Aktivisti nga Tetova i reagon ambasadorit austr...

Aktivisti nga Tetova i reagon ambasadorit austriak kundër kazinove: A e dini interesin e kujt po e mbroni?

Autori

Autori

Portali Tetova

March 1, 2023, 01:03

Ngadhnjim Mehmeti

A po e shantazhon Austria Maqedoninë për kazinot?!

Sa është djallëzore letra e ambasadorit austriak George Vutsas duke cituar kushtetutën për “tregun e lirë”? A kishte nevojë për letër publike kur deri më tani të gjitha kontaktet me politikanët vendimmarrës i bëjnë në katër sy dhe çdo gjë u ec si më mirë?

Presioni për mosmiratimin e ligjit vërtetë është për deputetët apo për qytetarët e këtij vendi të varfër? Kjo letër është tendencioze pasi me këtë ka qëllim t’i amnestojë, e madje t’i bëjë heronj deputetët që do e votojnë ligjin, duke aktruar sikur vërtet i rrezistuan presioneve të jashtme. Me këtë do të amortizohet edhe kërkesa legjitime, si në të gjitha vendet normale ku kazinot duhet të jenë së paku 3km larg shkollave e çerdheve, e jo afër 500 metra.

A jeni të vetëdijshëm z. Ambasador se cilat biznes-interese po i mbroni? A e dini se me këtë haptas dolët në anën e atyre që e shkatërrojnë këtë vend të varfër, shkatërrojnë familjet, krijojnë probleme të mëdha sociale. Ndotja me kazino në qytetet tona në çdo cep ku e kthen kokën është jashtë çdo norme për një vend të vogël e të varfër me këtë GDP si Maqedonia.

Kjo ndotje është shumë më toksike edhe se tymi që na e ndot ajrin, kjo na e ndot shpirtin, zemrën dhe mendjen. A jeni të vetëdijshëm se me këtë stimuloni krimin e organizuar, korrupsionin, nëntokën, mafian, të keqen? A e dini se bixhozi është sëmundje më e pashërueshme se sa varrshmëria nga drogëa e alkoholi dhe ka pasoja të pariparueshme sociale në çdo shoqëri?

 

Për cilën konkurencë lojale flisni, për cilat investime të huaja flisni, larg qofshin këto investime që na shkatërojnë qelizat e shoqërisë dhe familjeve tona. Shembulli juaj është tmerrues, pas kësaj nuk do jeni më të besueshëm ju dhe kolegët tuaj kur do na mbani ligjërata për korrupsionin, demokracinë, lirinë e shprehjes, mediat, etj. Bashkë me shumë afera ku korporata të huaja na i kanë korruptuar politikanët, kjo letër e juaja na e qartësoi se pse vendin tonë e ka kapluar kultura e pandëshkueshmërisë. Mjaft më!

Mos e humb

Mirlind Daku
Mirlind Daku dhe tatuazhi kushtuar heroit kombëtar Agim Ramadani – Katana
Gerti-Leo
Gerti dhe Leo dy lojtarët e Akademisë së Shkëndijës që lanë gjurmë në Danimarkë në Turneun e futbollit “Dana Cup”
STADIUMI-TETOVE
Në shtator fillon riparimi i stadiumit “Ecolog Arena”në Tetovë
safet Gjici-Izair Emini
Izair Emini e goditi shtyllën, Safet Gjici e la tërë skuadrën e Kukësit pa dark! (video)
Agron Hajredini -medalje
Tetovari Agron Hajredini fitoi medaljen e artë në Lojërat Speciale Olimpike Botërore në Berlin

Më shumë nga kategoria

safet Gjici-Izair Emini
Izair Emini e goditi shtyllën, Safet Gjici e la tërë skuadrën e Kukësit pa dark! (video)
Agron Hajredini -medalje
Tetovari Agron Hajredini fitoi medaljen e artë në Lojërat Speciale Olimpike Botërore në Berlin
zvicra-futboll-aeroplan
Kombëtarja e Zvicrës udhëton për ndeshjen me Andorën me gjashtë avionë, kjo është arsyeja
messi-1
Ofertë e “çmendur” e arabëve për Messin
Amir-Rrahmani-600x360-1
Rrahmani: Këtë vit kemi më shumë besim
haland
Haaland: I thashë Guardiolas të mos më largoj nga loja
IMG-20230928-WA0023
Bekim Sali me fakt shpartallon ministrin Lloga: Deputetët e ASH-së duke qenë në opozitë kanë votuar për ndryshimet në Kodin Penal!
received_3518041755177943
Miratohet plani urbanistik për fshatin Xhepçisht
Испис за лого на ДЛ
Vetëm Lotaria shtetërore mund të garantojë organizim të lojërave të fatit me përgjegjësi dhe të kontrolluara
96C1CD6B-2DF6-4C46-A134-B0A5E8B32562-1152x1536.jpeg
Kasami në varrimin e policit Afrim Bunjaku: Lavdi heroit më të ri të kombit
FB_IMG_1695306813017
Kasami e Destani takohen, ja çka biseduan
IMG-20230920-WA0002
Skandali Eurovia, opozita shqiptare parashtron kallëzim ndaj BDI-së për korrupsion

DIASPORA