Sot dëshmuan tre persona për zjarrin në Spitali...

Sot dëshmuan tre persona për zjarrin në Spitalin Modular në Tetovë

Autori

Autori

Portali Tetova

April 6, 2023, 12:04

Në seancën gjyqësore për zjarrin në Spitalin Modular në Tetovë dëshmuan tre persona, të propozuar nga pala mbrojtëse. Dy nga dëshmitarët ishin roje në Spitalin e Tetovës ndërsa njëra mjeke, e cila kishte punuar brenda Modularit, nga dita e hapjes së tij e deri në ditën kur ndodhi tragjedia.

Para trupit gjykues mjekja tha se nuk i kujtohet nëse në Spital Modular kishte aparate kundër zjarrit.

“Unë nuk e kam pasur prioritet të shoh nëse ka aparate kundër zjarrit por nuk më kujtohet nëse ka pasur apo jo. Atë natë kur ndodhi tragjedia kam dhënë deklaratë në gjykatë, nuk mbaj mend nëse deklaratën e dhashë për ndonjë prokuror.

Modulari nuk ka pasur përgjegjës konkret, por përgjegjës ka qenë personeli mjekësor i cili ka qenë në ndërrim”, tha Ersele Tresi, dëshmitare.

Ndërkohë dy dëshmitarët tjerë të punësuar si roje në Spitalin e Tetovës thanë se ata kanë vërejtur aparate kundër zjarrit.

 

“Brenda ditës më ka rastisur të hyjë 4-5 herë në modularin dhe personalisht unë kam parë aparate kundër zjarrit. Mendoj se kishte tre PP aparate. Njërin e kam parë te pritja, njërin te dhoma e infermierëve dhe njërin në depo. Aty ku kanë qëndruar pacientët e shtrirë jo, nuk kam parë aparate kundër zjarrit.

Në derën kryesore kishte shenjë “Ndalohet hyrja”. Dera ka qenë e mbyllur me çelës”, u shpreh Bashkim Ibrahimi , dëshmitar.

“Në Spitalin e Tetovës punoj nga viti 2015. Sipas nevojës kam hyrë brenda në modular, madje 5-6 herë në ditë që nga dita kur ai u vendos deri në ditën e zjarrit.

Në raste kur ka pasur pacientë të vdekur i kam marrë trupat i kam dërguar në kombe për në varreza.

Në pjesën e sipërme të modularit mendoj se kam parë një aparat kundër zjarrit ndërsa në derën e hyrjes shkruante “ Ndalohet Hyrja për personat civil”, theksoi Ismail Sejrani, dëshmitar.

 

Gjykata njoftoi se seanca e radhës është caktuar për me 25 prill ku dhe do të thuhen fjalët përfundimtare që më pas të shqiptohet vendimi. Të akuzuar për këtë rast janë ish drejtorët e Spitalit, Florin Besimi dhe Artan Etemi dhe mjeku Boban Vuçevski. /Alsat.mk

Mos e humb

dhunoi
​Dyshohet se dhunoi një vajzë shqiptare, caktohet seanca vendimtare për Robinhon
received_929338498785251
Atletikë: Tetovari Aldin Ademi i KA Studenti , fitues në hedhjen e shtizës
IMG_4443
“Vëllai im”, Khabibi publikon fotografi me Ilir Latifin
IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit

Më shumë nga kategoria

IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit
IMG_3456
Fiton dy të arta në Stamboll, Luiza Gega kampione e Ballkanit
IMG_3447
Xhaka dhe Leverkuseni vazhdojnë pa humbje, mposhtin Bayern Munichun në “BayArena”
vlen--768x477
Sonte në Gostivar, konventa promovuese e VLEN-it për Arben Taravarin
aksidenti
Babai humbi jetën në aksident, bija në gjendje të rëndë – detaje të reja nga aksidenti në Kërçovë – Gostivar
blerim
Blerim Destani veç ëndërr e femrave dhe bukurosheve të showbizit
417492075_977054733775848_8622112516877266911_n
Bujar Osmani takohet me Erdoganin në Turqi
BDI-VMRO-bllokon-cdo-gje-europiane-ne-Kuvend-dhe-ua-merr-qytetareve-mbi-500-milione-euro-670x430
Revoltë në BDI: Sela kërkon shumë! Zyrtarët integristë i kërkojnë Ahmetit që në zgjedhje të dalin vetë
xhemail-jusufi-1
BDI zgjodhi shefin e shtabit zgjedhor në Tetovë

DIASPORA