Sonte nis pranvera – në fundjavë llogaritja verore e kohës

Autori

Autori

Portali Tetova

March 20, 2023, 12:03

Sonte në orën 22:24 minuta, në hemisferën veriore, nis stina e pranverës.

Këtë vit pranvera do të zgjasë 92 ditë, 17 orë e 33 minuta, respektivisht deri më 21 Qershor 2023, kur do të fillojë vera.

Njëkohësisht, sot në hemisferën jugore nis vjeshta.

Dielli sot lindi në orën 5.38 minuta, kurse perëndon në 17:46 minuta. Dita zgjat 12 orë e 8 minuta.

Ndryshe dita e sotme nihet edhe si “ekuinoksi pranveror” për shkak se edhe dita edhe nata zgjasin nga 12 orë.

Krahas ndryshimeve të stinës, në fundjavën e fundit të Marsit, respektivisht në këtë fundjavë, nis llogaritja verore e kohës. Në këtë mënyrë, akrepat e orës shkojnë një orë përpara, ku ora 02.00 do të llogaritet si 03.00.

 

Metereologët parashikojnë mot kryesisht me diell dhe me temperatura pranverore. Nesër, në ditën e parë të pranverës, paralajmërohet mot me vranësira me reshje të përkohshme të shiut. /KlanM/

Mos e humb

IMG_9189
Milevski publikoi listën për ndeshjet kundër Kroacisë dhe Çekisë
IMG_8753
Tri ditë nga meçi spektakolar mes Furyt dhe Usyk, sa para do të fitojnë të shtunën?
aaaa
Tetova shpall kampionin – Shkëndija apo Struga Trim Lum?!
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo

Më shumë nga kategoria

IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo
IMG_7672
Drejtori sportiv i Leverkusenit: Xhaka çelësi i suksesit, i jep zemër ekipit
Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
prizren-tetove
Tuneli Tetovë-Prizren e pret përbërjen e re të Kuvendit
sokratis-famelos
Famelos: Ratifikimi i memorandumeve do ta avanconte bashkëpunimin me RMV-në
Rainy weather in North Macedonia
Çfarë moti na pret në fundjavë? Bëhuni gati për reshje shiu
IMG_9270
Qentë endacakë kanë kafshuar tre persona në Shkup
angelov-368169 (1)
Angelov: “Lufta e vitit 2001 e panevojshme, shqiptarët do t’i kishin realizuar të drejtat e tyre – kam pirë kafe me veteranët e UÇK-së”
Ali-Ahmeti
Ahmeti: Sakrifica e familjes Zymberi i tregoi shqiptarëve por edhe mbarë botës, se liria dhe nderi mbrohet që nga plaku e deri tek fëmija në djep

DIASPORA