ASH gjatë fundjavës vendos për hyrje në Qeveri

ASH gjatë fundjavës vendos për hyrje në Qeveri

Autori

Autori

Portali Tetova

January 19, 2023, 01:01

Aleanca për Shqiptarët gjatë fundjavës do të vendos nëse do të nisin negociatat formale për hyrje në Qeveri, duke vlerësuar se në të kundërtën do të jenë të domosdoshme zgjedhje të parakohshme parlamentare.

Para mbledhjes së Kuvendit Qendror, sic njofton KlanM, Kreu I ASH-së, Arben Taravari, do të takohet me Ambasadoren amerikane në Shkup, Anxhela Ageler, që në parti interpretohet si kyçe për definimin e vendimit.

Kundrejt pozitës së Dimitar Kovaçevskit dhe Ali Ahmetit për zgjerimin e shumicës qeveritare, sic percjell KlanM, kundër hyrjes së ASH-së në Qeveri mbetet Alternativa, “Grupi i Zjarrit” në BDI dhe Lidhja Demokratike e Pavle Trajanovit.

Të pyetur nga Klan Maqedoni, nëse zhvillohen negociata për hyrjen e ASH-së në Qeveri dhe nëse pritet ndonjë takim tjetër me Kovaçevskin, nga kjo parti thanë se, pas kuvendit partiak do të shqyrtohen të gjitha temat tjera përfshirë edhe çështja e hyrjes në Qeveri. Sipas tyre, nuk janë të rëndësishme resoret qeveritare, por nëse me “pushtetin” do t`i bashkërendojnë pozicionet rreth “betejës” kundër korrupsionit.

 

Nga “Grupi I Zjarrit” në BDI, sic percjell KlanM, tashmë janë prononcuar se nuk shohin asnjë arsyetim politik për hyrjen e ASH-së në Qeveri dhe se këtë Ahmeti e bën që të amortizojë pakënaqësinë e tyre dhe shumica të mos varet nga katër deputetët që iu bashkangjitën këtij grupi.

Nga Lidhja Demokratike thanë se në vend të negociatave për hyrjen e ASH-së në Qeveri, LSDM-ja dhe BDI-ja duhet t`I konsolidojnë radhët brendapartiake që të vazhdohet me reformat.

Mos e humb

dhunoi
​Dyshohet se dhunoi një vajzë shqiptare, caktohet seanca vendimtare për Robinhon
received_929338498785251
Atletikë: Tetovari Aldin Ademi i KA Studenti , fitues në hedhjen e shtizës
IMG_4443
“Vëllai im”, Khabibi publikon fotografi me Ilir Latifin
IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit

Më shumë nga kategoria

IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit
IMG_3456
Fiton dy të arta në Stamboll, Luiza Gega kampione e Ballkanit
IMG_3447
Xhaka dhe Leverkuseni vazhdojnë pa humbje, mposhtin Bayern Munichun në “BayArena”
IMG_3389
Mësohet data e ballafaqimit të Florian Markut me Chris Congon
IMG_3335
Mustaf Rexhepi, magjistari i gjeneratës 2012 te Shkëndija
IMG_3327
Shqipëria mëson kundërshtarët në Ligën e Kombeve
IMG_4644
Sindikata e Universitetit të Tetovës organizoi protestë
IMG_4639
Fati i zi i 10 projekteve kapitale në rajonet shqiptare në Maqedoni
IMG_4638
KSHZ kompleton përbërjen e saj, Abdush Demiri bëhet anëtari i shtatë i saj
IMG_4636
VLEN: BDI nxori në rrugë intelektualët shqiptar
IMG_4627-800x881-1
MPB Shpall fletarrest ndërkombëtar për Sheval Muaremin
Казино Буй онлайн зеркало официального сайта

DIASPORA