Kasami: Zgjedhjet të shpallen sa më shpejtë

Kasami: Zgjedhjet të shpallen sa më shpejtë

November 13, 2023, 06:11

Kryetari i Lëvizjes BESA, Bilall Kasami në intervistën në Alsat, e ka ftuar pushtetin që sa më shpejtë të shpall zgjedhjet, pasi pas raportit të fundit të KE-së ku në çdo fushë konstatohet se ka dështim, posaçërisht në drejtësi, ky pushtet nuk ka shkas për të udhëhequr.

Ai ka deklaruar se Maqedonia është në situatë kritike dhe vlerëson se kjo Qeveri ka humbur çdo legjitimitet për të qeverisur.

“Prandaj vlerësoj që një ditë e më parë duhet të shpallen zgjedhjet dhe vendi të shkojë në zgjedhje të parakohshme. Po ashtu vlerësoj se në këtë gjendje të rënduar ekonomike ne nuk e kemi luksin që të organizojmë brenda një periudhe dy ose tre muajshe, tre palë zgjedhje. Strategjia e Qeverisë që të ketë zgjedhje të ndara do të jetë e dështuar, pasi edhe nëse ka zgjedhje presidenciale dhe parlamentare bashkë, kandidati i pushtetit për president do të humb, por edhe nëse janë ndaras do të humbë, kështu që nuk ka nevojë të bëhen shpenzime të koha. Prandaj vlerësojë dhe i sygjeroj Qeverisë që njpë herë e për gjithmonë para interesit partiak të vendosin interesin qytetar, ndërsa interesi qytetar në këtë rast është të kemi një pal zgjedhje dhe mos dyfishiojmë koston, pasi ato mjete mund ti destinojmë për shumë nevoja të qytetarëve”, ka deklaruar në intervistën speciale në Alsat Bilall Kasami, kreu i Lëvizjes BESA.

Mos e humb

Kasami-stadioni
Bilall Kasami: Stadiumi i Tetovës me standarde të UEFA-s! Ne i mbajmë premtimet!
Messi-shtepia-vjedhje
Udhëheqësi i bandës shqiptare tregon pse nuk e grabiti shtëpinë e Messit
Fisnik Isaku
Edhe një tetovar që jeton në Danimark do jetë pjesë e U21 të Maqedonisë
Mirlind Daku
Mirlind Daku dhe tatuazhi kushtuar heroit kombëtar Agim Ramadani – Katana
Gerti-Leo
Gerti dhe Leo dy lojtarët e Akademisë së Shkëndijës që lanë gjurmë në Danimarkë në Turneun e futbollit “Dana Cup”

Më shumë nga kategoria

Mirlind Daku
Mirlind Daku dhe tatuazhi kushtuar heroit kombëtar Agim Ramadani – Katana
Gerti-Leo
Gerti dhe Leo dy lojtarët e Akademisë së Shkëndijës që lanë gjurmë në Danimarkë në Turneun e futbollit “Dana Cup”
STADIUMI-TETOVE
Në shtator fillon riparimi i stadiumit “Ecolog Arena”në Tetovë
safet Gjici-Izair Emini
Izair Emini e goditi shtyllën, Safet Gjici e la tërë skuadrën e Kukësit pa dark! (video)
Agron Hajredini -medalje
Tetovari Agron Hajredini fitoi medaljen e artë në Lojërat Speciale Olimpike Botërore në Berlin
zvicra-futboll-aeroplan
Kombëtarja e Zvicrës udhëton për ndeshjen me Andorën me gjashtë avionë, kjo është arsyeja
messi-1
Ofertë e “çmendur” e arabëve për Messin
Amir-Rrahmani-600x360-1
Rrahmani: Këtë vit kemi më shumë besim
bujar-osmani-1
"Bujar Osmani është takuar me Gruevskin, bisedohet për kthimin e tij në Maqedoni"
IMG-20231207-WA0007
LEN: 8 Maji është caktuar për zgjedhje nga partitë e pushtetit dhe VMRO që të pengohet votimi i diasporës
Lule
Lëvizja BESA: Rasti i “Vanjës” pohon se qytetarët janë totalisht të pasigurt nga shteti!
foto-800x533
Lëvizja BESA:  Samiti i Ministrave të OSBE-së po mbahet nën kulmin e objektit të përfshirë në krim
download
EDITORIAL: Lotaria Shtetërore për herë të parë drejtohet nga një shqiptar. Pse po ngritet kaq pluhër?
Kasami-stadioni
Bilall Kasami: Stadiumi i Tetovës me standarde të UEFA-s! Ne i mbajmë premtimet!

DIASPORA