Asani: Pllakat e gjetura në Shkup, dëshmojnë hi...

Asani: Pllakat e gjetura në Shkup, dëshmojnë historinë e lashtë shqiptare

Autori

Autori

Tetovarja

April 29, 2023, 01:04

Pllakat që janë gjetur në lokalitetin arkeologjik Skupi antik kanë rëndësi të veçantë për trashëgiminë kulturore shqiptare. Këto pllaka si gjetje arkeologjike kanë të bëjnë me historikun e shqiptarëve të lashtë sqaron për TVM2 drejtori i ITKSH-së Skender Asani.

Sipas tij janë tre komponenta historike që nëse interpretohen shkencërisht konfrirmojnë  vazhdimsinë iliro-arbërore shqiptare.“Është emri i Shkupit Skup që kur është themeluar nga ilirët por edhe nga periudha mesjetare deri te shqiptarët, është ruajtur ai emër që do të thotë kontinuiteti i qytetit të Shkupit si kryeqendër e mbretërisë dardane e paraqet teritorin e Dardanisë që nga antikiteti e deri në ditët e sotme. Vetëm te shqiptarët mund ti gjesh emrat dardan dhe kjo është argumentuar nga arkeologët tjerë jo shqiptar dhe është edhe një element shum i rëndësishëm. Krishterizmi i hershëm që nga paraqitjet e para të krishterizmit që nga paraqitjet e para të Ipeshkvisë Shkup -Prizren dhe ne e dimë se kush ka qenë ipeshkv nga Justiniani, Andrea dhe Pjetër Bogdani, deri te figura e Nënë Terezës dhe këto tre komponenta paraqesin momentin historik në atë pllakë.”, tha për TVM2 drejtori i ITKSH-së Skender Asani.

Asani me propozim drejtuar Qeverisë: Të themelohet muze i etnokulturës shqiptare 

Shqiptarët duhet të konservojnë kulturën materiale dhe shpirtërore potencon Asani. ITKSH ka themeluar tre departamente për këtë qëllim por i propozojnë Qeverisë që të themelohet edhe Muze i Etnokulturës shqiptare.

“Me dhjetëra mijëra artefakte gjinden në Muzeun e Qytetit të Shkupit, në bodrumet e tij ose nuk e shohin dritën ose keqinterpretohen për të ndryshuar qasjen e historisë. Është momenti i fundit që të themelohet Muzeu i kulturës shqiptarëve në Çarshi të vjetër kur ka qenë dikur godina e Muzeut të Maqedonisë.”, tha Asani.

Nga ITKSH poashtu sugjerojnë që Universitetet të themelojnë degë të Arkeologjisë dhe Etnologjisë që të krijohen kuadro të mirfillta që do të punësohen në ITKSH por edhe në Muzeun që pritet të themelohet.

Mos e humb

IMG_4663
Kristjan Asllani shënon gol të mrekullueshëm në Serie A
dhunoi
​Dyshohet se dhunoi një vajzë shqiptare, caktohet seanca vendimtare për Robinhon
received_929338498785251
Atletikë: Tetovari Aldin Ademi i KA Studenti , fitues në hedhjen e shtizës
IMG_4443
“Vëllai im”, Khabibi publikon fotografi me Ilir Latifin
IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)

Më shumë nga kategoria

IMG_4443
“Vëllai im”, Khabibi publikon fotografi me Ilir Latifin
IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit
IMG_3456
Fiton dy të arta në Stamboll, Luiza Gega kampione e Ballkanit
IMG_3447
Xhaka dhe Leverkuseni vazhdojnë pa humbje, mposhtin Bayern Munichun në “BayArena”
IMG_3389
Mësohet data e ballafaqimit të Florian Markut me Chris Congon
IMG_3335
Mustaf Rexhepi, magjistari i gjeneratës 2012 te Shkëndija
IMG_3327
Shqipëria mëson kundërshtarët në Ligën e Kombeve
IMG_3264
Granit Xhaka iu prin maestrove të mesfushës në Top 7 ligat evropiane
IMG_4672
Sela nga Saraji: Nuk e përkrahim Arben Taravarin për president
IMG_4666
Gashi: “Me qenë si Ali Ahmeti, e kisha lënë politikën dhe ju kisha thënë – hallall ju qoftë”
IMG_4665
Turqia goditet nga një tërmet
IMG_4664
Erjona Jonuzi dekorohet nga Komuna e Tetovës për kontributin në sport
IMG_4663
Kristjan Asllani shënon gol të mrekullueshëm në Serie A
IMG_4662
Shkolla e Vizbegut assesi të hapet/ Drejtori u emërua, por nuk përgjigjet

DIASPORA