4 mijë € paga minimale e kamarierit australian,...

4 mijë € paga minimale e kamarierit australian, bakshishi jo i detyrueshëm

Autori

Autori

Portali Tetova

March 30, 2023, 08:03

Studiuesi Naim Flamuri tha në një intervistë për “Good morning Albanians” në Euronews Albania se bakshishi në Australi nuk është i detyrueshëm, por ti mund ta lësh nëse të ka pëlqyer shërbimi.

Sidoqoftë, ai theksoi se paga minimale e një kamarieri në Australi është 4 mijë euro dhe rrjedhimisht nuk ka nevojë për bakshish.

“Rrogat janë të majme dhe meqë rroga është e majme edhe pjesa e bakshishit nuk futet në faturën e përgjithshme. Kultura është e tillë që nëse shërbimi është i mirë ti e lë një bakshish ekstra. Rroga varion nga 25 në 30 dollarë ora, kështu që varet dhe sa orë punon,” – u shpreh Flamuri.

Studiuesi solli në vëmendje se kamarieri është ndër punët më pak të paguara në Australi.

Mos e humb

dhunoi
​Dyshohet se dhunoi një vajzë shqiptare, caktohet seanca vendimtare për Robinhon
received_929338498785251
Atletikë: Tetovari Aldin Ademi i KA Studenti , fitues në hedhjen e shtizës
IMG_4443
“Vëllai im”, Khabibi publikon fotografi me Ilir Latifin
IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit

Më shumë nga kategoria

IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit
IMG_3456
Fiton dy të arta në Stamboll, Luiza Gega kampione e Ballkanit
IMG_3447
Xhaka dhe Leverkuseni vazhdojnë pa humbje, mposhtin Bayern Munichun në “BayArena”
IMG_3389
Mësohet data e ballafaqimit të Florian Markut me Chris Congon
IMG_3335
Mustaf Rexhepi, magjistari i gjeneratës 2012 te Shkëndija
IMG_3327
Shqipëria mëson kundërshtarët në Ligën e Kombeve
IMG_3264
Granit Xhaka iu prin maestrove të mesfushës në Top 7 ligat evropiane
431185269_778913454269262_405676716889227549_n
Pas 23 vitesh luftëtarit të UÇK-së i hiqen copëzat e eksplozivit, falenderon mjekun Ilir Hasani për operacionin e suksesshëm
7308C127-A9D6-48B0-9ACA-2E63C57A36C9-696x396
Si e mbajti të fshehur 3 muaj? Kallashi bëhet nënë e një djali
ciggarre
Cigarja, shkak që infermierja të sulmohet fizikisht në Maqedoni
vlen--768x477
Sonte në Gostivar, konventa promovuese e VLEN-it për Arben Taravarin
aksidenti
Babai humbi jetën në aksident, bija në gjendje të rëndë – detaje të reja nga aksidenti në Kërçovë – Gostivar
blerim
Blerim Destani veç ëndërr e femrave dhe bukurosheve të showbizit

DIASPORA