Abdiu-Halili: Fillojmë pregatitjet për përpilimin e udhërrëfyesve

June 14, 2023, 07:06

Abdiu-Halili: Fillojmë pregatitjet për përpilimin e udhërrëfyesv

Paralelisht me procesin e skriningut, Sekretariati për çështje evropiane në përputhje me kompetencën e vet për të koordinuar procesin e negociatave të anëtarësimit, filloi edhe me aktivitetet për përgatitjen e udhërrëfyesve, që jemi të detyruar t’i përgatisim sipas metodologjisë së re. Në organizim të SÇE nga data 12-14 qershor 2023, janë duke u mbajtur punëtori tematike për përcaktimin e qasjes metodologjike lidhur me hartimin e udhërrëfyesve për Sundimin e Ligjit, Funksionimin e Institucioneve Demokratike dhe Reformën e Administratës Publike, të cilat janë të nevojshme në Klasterin 1 – Vlerat Themelore. 

Në punëtori morën pjesë përfaqësues nga institucionet përkatëse: Ministria e Brendshme, Ministria e drejtësisë, Ministria e shoqërisë ingormatike dhe administratës, Ministria e fiancave, Ministria e punës dhe politikës sociale, Avokati i popullit, Kuvendi, Sekretariati gjeneral, Kabineti i zëvendës kryeministrit për qeverisje të mirë, autoritetet gjyqësore, Komisioni shtetëror për parandalimin e korrupsionit, Komisioni shtetëror i zgjedhjeve dhe Agjencioni për shërbime mediatike audio dhe audiovizuele.

Punëtoritë u përkrahën nga projekti Mbështetja Nordike për Progresin e Maqedonisë së Veriut, i implementuar nga UNOPS.

Mos e humb

IMG_9189
Milevski publikoi listën për ndeshjet kundër Kroacisë dhe Çekisë
IMG_8753
Tri ditë nga meçi spektakolar mes Furyt dhe Usyk, sa para do të fitojnë të shtunën?
aaaa
Tetova shpall kampionin – Shkëndija apo Struga Trim Lum?!
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo

Më shumë nga kategoria

IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo
IMG_7672
Drejtori sportiv i Leverkusenit: Xhaka çelësi i suksesit, i jep zemër ekipit
Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
shkolle-shkolla-klasa-800x450-1-780x450 (1)
Qeveria e re premton reforma në arsim
Mickoski_24-780x470
Mickoski: S’heq dorë nga synimi për në BE, do të jem i ashpër me të korruptuarit
Liqeni_Treska-780x470
Liqeni Treska dikur atraksion turistik, sot i mbytur nga plehrat
prizren-tetove
Tuneli Tetovë-Prizren e pret përbërjen e re të Kuvendit
sokratis-famelos
Famelos: Ratifikimi i memorandumeve do ta avanconte bashkëpunimin me RMV-në
Rainy weather in North Macedonia
Çfarë moti na pret në fundjavë? Bëhuni gati për reshje shiu

DIASPORA