UEJL rrëfim i suksesshëm në konferencën e OSBE-...

UEJL rrëfim i suksesshëm në konferencën e OSBE-së në Vjenë

Autori

Autori

Portali Tetova

July 10, 2023, 02:07

Në kuadër të Konferencës për shënimin e 30 –vjetorit të themelimit të Komisariatit të Lartë për Pakica Kombëtare, që u mbajt të premten (7 korrik), në Vjenë të Austrisë, Universiteti i Evropës Juglindore ishte rrëfimi i suksesit të këtij institucioni.
Në këtë konferencë, rrugëtimin e UEJL-it gjatë këtyre viteve dhe suksesin si institucion i iniciuar nga Komisari i Lartë për Pakica Kombëtare, Maks van der Shtul, e prezantoi Rektori Akad. Prof. Dr. Abdylmenaf Bexheti, i cili ishte panelistë kryesor në panelin me temë: Ndërtimi i kohezionit afatgjatë social: përvoja në integrim, reflektime kritike dhe perspektiva të reja për rajonin
“Faleminderit që e vendosët Universitetin e Evropës Juglindore në mesin e institucioneve të shquara që janë sot këtu dhe ju falënderoj për këtë mundësi për të ndarë disa mendime, për të shikuar prapa në historinë tonë dhe më e rëndësishmja, për të parë përpara në të ardhmen që po ndërtojmë së bashku”, tha Rektori Bexheti.

Në hapjen e konferencës, fjalime mbajtën: ministri i Punëve të Jashtme i Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani, në cilësinë e kryesuesit, Sekretarja gjenerale e OSBE-së, Helga Maria Shmid, Komisari aktual për Pakica Kombëtare, Kairat Abdrakhmanov, si dhe në rolin e folësit kryesor ishte Miroslav Lajčák, përfaqësues special i BE-së në dialogun Prishtinë – Beograd dhe për çështje të tjera rajonale të Ballkanit Perëndimor.

Konferenca u organizua nga Komisariati i Lartë për Pakica Kombëtare dhe Delegacioni i Përhershëm i Maqedonisë së Veriut në OSBE

Mos e humb

dhunoi
​Dyshohet se dhunoi një vajzë shqiptare, caktohet seanca vendimtare për Robinhon
received_929338498785251
Atletikë: Tetovari Aldin Ademi i KA Studenti , fitues në hedhjen e shtizës
IMG_4443
“Vëllai im”, Khabibi publikon fotografi me Ilir Latifin
IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit

Më shumë nga kategoria

IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit
IMG_3456
Fiton dy të arta në Stamboll, Luiza Gega kampione e Ballkanit
IMG_3447
Xhaka dhe Leverkuseni vazhdojnë pa humbje, mposhtin Bayern Munichun në “BayArena”
IMG_3389
Mësohet data e ballafaqimit të Florian Markut me Chris Congon
IMG_3335
Mustaf Rexhepi, magjistari i gjeneratës 2012 te Shkëndija
IMG_3327
Shqipëria mëson kundërshtarët në Ligën e Kombeve
IMG_4662
Shkolla e Vizbegut assesi të hapet/ Drejtori u emërua, por nuk përgjigjet
IMG_4661
Big Mama: “Hera e parë në 23 vite karriere që nderohet puna ime si artiste nga kryetari i Komunës së Tetovës”
IMG_4659
Bujar Osmani e nis nga Këshilli i tij vendor: Kam privilegjin të bartë mbi supet e mia misionin presidentit të parë shqiptar
IMG_4655
Arrestohen 38 narkodilerë në operacionin policor kundër rrjetit të organizuar kriminal në Tetovë dhe Gostivar
IMG_4636
VLEN: BDI me politikat e saj destruktive dhe anti-shqiptare, nxorri në rrugë elitën intelektuale shqiptare, duke u përpjekur ti nënshtrojë e poshtërojë
IMG_4644
Sindikata e Universitetit të Tetovës organizoi protestë

DIASPORA