Sipas këtyre portaleve Komuna e Tetovës paska rritur borxhin publik të shkollave, por duke mos precizuar se shkollat financohen nga bllok dotacionet e pushtetit qendror.

Andaj ndjejmë obligim që ne si komunë ta informojmë opinionin publik se këto informata janë tërësisht të pavërteta dhe janë tendencioze me qëllim të dezinformojnë opinionin dhe të defokusojnë atë.

Këta fatura janë rrjedhëse dhe kanë arritur në shkolla në fund të muajit dhjetor, në kohën kur procesi i qarkullimit të pagesave është i pamundur. Kryesisht janë faturat në lidhje me transportin e nxënësve të shkollave të mesme.

Pra janë bllok dotacionet që vijnë nga ministria e arsimit dhe shkencës dhe do të shlyhen gjatë kësaj periudhe.

Komuna e Tetovës vazhdimisht po bën përpjekje që të sigurojë kushte më të mira për mbarëvajtjen e procesit arsimor dhe për asnjë moment nuk është vënë në pikëpyetje kjo çështje.

Mos e humb

Mirlind Daku
Mirlind Daku dhe tatuazhi kushtuar heroit kombëtar Agim Ramadani – Katana
Gerti-Leo
Gerti dhe Leo dy lojtarët e Akademisë së Shkëndijës që lanë gjurmë në Danimarkë në Turneun e futbollit “Dana Cup”
STADIUMI-TETOVE
Në shtator fillon riparimi i stadiumit “Ecolog Arena”në Tetovë
safet Gjici-Izair Emini
Izair Emini e goditi shtyllën, Safet Gjici e la tërë skuadrën e Kukësit pa dark! (video)
Agron Hajredini -medalje
Tetovari Agron Hajredini fitoi medaljen e artë në Lojërat Speciale Olimpike Botërore në Berlin

Më shumë nga kategoria

safet Gjici-Izair Emini
Izair Emini e goditi shtyllën, Safet Gjici e la tërë skuadrën e Kukësit pa dark! (video)
Agron Hajredini -medalje
Tetovari Agron Hajredini fitoi medaljen e artë në Lojërat Speciale Olimpike Botërore në Berlin
zvicra-futboll-aeroplan
Kombëtarja e Zvicrës udhëton për ndeshjen me Andorën me gjashtë avionë, kjo është arsyeja
messi-1
Ofertë e “çmendur” e arabëve për Messin
Amir-Rrahmani-600x360-1
Rrahmani: Këtë vit kemi më shumë besim
haland
Haaland: I thashë Guardiolas të mos më largoj nga loja
FB_IMG_1695306813017
Kasami e Destani takohen, ja çka biseduan
IMG-20230920-WA0002
Skandali Eurovia, opozita shqiptare parashtron kallëzim ndaj BDI-së për korrupsion
abdush demiri
Demiri: Taravari të qartësojë pozicionin e tij, ne mbetemi të hapur për bashkëpunim opozitar
Adnan-Azizi
Azizi: Madhërimi i Selës dedikuar Ali Ahmetit
56502F6A-2DDE-4391-A6DF-6AE467A68872-1024x551.jpeg
Kasami: Fronti opozitar i gatshëm të sfidojë pushtetin
AC2A0035
Fronti opozitar: Grubi po e keqpërdor partneritetin strategjik me SHBA  

DIASPORA