Abdiu-Halili: Fillojmë pregatitjet për përpilim...

Abdiu-Halili: Fillojmë pregatitjet për përpilimin e udhërrëfyesve

June 14, 2023, 07:06

Abdiu-Halili: Fillojmë pregatitjet për përpilimin e udhërrëfyesv

Paralelisht me procesin e skriningut, Sekretariati për çështje evropiane në përputhje me kompetencën e vet për të koordinuar procesin e negociatave të anëtarësimit, filloi edhe me aktivitetet për përgatitjen e udhërrëfyesve, që jemi të detyruar t’i përgatisim sipas metodologjisë së re. Në organizim të SÇE nga data 12-14 qershor 2023, janë duke u mbajtur punëtori tematike për përcaktimin e qasjes metodologjike lidhur me hartimin e udhërrëfyesve për Sundimin e Ligjit, Funksionimin e Institucioneve Demokratike dhe Reformën e Administratës Publike, të cilat janë të nevojshme në Klasterin 1 – Vlerat Themelore. 

Në punëtori morën pjesë përfaqësues nga institucionet përkatëse: Ministria e Brendshme, Ministria e drejtësisë, Ministria e shoqërisë ingormatike dhe administratës, Ministria e fiancave, Ministria e punës dhe politikës sociale, Avokati i popullit, Kuvendi, Sekretariati gjeneral, Kabineti i zëvendës kryeministrit për qeverisje të mirë, autoritetet gjyqësore, Komisioni shtetëror për parandalimin e korrupsionit, Komisioni shtetëror i zgjedhjeve dhe Agjencioni për shërbime mediatike audio dhe audiovizuele.

Punëtoritë u përkrahën nga projekti Mbështetja Nordike për Progresin e Maqedonisë së Veriut, i implementuar nga UNOPS.

Mos e humb

Kasami-stadioni
Bilall Kasami: Stadiumi i Tetovës me standarde të UEFA-s! Ne i mbajmë premtimet!
Messi-shtepia-vjedhje
Udhëheqësi i bandës shqiptare tregon pse nuk e grabiti shtëpinë e Messit
Fisnik Isaku
Edhe një tetovar që jeton në Danimark do jetë pjesë e U21 të Maqedonisë
Mirlind Daku
Mirlind Daku dhe tatuazhi kushtuar heroit kombëtar Agim Ramadani – Katana
Gerti-Leo
Gerti dhe Leo dy lojtarët e Akademisë së Shkëndijës që lanë gjurmë në Danimarkë në Turneun e futbollit “Dana Cup”

Më shumë nga kategoria

Mirlind Daku
Mirlind Daku dhe tatuazhi kushtuar heroit kombëtar Agim Ramadani – Katana
Gerti-Leo
Gerti dhe Leo dy lojtarët e Akademisë së Shkëndijës që lanë gjurmë në Danimarkë në Turneun e futbollit “Dana Cup”
STADIUMI-TETOVE
Në shtator fillon riparimi i stadiumit “Ecolog Arena”në Tetovë
safet Gjici-Izair Emini
Izair Emini e goditi shtyllën, Safet Gjici e la tërë skuadrën e Kukësit pa dark! (video)
Agron Hajredini -medalje
Tetovari Agron Hajredini fitoi medaljen e artë në Lojërat Speciale Olimpike Botërore në Berlin
zvicra-futboll-aeroplan
Kombëtarja e Zvicrës udhëton për ndeshjen me Andorën me gjashtë avionë, kjo është arsyeja
IMG-20231207-WA0007
LEN: 8 Maji është caktuar për zgjedhje nga partitë e pushtetit dhe VMRO që të pengohet votimi i diasporës
Lule
Lëvizja BESA: Rasti i “Vanjës” pohon se qytetarët janë totalisht të pasigurt nga shteti!
foto-800x533
Lëvizja BESA:  Samiti i Ministrave të OSBE-së po mbahet nën kulmin e objektit të përfshirë në krim
download
EDITORIAL: Lotaria Shtetërore për herë të parë drejtohet nga një shqiptar. Pse po ngritet kaq pluhër?
Kasami-stadioni
Bilall Kasami: Stadiumi i Tetovës me standarde të UEFA-s! Ne i mbajmë premtimet!
hoxha-kryqi
Hoxha nga Tetova me porosi: Hiqeni sa me shpejt Kryqin prej 15 metrave në Kodrën e Diellit, se ndryshe…!

DIASPORA