Ali Ahmeti nderohet me titullin “Qytetar Nderi” i Tiranës

May 2, 2024, 11:05

Kryetarit të Bashkimit Demokratik për Integrim në Maqedoninë e Veriut, Ali Ahmeti, iu dha ditën e sotme titulli “Qytetar Nderi” i Tiranës.

“Mirëseerdhe në familjen tonë të madhe të Tiranës, Ali Ahmeti”, tha kryebashkiaku Erion Veliaj që i dorëzoi dokumentin dhe si simbolikë një jelek të Tiranës.

Ahmeti në fjalën e tij tha se Shqipëria mëmë i ka mbajtur gjithmonë afër shqiptarët. Ai i premtoi kryebashkiakut Veliaj se do të jetë një qytetar i disiplinuar, por mbi të gjitha tha se këtë nder e ndan me dëshmorët që për flamurin dhe gjuhën dhanë jetën.

“Kjo nënë, Tirana, Shqipëria, ka qenë e varfër, por ne na ka mbajtur ngrohtë në gjirin e saj. Me qindra janë dëshmorë, heronj të kombit që nëna këtu në prehrin e vet i ka mbajtur. Do doja t’ju falenderoj, por një fjalë e një plaku të urtë na tha: Mos e falenderoni njëri-tjetrin se të gjithë keni punuar në arën tuaj, vetëm punë e mbarë të thuhet për të gjitha punët kur bëhen…

Do përpiqem Erion të jem qytetar i disiplinuar. Çfarëdo aktiviteti që ju keni unë do të jem pjesëtar pasi është tanimë edhe qyteti im zyrtarisht. Këtë nder unë e ndaj me të gjithë bashkëluftëtarët e mi, patriotët, të burgosurit politik në shtetin tim dhe Kosovë. E ndaj me tre mijë mbetje mortore që i kam në vendlindjen time pranë nënës shqiptare sepse për atë flamur janë vrarë, për atë gjuhë janë vrarë dhe ju më keni nderuar mua, ju faleminderit shumë, suksese paçi në të gjitha fushëveprimtaritë e jetës”, tha Ahmeti.

I pranishëm në këtë ceremoni ishte edhe kryeministri Edi Rama, i cili pranoi se vetëm një njeri si Ali Ahmeti mund ta kthente sërish në Këshillin Bashkiak të Tiranës.

“Ka një gjë që nuk e luan dot as topi e cila është se historia do ta thotë me zë dhe më të fortë se kushdo sot dhe që është se atë që ka bërë Ali Ahmeti me pushtetin për përparimin e të drejtave të shqiptarëve në shtetin fqinj, për afirmimin e tyre si qytetarë të barabartë në Republikën e RMV dhe për ngritjen lart të shqiptarëve të gjithë ne të tjerët nuk mund ta diskutojmë, por vetëm duhet ta pranojmë dhe nëse jemi të mençur ta marrim si një mësim nga një shqiptar ndër më të mirët”, tha Rama.

Vendimi për dhënien qytetar nderi Ali Ahmetit u mor dje nga Këshilli Bashkiak i Tiranës, pas propozimit të kryebashkiakut Erion Veliaj. Ky titull iu akordua në shenjë falënderimi për gjithë kontributin e tij në komunitetin shqiptar të Maqedonisë së Veriut.

Ali Ahmeti është një prej figurave më të rëndësishme në skenën politike dhe shoqërore të Ballkanit Perëndimor.

Ai njihet si njeriu i punëve të mëdha për shqiptarët e Maqedonisë së Veriut. Ahmeti është pagëzuesi i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe udhëheqësi i Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare të Maqedonisë. Propozimi për shpalljen e tij qytetar nderi u bë mbështetur në rolin e tij si një nga udhëheqësit e Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare (UÇK), ku ai luajti një rol kyç në konfliktin e armatosur në Maqedoninë e Veriut në vitin 2001.

Gjithashtu, në vlerësim të rolit të tij si lider i partisë BDI (Bashkimi Demokratik për Integrim), duke ndihmuar në përpjekjet për të zgjidhur konfliktet etnike dhe për të ndërtuar një shoqëri më të harmonizuar dhe më të bashkuar.

Kontributi i Ahmetit reflekton vlerat e përbashkëta shqiptare për respekt dhe mirënjohje ndaj atyre që kanë dhënë kontribut në promovimin e paqes, stabilitetit dhe përparimit të shqiptarëve në politikën rajonale./tvklan.al

Mos e humb

IMG_9189
Milevski publikoi listën për ndeshjet kundër Kroacisë dhe Çekisë
IMG_8753
Tri ditë nga meçi spektakolar mes Furyt dhe Usyk, sa para do të fitojnë të shtunën?
aaaa
Tetova shpall kampionin – Shkëndija apo Struga Trim Lum?!
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo

Më shumë nga kategoria

IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo
IMG_7672
Drejtori sportiv i Leverkusenit: Xhaka çelësi i suksesit, i jep zemër ekipit
Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
marko-bislimovski-krre-696x399
Bislimovski: Jemi duke punuar që tarifa e lirë e energjisë elektrike të zgjatet edhe për një orë
Izet-mexhiti-123-1-732x430
Izet Mexhiti përshëndet vendimin e Asambles të OKB-së për Srebrenicën: Triumf i botës së qytetëruar
shkolle-shkolla-klasa-800x450-1-780x450 (1)
Qeveria e re premton reforma në arsim
Mickoski_24-780x470
Mickoski: S’heq dorë nga synimi për në BE, do të jem i ashpër me të korruptuarit
Liqeni_Treska-780x470
Liqeni Treska dikur atraksion turistik, sot i mbytur nga plehrat
prizren-tetove
Tuneli Tetovë-Prizren e pret përbërjen e re të Kuvendit

DIASPORA