A po shantazhohet Maqedonia për kazinot?!

A po shantazhohet Maqedonia për kazinot?!

Autori

Autori

Portali Tetova

February 28, 2023, 02:02

Në një letër drejtuar qeverisë dhe deputetëve, ambasadori austriak në vend shpreh shqetësim serioz për përpjekjen për miratimin e shpejtë të Ligjit të ri për lojërat e fatit.
Ambasadori thekson se ky ligj aspak nuk kalon në procesin e harmonizimit me ligjet e BE-së dhe për këtë arsye nuk ka nevojë që të jetë me flamur të BE-së, respektivisht të sillet në procedurë të shkrurtuar.

Dispozitat aktuale cenojnë vlerat themelore të rendit kushtetues në nenin 8 të Kushtetutës së Republikës së Maqedonisë së Veriut, sundimin e së drejtës, lirinë e tregut dhe sipërmarrësisë, respektimin e normave përgjithësisht të pranuara të së drejtës ndërkombëtare, si dhe nenet 51 (kushtetutshmëria e ligjeve), 52 (ndalimi i veprimit retroaktiv) dhe 59 (nuk ka reduktim të të drejtave të fituara nga kapitali i huaj), thotë ambasadori austriak në vend, George Vutsas.
Ai kërkon nga deputetët që nëse në rendin e ditës të Komisionit vendoset propozim-ligji i njëjti, të mos shqyrtohet për mungesë kompetence dhe të mos jap pëlqim për propozim-ligjin për shkak të antikushtetutshmërisë.
Sundimi i së drejtës përfshin të gjitha institucionet dhe proceset, me përgjegjësi të veçantë të ligjvënësit, thuhet në letrën e ambasadorit austriak.

Qeveria dhe grupet parlamentare kanë konfirmuar se letra është pranuar dhe se vërejtjet austriake do të shqyrtohen seriozisht.

Videon mund ta shikoni në këtë: LINK

 

Mos e humb

Mirlind Daku
Mirlind Daku dhe tatuazhi kushtuar heroit kombëtar Agim Ramadani – Katana
Gerti-Leo
Gerti dhe Leo dy lojtarët e Akademisë së Shkëndijës që lanë gjurmë në Danimarkë në Turneun e futbollit “Dana Cup”
STADIUMI-TETOVE
Në shtator fillon riparimi i stadiumit “Ecolog Arena”në Tetovë
safet Gjici-Izair Emini
Izair Emini e goditi shtyllën, Safet Gjici e la tërë skuadrën e Kukësit pa dark! (video)
Agron Hajredini -medalje
Tetovari Agron Hajredini fitoi medaljen e artë në Lojërat Speciale Olimpike Botërore në Berlin

Më shumë nga kategoria

safet Gjici-Izair Emini
Izair Emini e goditi shtyllën, Safet Gjici e la tërë skuadrën e Kukësit pa dark! (video)
Agron Hajredini -medalje
Tetovari Agron Hajredini fitoi medaljen e artë në Lojërat Speciale Olimpike Botërore në Berlin
zvicra-futboll-aeroplan
Kombëtarja e Zvicrës udhëton për ndeshjen me Andorën me gjashtë avionë, kjo është arsyeja
messi-1
Ofertë e “çmendur” e arabëve për Messin
IMG-20230928-WA0023
Bekim Sali me fakt shpartallon ministrin Lloga: Deputetët e ASH-së duke qenë në opozitë kanë votuar për ndryshimet në Kodin Penal!
received_3518041755177943
Miratohet plani urbanistik për fshatin Xhepçisht
Испис за лого на ДЛ
Vetëm Lotaria shtetërore mund të garantojë organizim të lojërave të fatit me përgjegjësi dhe të kontrolluara
96C1CD6B-2DF6-4C46-A134-B0A5E8B32562-1152x1536.jpeg
Kasami në varrimin e policit Afrim Bunjaku: Lavdi heroit më të ri të kombit
FB_IMG_1695306813017
Kasami e Destani takohen, ja çka biseduan
IMG-20230920-WA0002
Skandali Eurovia, opozita shqiptare parashtron kallëzim ndaj BDI-së për korrupsion

DIASPORA