Shkollat ​​e mesme me profesione shëndetësore n...

Shkollat ​​e mesme me profesione shëndetësore nuk do të regjistrojnë më nxënës të çrregullt

Autori

Autori

Portali Tetova

March 22, 2023, 10:03

Shkollat ​​e mesme në vend që kanë drejtime të profesioneve shëndetësor nuk do të mund të regjistrojnë më nxënës me kohë të pjesshme.

Nga Ministria e Arsimit dhe Shkencës konfirmuan për MIA-në se këtyre shkollave është dërguar një shkresë me kërkesë që të pezullohet regjistrimi i nxënësve me kohë të pjesshme.

Deri më tani me korrespondencë mund të kryhej arsimi i mesëm për motër medicinale, teknikë farmaceutikë dhe profile të tjera nga profesioni shëndetësor.

Jozyrtarisht, më së shumti janë të interesuar kandidatët me arsim të mesëm të përfunduar, të cilët po rikualifikohen me synimin për të marrë diplomë në këto fusha dhe për të aplikuar për punë jashtë vendit.

 

MASh nuk saktëson arsyen e këtij vendimi, por thekson se i njëjti është marrë për të mbrojtur interesat kombëtare.

“MASh u ka dërguar shkresë të gjitha shkollave në të cilat zbatohet profesioni shëndetësor, se regjistrimi i nxënësve me korrespondencë është pezulluar. Vendimi është marrë në drejtim të mbrojtjes së interesave kombëtare, sipas analizës së gjendjes së tregut të punës”, thanë për MIA-n nga Ministria e Arsimit dhe Shkencës.

Mos e humb

Kasami-stadioni
Bilall Kasami: Stadiumi i Tetovës me standarde të UEFA-s! Ne i mbajmë premtimet!
Messi-shtepia-vjedhje
Udhëheqësi i bandës shqiptare tregon pse nuk e grabiti shtëpinë e Messit
Fisnik Isaku
Edhe një tetovar që jeton në Danimark do jetë pjesë e U21 të Maqedonisë
Mirlind Daku
Mirlind Daku dhe tatuazhi kushtuar heroit kombëtar Agim Ramadani – Katana
Gerti-Leo
Gerti dhe Leo dy lojtarët e Akademisë së Shkëndijës që lanë gjurmë në Danimarkë në Turneun e futbollit “Dana Cup”

Më shumë nga kategoria

Mirlind Daku
Mirlind Daku dhe tatuazhi kushtuar heroit kombëtar Agim Ramadani – Katana
Gerti-Leo
Gerti dhe Leo dy lojtarët e Akademisë së Shkëndijës që lanë gjurmë në Danimarkë në Turneun e futbollit “Dana Cup”
STADIUMI-TETOVE
Në shtator fillon riparimi i stadiumit “Ecolog Arena”në Tetovë
safet Gjici-Izair Emini
Izair Emini e goditi shtyllën, Safet Gjici e la tërë skuadrën e Kukësit pa dark! (video)
Agron Hajredini -medalje
Tetovari Agron Hajredini fitoi medaljen e artë në Lojërat Speciale Olimpike Botërore në Berlin
bujar-osmani-1
"Bujar Osmani është takuar me Gruevskin, bisedohet për kthimin e tij në Maqedoni"
IMG-20231207-WA0007
LEN: 8 Maji është caktuar për zgjedhje nga partitë e pushtetit dhe VMRO që të pengohet votimi i diasporës
Lule
Lëvizja BESA: Rasti i “Vanjës” pohon se qytetarët janë totalisht të pasigurt nga shteti!
foto-800x533
Lëvizja BESA:  Samiti i Ministrave të OSBE-së po mbahet nën kulmin e objektit të përfshirë në krim
download
EDITORIAL: Lotaria Shtetërore për herë të parë drejtohet nga një shqiptar. Pse po ngritet kaq pluhër?
Kasami-stadioni
Bilall Kasami: Stadiumi i Tetovës me standarde të UEFA-s! Ne i mbajmë premtimet!

DIASPORA