SHBA, Britani e Australi: një marrëveshje histo...

SHBA, Britani e Australi: një marrëveshje historike!

Autori

Autori

Tetovarja

April 29, 2023, 01:04

Shtetet e Bashkuara, Australia dhe Britania e Madhe kanë zbuluar detaje të një plani për t’i siguruar Australisë nëndetëset sulmuese me energji bërthamore në fillim të dekadës së ardhshme për të kundërshtuar ambiciet e Kinës në rajonin Indo-Paqësor.

Duke folur në një ceremoni në bazën detare amerikane në San Diego, i shoqëruar nga kryeministri australian Anthony Albanese dhe kryeministri britanik Rishi Sunak, presidenti i SHBA Joe Biden e quajti marrëveshjen nën partneritetin AUKUS 2021 pjesë e një angazhimi të përbashkët për një Paqësor të lirë dhe të hapur, me dy “aleatët më të palëkundur dhe më të aftë” të Amerikës.

Sunak vuri në dukje se ky është një “partneritet i fuqishëm”.

“Kjo do të thotë që për herë të parë tre flota nëndetëse do të bashkëpunojnë përtej Atlantikut dhe Paqësorit, duke i mbajtur oqeanet tanë të lirë për dekadat e ardhshme,” shtoi ai.

Tre nëndetëse për në Australi

Sipas marrëveshjes, SHBA do t’i shesë Australisë tre nëndetëse amerikane të klasit Virginia me energji bërthamore në fillim të viteve 2030, me opsionin që Australia të blejë dy të tjera nëse është e nevojshme, thuhet në deklaratën e përbashkët.

Projekti thuhet se do të kulmojë me prodhimin britanik dhe australian të një klase të re nëndetësesh, SSN-AUKUS – një anije “e zhvilluar në mënyrë trepalëshe” e bazuar në një dizajn britanik të gjeneratës së ardhshme që do të prodhohej në MB dhe Australi me teknologjinë më të avancuar amerikane.

Mbretëria e Bashkuar do të marrë nëndetësen e saj të parë SSN-AUKUS në fund të viteve 2030 dhe Australia do ta marrë nëndetësen në fillim të viteve 2040.

Ato do ndërtohen nga BAE Systems dhe Rolls-Royce.

“Marrëveshja AUKUS që po konfirmojmë këtu në San Diego përfaqëson investimin më të madh të vetëm në aftësitë e mbrojtjes australiane në historinë tonë, duke forcuar sigurinë kombëtare dhe stabilitetin e Australisë në rajonin tonë,” tha Albanese në ceremoni.

Mos e humb

Kasami-stadioni
Bilall Kasami: Stadiumi i Tetovës me standarde të UEFA-s! Ne i mbajmë premtimet!
Messi-shtepia-vjedhje
Udhëheqësi i bandës shqiptare tregon pse nuk e grabiti shtëpinë e Messit
Fisnik Isaku
Edhe një tetovar që jeton në Danimark do jetë pjesë e U21 të Maqedonisë
Mirlind Daku
Mirlind Daku dhe tatuazhi kushtuar heroit kombëtar Agim Ramadani – Katana
Gerti-Leo
Gerti dhe Leo dy lojtarët e Akademisë së Shkëndijës që lanë gjurmë në Danimarkë në Turneun e futbollit “Dana Cup”

Më shumë nga kategoria

Mirlind Daku
Mirlind Daku dhe tatuazhi kushtuar heroit kombëtar Agim Ramadani – Katana
Gerti-Leo
Gerti dhe Leo dy lojtarët e Akademisë së Shkëndijës që lanë gjurmë në Danimarkë në Turneun e futbollit “Dana Cup”
STADIUMI-TETOVE
Në shtator fillon riparimi i stadiumit “Ecolog Arena”në Tetovë
safet Gjici-Izair Emini
Izair Emini e goditi shtyllën, Safet Gjici e la tërë skuadrën e Kukësit pa dark! (video)
Agron Hajredini -medalje
Tetovari Agron Hajredini fitoi medaljen e artë në Lojërat Speciale Olimpike Botërore në Berlin
zvicra-futboll-aeroplan
Kombëtarja e Zvicrës udhëton për ndeshjen me Andorën me gjashtë avionë, kjo është arsyeja
messi-1
Ofertë e “çmendur” e arabëve për Messin
IMG-20231207-WA0007
LEN: 8 Maji është caktuar për zgjedhje nga partitë e pushtetit dhe VMRO që të pengohet votimi i diasporës
Lule
Lëvizja BESA: Rasti i “Vanjës” pohon se qytetarët janë totalisht të pasigurt nga shteti!
foto-800x533
Lëvizja BESA:  Samiti i Ministrave të OSBE-së po mbahet nën kulmin e objektit të përfshirë në krim
download
EDITORIAL: Lotaria Shtetërore për herë të parë drejtohet nga një shqiptar. Pse po ngritet kaq pluhër?
Kasami-stadioni
Bilall Kasami: Stadiumi i Tetovës me standarde të UEFA-s! Ne i mbajmë premtimet!
hoxha-kryqi
Hoxha nga Tetova me porosi: Hiqeni sa me shpejt Kryqin prej 15 metrave në Kodrën e Diellit, se ndryshe…!

DIASPORA