Sport

Argjentina premton tërheqjen e fanellës ikonë të Messit me numër 10

December 30, 2023, 08:12

Në fjalimin e tij të fundit për mediat, presidenti i Federatës së Futbollit të Argjentinës, Claudio ‘Chiqui’ Tapia, bëri një njoftim të madh në lidhje me fanellën ikonike numër 10.

Tapia deklaroi se sapo Lionel Messi të vendosë të përfundojë karrierën e tij ndërkombëtare, numri i tij do të pensionohet përgjithmonë.

Ndërsa klubet herë pas here tërheqin numra për të nderuar lojtarët legjendar, është relativisht e pazakontë që ekipet kombëtare ta bëjnë këtë.

Në fakt, Argjentina më parë tentoi të tërhiqte numrin 10 për nder të Diego Maradonës, por FIFA e hodhi poshtë propozimin.

Mbetet e paqartë nëse ata do të miratojnë një nderim të ngjashëm për Messin.

Messi regjistroi një numër mbresëlënës prej 106 golash dhe 53 asistimesh në 180 ndeshje ndërkombëtare.

Ai luajti një rol kyç në triumfet e kombëtares Albiceleste në Kupën e Botës dhe Kupën e Amerikës, si dhe në sigurimin e Finalissimas dhe madje edhe medaljen e artë në Lojërat Olimpike.

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

IMG_0385
Granit Xhaka: Kësaj radhe do të shkojmë në gjymsëfinale
Andi Demiri
Andi Demiri nga Tearca, ylli i ri shqiptar që shkëlqen në Lille!
weffwerfwe
Formacioni i mundshëm, ja si pritet të rreshtohet Shqipëria kundër Italisë
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo

Më shumë nga kategoria

IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo
IMG_7672
Drejtori sportiv i Leverkusenit: Xhaka çelësi i suksesit, i jep zemër ekipit
Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!
IMG_0412-800x534
Kurti ndahet baras në shah me mjeshtrin i cili e mposhti Kasparovin
gordana-siljanovska-davkova-1068x728-1 (1)
Presidentja Siljanovska Davkova do të marrë pjesë në Samitin për paqe në Ukrainë
Arafat
Haxhinjtë vazhdojnë udhëtimin shpirtëror me vizitën në malin Arafat
lsdm-4-1-750x430-1-1
Kandidatët e LSDM-së prezantojnë programet e tyre
IMG_0385
Granit Xhaka: Kësaj radhe do të shkojmë në gjymsëfinale
IMG_0379
Kurban Bajrami, qytetarët ankohen për çmimet e larta

DIASPORA