A do t’i nënshtrohen nxënësit Maturës Shtetërore?

A do t’i nënshtrohen nxënësit Maturës Shtetërore?

Autori

Autori

Portali Tetova

May 3, 2023, 03:05

Greva e punonjësve të Qendrës Shtetërore të Provimeve, e cila është përgjegjëse për kryerjen e provimit të maturës shtetërore, ka nisur pikërisht prej një jave dhe këto ditë gjimnazistët që kanë nevojë për këtë dokument jashtëzakonisht të rëndësishëm për të vazhduar shkollimin në një nga universitetet, shpresojmë që pasiguria të marrë fund.

“Çdo vit ne përballemi me një lloj problemi, kjo është vërtet e padurueshme. Nuk kemi parë asgjë nga ditët e gjimnazit, pandemia, grevat e pagave të mësuesve, tani greva e DIC. Ne mbajmë gjithmonë barrën më të rëndë.

Na lanë gjysmë shkrim e këndim, ndaj kjo na mungon akoma, për të mos dhënë provimin e maturës shtetërore.
Konkretisht më duhet dëftesa e maturës shtetërore për të vazhduar shkollimin në Utrecht të Holandës, por të gjithë ata që duan të studiojnë, qoftë edhe në UKIM kanë nevojë për këtë dokument, nuk mund të regjistrohemi me diplomën e shkollës, domethënë me certifikatën që kemi përfunduar shkollimin e mesëm”, thotë një gjimnazist nga Tetova.

Në të njëjtën kohë, kryetari i Unionit të Nxënësve të Shkollave të Mesme, Luka Paviçeviq, vlerëson se duhet gjetur shpejt një zgjidhje, në mënyrë që të gjitha afatet e provimeve, të cilat praktikisht duhet të fillojnë më 27 maj, të kalojnë në kohë, duke theksuar se rritja e pagave të punonjësve të QSHP nuk do ta rëndonte buxhetin.

 

“Edhe pse Sindikata nuk e ka diskutuar ende zyrtarisht këtë çështje, do të them se personalisht kam simpati të plotë për kërkesat e punonjësve të Qendrës Shtetërore të Provimeve. Shumat e pagave që ata ndanë me publikun janë skandaloze dhe të papranueshme. Për më tepër, bëhet fjalë për një numër vërtet të vogël të të punësuarve, që do të thotë se rritja e pagave nuk do ta rëndojë rëndë shtetin.

Gjithashtu, në rishikimin e OECD-së për arsimin në vend, thuhet se: ‘Qendra Shtetërore e Provimeve (QDH) njihet në rajon për mjedisin dhe integritetin e saj novator’. Provimi i maturës shtetërore nuk duhet të vihet në dyshim sepse do të dëmtojë më së shumti maturantët, por edhe të gjithë sistemin. Pikërisht për këtë apeloj tek institucionet kompetente – MASH dhe Ministria e Financave ti pranojnë kërkesat e të punësuarve dhe bashkërisht të gjejnë zgjidhje të ndërpritet greva”, tha Paviçeviq.

Ndryshe, Sindikata e Qendrës Shtetërore të Provimeve ka bërë të ditur se ka ndërprerë të gjitha proceset që janë në kompetencë të tyre, kështu që përveç zbatimit të provimit të ardhshëm të maturës shtetërore, me shumë gjasa nuk do të përgatisin testet ndërkombëtare, trajnimin dhe provimin për drejtorët e shkollave, provimet e praktikantit për të gjithë mësuesit. Ata kërkojnë paga më të larta, sepse shumica prej tyre, gjithsej 29 të punësuar, marrin pagë minimale prej 20.100 denarë. (koha.mk)

Mos e humb

dhunoi
​Dyshohet se dhunoi një vajzë shqiptare, caktohet seanca vendimtare për Robinhon
received_929338498785251
Atletikë: Tetovari Aldin Ademi i KA Studenti , fitues në hedhjen e shtizës
IMG_4443
“Vëllai im”, Khabibi publikon fotografi me Ilir Latifin
IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit

Më shumë nga kategoria

IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit
IMG_3456
Fiton dy të arta në Stamboll, Luiza Gega kampione e Ballkanit
IMG_3447
Xhaka dhe Leverkuseni vazhdojnë pa humbje, mposhtin Bayern Munichun në “BayArena”
IMG_3389
Mësohet data e ballafaqimit të Florian Markut me Chris Congon
IMG_3335
Mustaf Rexhepi, magjistari i gjeneratës 2012 te Shkëndija
IMG_3327
Shqipëria mëson kundërshtarët në Ligën e Kombeve
IMG_3264
Granit Xhaka iu prin maestrove të mesfushës në Top 7 ligat evropiane
IMG_4644
Sindikata e Universitetit të Tetovës organizoi protestë
IMG_4639
Fati i zi i 10 projekteve kapitale në rajonet shqiptare në Maqedoni
IMG_4638
KSHZ kompleton përbërjen e saj, Abdush Demiri bëhet anëtari i shtatë i saj
IMG_4636
VLEN: BDI nxori në rrugë intelektualët shqiptar
IMG_4627-800x881-1
MPB Shpall fletarrest ndërkombëtar për Sheval Muaremin
Казино Буй онлайн зеркало официального сайта

DIASPORA