Lajme

Shqipëria dhuron 1 milion euro për Turqinë (video)

Autori

Autori

Portali Tetova

February 16, 2023, 08:02

Shqipëria dhuroi mbrëmë 1 milion euro (1.06 milion dollarë) për fushatën e re të Turqisë për viktimat e tërmetit të quajtur ‘Türkiye One Heart’ (Turqia, një zemër).

Kompani, institucione, organizata dhe individë të ndryshëm kanë bërë donacione për fushatën nëpërmjet një transmetimi të përbashkët të drejtpërdrejtë përmes 200 stacioneve televizive dhe 500 radiove.

Lajmin e ka bërë të ditur kryeministri Rama i cili u shpreh i nderuar që u bë pjesë e fushatës sensibilizuese televizive “Turqia, një zemër”.

Duke iu drejtuar kombit turk si zëri i Shqipërisë, Rama shprehu keqardhjen për atë që ndodhi që ndodhi në Turqi.

 

”Ne jemi një vend i vogël, por kemi një zemër të madhe. Nuk do ta harrojmë kurrë atë që Turqia dhe Presidenti (Recep Tayyip) Erdogan bënë për ne në vitin 2019, kur tërmeti goditi Shqipërinë. Ne jemi të gatshëm të bëjmë çmos për të mbështetur popullin turk. Jam i sigurt se falë përpjekjeve të Turqisë, gjithçka do të arrihet”, tha ai.
Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut shënuan të hënën një ditë zie kombëtare për tërmetet shkatërruese të javës së kaluar në Turqi dhe Siri.

Flamujt në institucionet shtetërore dhe vendet publike u ulën në gjysmë shtizë gjatë gjithë ditës së zisë të shpallur nga dy qeveritë.

Shqipëria ishte ndër vendet e para që i dha mbështetjen e saj Turqisë pas tërmeteve të 6 shkurtit.
Donacionet e mbledhura përmes fushatës do t’i dërgohen Presidencës së Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave të Turqisë (AFAD) dhe Shoqatës së Gjysmëhënës së Kuqe Turke. Fushata është në vazhdim.

Të paktën 35,418 njerëz janë vr arë dhe 105,505 janë plagosur në tërmetet që tronditën Turqinë jugore javën e kaluar, sipas shifrave të fundit.

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

IMG_0385
Granit Xhaka: Kësaj radhe do të shkojmë në gjymsëfinale
Andi Demiri
Andi Demiri nga Tearca, ylli i ri shqiptar që shkëlqen në Lille!
weffwerfwe
Formacioni i mundshëm, ja si pritet të rreshtohet Shqipëria kundër Italisë
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo

Më shumë nga kategoria

IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo
IMG_7672
Drejtori sportiv i Leverkusenit: Xhaka çelësi i suksesit, i jep zemër ekipit
Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_0412-800x534
Kurti ndahet baras në shah me mjeshtrin i cili e mposhti Kasparovin
gordana-siljanovska-davkova-1068x728-1 (1)
Presidentja Siljanovska Davkova do të marrë pjesë në Samitin për paqe në Ukrainë
Arafat
Haxhinjtë vazhdojnë udhëtimin shpirtëror me vizitën në malin Arafat
lsdm-4-1-750x430-1-1
Kandidatët e LSDM-së prezantojnë programet e tyre
IMG_0385
Granit Xhaka: Kësaj radhe do të shkojmë në gjymsëfinale
IMG_0379
Kurban Bajrami, qytetarët ankohen për çmimet e larta

DIASPORA