Rustemi: Në vitin 2023 realizuam nivel historik...

Rustemi: Në vitin 2023 realizuam nivel historik të investimeve kapitale

December 25, 2023, 05:12

Me rastin e përfundimit të vitit kalendarik, drejtori i Ndërmarrjes Publike për Rrugë Shtetërore, Ejup Rustemi, shpalosi rezultatet e realizuara gjatë vitit 2023. Drejtori Rustemi theksoi se në vitin 2023 janë realizuar gjithsej 400 milionë euro investime kapitale. Ai mes tjerash potencoi se në periudhën kohore janë ndërtuar dhe janë në fazën e realizimit afër 900 km rrugë.

“Realizimi i projekteve tona po zhvillohet ndër vite. Gjatë periudhës 2021 – 2023 janë ndërtuar, rikonstruuar dhe rehabilituar rrugë shtetërore në gjatësi prej 630 km, nga të cilat një pjesë më e madhe e tyre 40 vite nuk janë vënë në rendin e ditës dhe të cilat kanë qenë në gjendje jashtëzakonisht të keqe. Prioriteti ynë ishin të gjitha rrugët që të shpien drejt vendkalimeve kufitare. Të përfunduara janë akset rrugore:Manastir – Mexhitli (12 km), Podmolje – Strugë – Qafë Thanë(20,5 km), Shkup – Bllacë ( 10 km), Hanet e Mavrovës – Zhirovnicë (18,3 km), Katllanovë – Veles (8, 4 km), Tetovë – Xhepçishtë ( 4 km), Kumanovë – Stracin (31 km), Ropalcë – Matejç (2,8 km), Karpallak – Zhelinë (12 km) si dhe disa akse rrugore”, theksoi drejtori Rustemi.

Ai më tej shtoi se në rrjedhë është ndërtimi i 160 km autostradë dhe 51 km rrugë eksprese, si dhe ndërtimi dhe rehabilitimi i 65 km rrugë rajonale me vlerë investuese prej mbi 2 miliardë euro.

“Ato janë drejtimet rrugore në vijim: ndërtimi i autostradës Kërçovë – Ohër (57 km), ndërtimi i autostradës Shkup – Bllacë(2 km), Korridorit 8 dhe Korridorit 10 d (110 km), ndërtimi i rrugës eksprese Kriva Pallankë – Dllaboçicë – Stracin (25,5 km), ndërtimi i rrugës së re rajonale Izvor (lidhja me A2) Ura e Garës (19 km), ndërtimi i qarkores në Tetovë përmes nyjes rrugore Trebosh deri në Neproshten (5,4 km) si dhe të disa akseve rrugore”, u shpreh drejtori Ejup Rustemi.

Mos e humb

dhunoi
​Dyshohet se dhunoi një vajzë shqiptare, caktohet seanca vendimtare për Robinhon
received_929338498785251
Atletikë: Tetovari Aldin Ademi i KA Studenti , fitues në hedhjen e shtizës
IMG_4443
“Vëllai im”, Khabibi publikon fotografi me Ilir Latifin
IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit

Më shumë nga kategoria

IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit
IMG_3456
Fiton dy të arta në Stamboll, Luiza Gega kampione e Ballkanit
IMG_3447
Xhaka dhe Leverkuseni vazhdojnë pa humbje, mposhtin Bayern Munichun në “BayArena”
IMG_3389
Mësohet data e ballafaqimit të Florian Markut me Chris Congon
IMG_3335
Mustaf Rexhepi, magjistari i gjeneratës 2012 te Shkëndija
IMG_3327
Shqipëria mëson kundërshtarët në Ligën e Kombeve
IMG_3264
Granit Xhaka iu prin maestrove të mesfushës në Top 7 ligat evropiane
431185269_778913454269262_405676716889227549_n
Pas 23 vitesh luftëtarit të UÇK-së i hiqen copëzat e eksplozivit, falenderon mjekun Ilir Hasani për operacionin e suksesshëm
7308C127-A9D6-48B0-9ACA-2E63C57A36C9-696x396
Si e mbajti të fshehur 3 muaj? Kallashi bëhet nënë e një djali
ciggarre
Cigarja, shkak që infermierja të sulmohet fizikisht në Maqedoni
vlen--768x477
Sonte në Gostivar, konventa promovuese e VLEN-it për Arben Taravarin
aksidenti
Babai humbi jetën në aksident, bija në gjendje të rëndë – detaje të reja nga aksidenti në Kërçovë – Gostivar
blerim
Blerim Destani veç ëndërr e femrave dhe bukurosheve të showbizit

DIASPORA