Vendi magjik në Evropë ku dielli nuk perëndon p...

Vendi magjik në Evropë ku dielli nuk perëndon për katër muaj!

Autori

Autori

Portali Tetova

April 7, 2023, 07:04

Ditët nuk mbarojnë kurrë në këtë vend evropian, të paktën për një pjesë të vitit. Në Norvegji, dielli nuk perëndon në disa pjesë të vendit gjatë muajve të verës, duke i lënë peizazhet e tij të lagura nga rrezet e diellit 24 orë në ditë.

Është një fenomen natyror i njohur si ‘dielli i mesnatës’ që ndodh në vende në jug të Rrethit Antarktik dhe në veri të Rrethit Arktik.

Arkipelagu norvegjez i Svalbardit e përjeton atë për shtrirjen më të gjatë çdo vit – këtu, nuk vendoset midis 20 prillit dhe 22 gushtit. Pamjet e pabesueshme me dron të kapura nga fotografi britanik i udhëtimeve George Cooper tregojnë këtë fenomen magjepsës që shfaqet në Ishujt mahnitës Lofoten dhe pjesë të tjera të Norvegjisë.

Në pamjet, të cilat janë bërë virale në Instagram me më shumë se 9.1 milionë pëlqime – ishujt mund të shihen të ndriçuar nga rrezet e diellit në të gjitha orët e natës, nga ora 23:00 deri në 3 të mëngjesit. Duke prezantuar videon para ndjekësve të tij, George shkroi:

Njëzet e katër orë dritë të ditës është me të vërtetë një përvojë emocionuese. Të shohësh diellin që nuk zbret kurrë nën horizont është një nga gjërat më mahnitëse që kam parë ndonjëherë.

 

Deri më sot, klipi ka marrë më shumë se 44,000 komente, me përdoruesin e Instagramit “Justcallm3marko”. Si funksionon dielli i mesnatës? Visit Norway shpjegon:

Toka po rrotullohet në një bosht të anuar në lidhje me diellin dhe gjatë muajve të verës, Poli i Veriut është me kënd drejt yllit tonë. Kjo është arsyeja pse, për disa javë, dielli nuk perëndon kurrë mbi Rrethin Arktik.

Bordi turistik i përshkruan ngjyrat e kësaj drite dielli si ‘si një perendim i zgjatur dhe lindja e diellit menjëherë’ me ‘dritë të verdhë të kuqërremtë’. Si dhe në Svalbard dhe Ishujt Lofoten, efekti i diellit të mesnatës mund të përjetohet në qytetin e Bodo, Kepi i Veriut në majë të vendit dhe në qytetin e Tromso, ndër të tjera.

Ka shumë aktivitete që mund të shijohen në të gjitha orët e natës gjatë 24 orëve të diellit, udhëtarët mund të bëjnë golf në mesnatë, çiklizëm, vozitje në lumë, të nisen në një ekspeditë për vëzhgimin e balenave ose të provojnë kajak në det gjatë natës. Vizitoni Norvegjinë rekomandon gjithashtu nisjen për në Svalbard për të bërë një ecje me udhëzues në mesnatë në një akullnajë.

Linjat e lundrimit si Hurtigruten ose Havila ofrojnë ‘lundrime me diell të mesnatës’, duke lejuar pasagjerët të shikojnë pamjet e kësaj rreze dielli në dukje të pafund përgjatë bregdetit norvegjez. Norvegjia nuk është destinacioni i vetëm ku mund të dëshmoni ‘diellin e mesnatës’ ai ndodh gjithashtu në vende të tilla si Alaska, Grenlanda dhe Kanadaja.

Mos e humb

Kasami-stadioni
Bilall Kasami: Stadiumi i Tetovës me standarde të UEFA-s! Ne i mbajmë premtimet!
Messi-shtepia-vjedhje
Udhëheqësi i bandës shqiptare tregon pse nuk e grabiti shtëpinë e Messit
Fisnik Isaku
Edhe një tetovar që jeton në Danimark do jetë pjesë e U21 të Maqedonisë
Mirlind Daku
Mirlind Daku dhe tatuazhi kushtuar heroit kombëtar Agim Ramadani – Katana
Gerti-Leo
Gerti dhe Leo dy lojtarët e Akademisë së Shkëndijës që lanë gjurmë në Danimarkë në Turneun e futbollit “Dana Cup”

Më shumë nga kategoria

Mirlind Daku
Mirlind Daku dhe tatuazhi kushtuar heroit kombëtar Agim Ramadani – Katana
Gerti-Leo
Gerti dhe Leo dy lojtarët e Akademisë së Shkëndijës që lanë gjurmë në Danimarkë në Turneun e futbollit “Dana Cup”
STADIUMI-TETOVE
Në shtator fillon riparimi i stadiumit “Ecolog Arena”në Tetovë
safet Gjici-Izair Emini
Izair Emini e goditi shtyllën, Safet Gjici e la tërë skuadrën e Kukësit pa dark! (video)
Agron Hajredini -medalje
Tetovari Agron Hajredini fitoi medaljen e artë në Lojërat Speciale Olimpike Botërore në Berlin
zvicra-futboll-aeroplan
Kombëtarja e Zvicrës udhëton për ndeshjen me Andorën me gjashtë avionë, kjo është arsyeja
messi-1
Ofertë e “çmendur” e arabëve për Messin
Amir-Rrahmani-600x360-1
Rrahmani: Këtë vit kemi më shumë besim
IMG-20231207-WA0007
LEN: 8 Maji është caktuar për zgjedhje nga partitë e pushtetit dhe VMRO që të pengohet votimi i diasporës
Lule
Lëvizja BESA: Rasti i “Vanjës” pohon se qytetarët janë totalisht të pasigurt nga shteti!
foto-800x533
Lëvizja BESA:  Samiti i Ministrave të OSBE-së po mbahet nën kulmin e objektit të përfshirë në krim
download
EDITORIAL: Lotaria Shtetërore për herë të parë drejtohet nga një shqiptar. Pse po ngritet kaq pluhër?
Kasami-stadioni
Bilall Kasami: Stadiumi i Tetovës me standarde të UEFA-s! Ne i mbajmë premtimet!
hoxha-kryqi
Hoxha nga Tetova me porosi: Hiqeni sa me shpejt Kryqin prej 15 metrave në Kodrën e Diellit, se ndryshe…!

DIASPORA