Bechtel&Enka do të mbikëqyret nga kompania ...

Bechtel&Enka do të mbikëqyret nga kompania për veshje të brendshme

Autori

Autori

Portali Tetova

March 14, 2023, 01:03

Shuma më e madhe nga 22.3 milion eurot e parapara për mbikëqyrjen e punimeve në Korridoret 8 dhe 10-D do t’i shkojë kompanive “Elektra Sollushëns” dhe “Evrokonsallting” edhe pse udhëheqëse e grupit të kompanive është firma italiane “IRD Inxhiniering”.

Kompania e cila ndodhet në një adresë me kompanitë të cilat ndikuan që të dështojë tenderi i parë për mbikëqyrje “IGH” dhe “Instituti për rrugë” e Sotir Ampov, sipas hulumtimit të emisionit “360 Gradë” do të fitojë kulaçin më të madh ose 44 për qind nga vlera e buxhetit për mbikëqyrje, përfshi këtu edhe kompanitë lokale si mbështetëse.

Rreth 40 për qind do t’i fitojë kompania e Branisllav Dimitrijeviqit “Evrokonsallting”. Firmat fituese dhe firmat që nuk arritën të sigurojnë garanci bankare për shkak të bllokimit të parave në bankat ruse, ndodhen në një adresë.

Kompania “Elektra Sollushëns” e cila rezulton nën pronësinë e Andon Ampov licencën për mbikëqyrje e mori 12 ditë pas hapjes së tenderit për paraqitjen e mbikëqyrësve. Për këtë arsye sipas opozitës maqedonase Qeveria vazhdoi afatin e paraqitjeve edhe për 8 ditë. Megjithëse kompania hedh poshtë pretendimet.

 

“Elektra Sollushëns nuk është kompani e sapoformuar për nevoja të tenderit, por është themeluar më 25.10.2002 dhe punon me sukses për 21 vite. Licenca për mbikëqyrje është nxjerr sipas rregullave, në kohë dhe në përputhje me të gjitha dispozitat ligjore”, thonë nga Elektra Sollushëns.

Por për çfarë aktiviteti ekonomik është e njohur “Elektra Sollushëns”? Referuar të dhënave të siguruara nga “360gradë”, kjo kompani përvojën më të madhe e ka në prodhimin e veshjeve të brendshme dhe shërbimeve teknologjike, kompjuterike dhe informatike.

Nga marrëveshja 400 faqe e siguruar nga Alsat dëshmohen edhe pagesat marramendëse.

Si për shembull 27 mijë euro në muaj për drejtorin e projektit Paolo Arsini, ose 1.3 milion euro paga e përgjithshme për angazhimin e tij gjatë gjithë projektit. 20 mijë euro në muaj për inxhinierët kryesorë, 8-9 mijë euro për inxhinierët mbikëqyrës dhe mbi 5500 euro në muaj për gjeodetët. Nga 81 ekspertë të angazhuar, 5 prej tyre janë të jashtëm.

 

Për 4 prej tyre është caktuar vlera paushall e angazhimit nga 300 mijë euro, përkatësisht shteti do të paguan për angazhimin e tyre 1.2 milion euro. /Alsat.mk

Mos e humb

Mirlind Daku
Mirlind Daku dhe tatuazhi kushtuar heroit kombëtar Agim Ramadani – Katana
Gerti-Leo
Gerti dhe Leo dy lojtarët e Akademisë së Shkëndijës që lanë gjurmë në Danimarkë në Turneun e futbollit “Dana Cup”
STADIUMI-TETOVE
Në shtator fillon riparimi i stadiumit “Ecolog Arena”në Tetovë
safet Gjici-Izair Emini
Izair Emini e goditi shtyllën, Safet Gjici e la tërë skuadrën e Kukësit pa dark! (video)
Agron Hajredini -medalje
Tetovari Agron Hajredini fitoi medaljen e artë në Lojërat Speciale Olimpike Botërore në Berlin

Më shumë nga kategoria

safet Gjici-Izair Emini
Izair Emini e goditi shtyllën, Safet Gjici e la tërë skuadrën e Kukësit pa dark! (video)
Agron Hajredini -medalje
Tetovari Agron Hajredini fitoi medaljen e artë në Lojërat Speciale Olimpike Botërore në Berlin
zvicra-futboll-aeroplan
Kombëtarja e Zvicrës udhëton për ndeshjen me Andorën me gjashtë avionë, kjo është arsyeja
messi-1
Ofertë e “çmendur” e arabëve për Messin
Amir-Rrahmani-600x360-1
Rrahmani: Këtë vit kemi më shumë besim
haland
Haaland: I thashë Guardiolas të mos më largoj nga loja
laporta
Laporta mes lotësh pas akuzave për korrupsion ndaj Barçës
guardiola
Guardiola: Nuk jam trajneri i Realit që të premtoj Champions
xhaka-shaqiri
Xhaka e Shaqiri në Serbi, presidenti i Federatës zvicerane flet për sfidën
FB_IMG_1695306813017
Kasami e Destani takohen, ja çka biseduan
IMG-20230920-WA0002
Skandali Eurovia, opozita shqiptare parashtron kallëzim ndaj BDI-së për korrupsion
abdush demiri
Demiri: Taravari të qartësojë pozicionin e tij, ne mbetemi të hapur për bashkëpunim opozitar
Adnan-Azizi
Azizi: Madhërimi i Selës dedikuar Ali Ahmetit
56502F6A-2DDE-4391-A6DF-6AE467A68872-1024x551.jpeg
Kasami: Fronti opozitar i gatshëm të sfidojë pushtetin
AC2A0035
Fronti opozitar: Grubi po e keqpërdor partneritetin strategjik me SHBA  

DIASPORA