Lajme

Anesteziologu “tiktoker” do të mbetet pa licencë, shkarkohet dhe drejtori organizativ i spitalit

April 19, 2023, 06:04

Oda e Mjekëve javën e ardhshme do të vendosë se për sa kohë do t’i merret licenca anesteziologut nga Tetova i cili në platformën tik-tok ka hyrë drejtpërdrejtë në hapësirat ku ndodheshin gratë shtatzëna në Spitalin e Tetovës. Sipas Ministrit të Shëndetësisë Fatmir Mexhiti gjasat janë që derisa do zgjasë procedura gjyqësore, atij do t’i merret licenca për 7 vjet ndërsa pas përfundimit të procesit gjyqësor, anesteziologut mund t’i merret licenca përjetësisht.

“Në korniza ligjore, atij do t’i merret licenca për 7 vjet derisa përfundon procesi gjyqësor, e më pas mund që t’i merret përjetësisht licenca . Ajo çfarë mund të ndaj me ju është se deri para dy javësh në Spitalin Klinik të Tetovës nuk ka pasur fare Komision disiplinor, merreni me mend. Nuk e di përse ashtu ka qenë.. nga tani e tutje, me mua në ministri këto raste do dënohen sa më ashpër dhe menjëherë pasi të ndodhë rasti”, deklaroi Fatmir Mexhiti, Ministër I Shëndetësisë.

Dje zyrtarisht, ministri Mexhiti shkarkoi drejtorin organizativ të Spitalit të Tetovës Armend Fazliu me arsyetimin se ditën kur ka ndodhur rasti ai nuk ka qenë në vendin e tij të punës. Ministri madje tha se nuk përjashtohet mundësia që institucionet shëndetësor të mos kenë drejtorë organizativ fare.

“Drejtori që ishte nuk ka qenë në orarin e punës kur ka ndodhur ky rast si dhe për shkak se nuk ka pasur marrëdhënie të rregullt pune, ka shkuar në punë nga 2 orë dhe për këtë shkak atë ditë që isha në Tetovë e shkarkova, por për shkak se ishin festat nuk munda shkarkimin ta bëj zyrtarisht , dje e shkarkova edhe zyrtarisht. Do ketë bashkim të Qendrës Klinike, nga këtu nënkuptohet se nuk do ketë drejtorë organizativ por do ketë një drejtor general sic ka qenë edhe më përpara”, tha Fatmir Mexhiti, Ministër I Shëndetësisë.

Ndryshe, anesteziolog Valton Dervishi ndodhet në paraburgim që kur drejtori i Spitalit të Tetovës e denoncoi në Polici atë, pasi kishte transmetuar drejtpërdrejtë në “Tik Tok” pacientë në kirurgji. Dervishi ngarkohet për dy vepra penale, “punë të pandërgjegjshme” dhe “Incizim të pa autorizuar” . Sipas Kodit Penal personi zyrtar për punë të pandërgjegjshme rrezikon burg nga tre muaj deri në 5 vjet ndërsa për veprën incizim I pa autorizuar nga personi zyrtar parashikohet të paktën 3 vite burg. /Alsat.mk

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

yamal 304
Historia prekëse! Çfarë fshihet pas festimit të Yamal me numrin “304”
Messi Yamal
“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal
IMG_1852
Mesut Ozil e shikoi çerekfinalen e Euro 2024 me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan – ai ishte akuzuar në të kaluarën për miqësinë mes tyre
449458530_797077062572726_2017746085529832082_n
Ekipet me më së shumti tifozë në Euro 2024 – Shqipëria lë pas kombëtare të mëdha
449059413_1014848236674238_1554867321894721942_n
UEFA publikon fotot e tifozëve me shqiponjën “Kuq e Zi” të pikturuar në fytyrë

Më shumë nga kategoria

449458530_797077062572726_2017746085529832082_n
Ekipet me më së shumti tifozë në Euro 2024 – Shqipëria lë pas kombëtare të mëdha
449059413_1014848236674238_1554867321894721942_n
UEFA publikon fotot e tifozëve me shqiponjën “Kuq e Zi” të pikturuar në fytyrë
IMG_0794
Albion Musliu, ylli i ri që po shkëlqen te Shkëndija
spanja
Trajneri i Spanjës për duelin ndaj Shqipërisë: Do t’u jap mundësi disa prej lojtarëve që kemi në stol
IMG_0727
Euro 2024/ Shqipëria arrin të barazojë kundër Kroacisë, rezultati 2-2
kroaci-shqiperi-mbyllet-pjesa-e-1-1024x585
Euro 2024 | Kroaci-Shqipëri 0-1, pjesë e parë spektakolare
kombetarja
Cilët janë 4 skenarët që kualifikojnë Shqipërinë në 1/8 e Europianit?
bajrami
Cilët janë 4 skenarët që kualifikojnë Shqipërinë në 1/8 e Europianit?
Adnan-Azizi-768x463-1
Azizi: Imagjinoni deri ku shkon injoranca, hipokrizia dhe pafytyrësia e DUI-stave! Kërkojnë mbylljen e kazinove!
merko
Akuza ndaj Merkos dhe 10 personave të tjerë për krim urbanistik
-1200-630-arta-kabashi-726348369854740484565-696x3921-1-1709194693
Arta Kabashi tregon se çfarë i ka ndodhur pas ”BBV”: M’i ka ndezur …
snopce-elmi
Snopçe: Deputetët e Selës mbështetën ligjin e Artan Grubit për lojërat e fatit! (Video)
IMG_2225
Adina Osmani nga Universiteti i Tetovës, fituese e çmimit “Unaza Inxhinierike”
IMG_2223
Misi i Maqedonisë ra nga lartësia duke bë “selfi”, theu 11 brinjë

DIASPORA