Bardhyl Dauti: Korridori 8 do të ndërtohet në k...

Bardhyl Dauti: Korridori 8 do të ndërtohet në kohë rekorde, besoni te Amerika dhe Bechtel – Enka

Autori

Autori

Portali Tetova

April 6, 2023, 09:04

Të martën u hudh gurthemeli për ndërtimin e Korridorit 8 që do lidh Tetovën me Durrësin pjesë e një rruge shumë të rëndësishme evropiane.

Korridori 8 është i rëndësishëm për shkak të pozicionit strategjik që ka në Europë Juglindore. Ai fillon në Itali dhe kalon nëpër Shqipëri, Maqedoni, Bullgari dhe Rumaninë, duke lidhur detin Adriatik me Detin e Zi dhe Detin Egje. Korridori 8 është një rrugë trans-europiane dhe është e rëndësishme për transportin e mallrave dhe njerëzve në mes të këtyre vendeve.

Korridori 8 është gjithashtu i rëndësishëm për shkak të rëndësisë së tij gjeopolitike. Ai lidh Europën Lindore me Europën Perëndimore dhe është një rrugë e rëndësishme për tregtinë dhe komunikimin në mes të vendeve të Ballkanit dhe Europës. Korridori 8 është gjithashtu një pjesë e Rrugës së Mëndafshit, e cila është një rruge trans-kombëtare e cila kalon nëpër disa vende në mes të Evropës Lindore dhe Lindjes së Mesme.

Korridori 8 është gjithashtu i rëndësishëm për turizmin, duke lidhur disa prej vendeve më të bukura dhe më të vizituara në Europë Juglindore. Me kalimin e kohës, është bërë gjithnjë e më e rëndësishme për zhvillimin ekonomik dhe integrimit rajonal në këtë pjesë të Evropës.

 

Sipas profesorit universitar, Bardhyl Dauti, Korridori 8 ka vlerë të madhe ekonomike.

“Fakti që ishte ambasadorja amerikane dhe përfaqësues të kompanisë Bechtel – Enka kjo flet për seriozietin e projektit dhe kjo pritet që ky projekt të realizohet në një kohë rekord” u shpreh Dauti.

Dauti shton se rëndësia e projektit është hapja e tregjeve dhe lidhja me shtetet si Shqipria ku edhe do të lidhemi me portin e Durrësit.

Profesori thotë se ky projekt ka edhe strategji për komunitetin biznesor, zhvillime dinamike, eksprorojimet në fakt do të ketë vlerë të madhe ekonomike.

Sa i përket figurave politike dhe partive politike që nuk e mbështesin, Profesori Dauti thotë se ska ligjikë të racionale që të kundër këtyre projekteve sepse këto projekte mundësojnë lidhje mundësojnë hapje mundësojnë zhvillim dhe këta janë synimet bazë.

Dauti në fund u shpreh se këto projekte duhet të përshendeten dhe të mbështeten.

Mos e humb

IMG_4663
Kristjan Asllani shënon gol të mrekullueshëm në Serie A
dhunoi
​Dyshohet se dhunoi një vajzë shqiptare, caktohet seanca vendimtare për Robinhon
received_929338498785251
Atletikë: Tetovari Aldin Ademi i KA Studenti , fitues në hedhjen e shtizës
IMG_4443
“Vëllai im”, Khabibi publikon fotografi me Ilir Latifin
IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)

Më shumë nga kategoria

IMG_4443
“Vëllai im”, Khabibi publikon fotografi me Ilir Latifin
IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit
IMG_3456
Fiton dy të arta në Stamboll, Luiza Gega kampione e Ballkanit
IMG_3447
Xhaka dhe Leverkuseni vazhdojnë pa humbje, mposhtin Bayern Munichun në “BayArena”
IMG_3389
Mësohet data e ballafaqimit të Florian Markut me Chris Congon
IMG_3335
Mustaf Rexhepi, magjistari i gjeneratës 2012 te Shkëndija
IMG_4672
Sela nga Saraji: Nuk e përkrahim Arben Taravarin për president
IMG_4666
Gashi: “Me qenë si Ali Ahmeti, e kisha lënë politikën dhe ju kisha thënë – hallall ju qoftë”
IMG_4665
Turqia goditet nga një tërmet
IMG_4664
Erjona Jonuzi dekorohet nga Komuna e Tetovës për kontributin në sport
IMG_4663
Kristjan Asllani shënon gol të mrekullueshëm në Serie A
IMG_4662
Shkolla e Vizbegut assesi të hapet/ Drejtori u emërua, por nuk përgjigjet

DIASPORA