Bekteshi: Paga minimale në vitin 2024 do të afr...

Bekteshi: Paga minimale në vitin 2024 do të afrohet deri në rreth 23 mijë denarë

Autori

Autori

Tetovarja

April 29, 2023, 01:04

Paga minimale në vitin 2024 do të afrohet me pagën mesatare në vitin 2016, thotë ministri i ekonomisë Kreshnik Bektesi, duke theksuar se pagat do të rriten më shumë se inflacioni gjatë vitit, duke pasur parasysh se viti do të përfundojë me inflacion nga 7,1 për qind.

“Paga minimale këtë vit, ose më sakt në fillim të vitit të ardhshëm, do të rritet në mesataren që kishim në vitin 2016 dhe kjo tregon edhe një herë se Qeveria është e përkushtuar për të rritur pagat si në sektorin publik ashtu edhe në atë privat. Sa për informim të qytetarëve, në vitin 2016 paga mesatare ka qenë diku rreth 23 mijë denarë, ndërsa sot është mbi 34 mijë denarë, dhe siç e kemi theksuar edhe më herët kemi arritur t’i afrohemi pagës mesatare nga viti 2016, tha Bekteshi në emisionin “10 minuta” në TV21.

Bekteshi theksoi gjithashtu se rritja e çmimeve globale rrit edhe shportën e konsumit.

“Sa i përket fuqisë blerëse, për dallim nga viti paraprak, përveç pjesës së dytë të vitit, arritëm të arrijmë sukses në mbulimin e shpenzimeve prej dy pagave minimale në një amvisëri, të cilat ishin diku rreth 18 mijë denarë, dhe shpenzimet, e ashtuquajtura shporta e konsumit nuk ka qenë më shumë se 35 mijë denarë, për fat të keq ka pasur një rritje pothuajse globale dhe në gjysmën e dytë të vitit shporta e konsumit është rritur për përafërsisht 50 mijë denarë”, tha Bekteshi.

Mos e humb

IMG_4663
Kristjan Asllani shënon gol të mrekullueshëm në Serie A
dhunoi
​Dyshohet se dhunoi një vajzë shqiptare, caktohet seanca vendimtare për Robinhon
received_929338498785251
Atletikë: Tetovari Aldin Ademi i KA Studenti , fitues në hedhjen e shtizës
IMG_4443
“Vëllai im”, Khabibi publikon fotografi me Ilir Latifin
IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)

Më shumë nga kategoria

IMG_4443
“Vëllai im”, Khabibi publikon fotografi me Ilir Latifin
IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit
IMG_3456
Fiton dy të arta në Stamboll, Luiza Gega kampione e Ballkanit
IMG_4666
Gashi: “Me qenë si Ali Ahmeti, e kisha lënë politikën dhe ju kisha thënë – hallall ju qoftë”
IMG_4665
Turqia goditet nga një tërmet
IMG_4664
Erjona Jonuzi dekorohet nga Komuna e Tetovës për kontributin në sport
IMG_4663
Kristjan Asllani shënon gol të mrekullueshëm në Serie A
IMG_4662
Shkolla e Vizbegut assesi të hapet/ Drejtori u emërua, por nuk përgjigjet
IMG_4661
Big Mama: “Hera e parë në 23 vite karriere që nderohet puna ime si artiste nga kryetari i Komunës së Tetovës”

DIASPORA