Lajme

Bislimoski: Po bëhen analiza nëse nga 1 korriku do të kthehet rryma e lirë ditore

Autori

Autori

Portali Tetova

February 20, 2023, 03:02

Komisioni Rregullator Energjetik (KRRE) vetë e bartë sistemin tarifor dhe tani po analizohet se a është e mundur nga aspekti ekonomik të kthehet rryma e lirë gjatë ditës, thotë Marko Bislimoski, kryetar i KRRE-së.

Bislimoski theksoi se një ndryshim i tillë i mundshëm do të ndodh më 1 korrik, kur zakonisht bëhen ndryshime të çmimeve të shërbimeve energjetike.

“Tani duhet të shohim se cili do të jetë prodhimi vendor i energjisë elektrike dhe sipas njoftimeve të EMV-së do të rritet për të paktën 10 për qind. Po analizojmë edhe faktin se kemi një numër të madh të fotovoltaikëve të ndërtuar, që kryesisht ndërtohen nga kompani të mëdha. Dhe pika e tretë është se çmimi i energjisë elektrike kur prodhojnë fotovoltaikët është më i lirë se në pjesën tjetër të ditës. Ai trend do të vazhdojë edhe në verë, kështu që ne jemi duke e analizuar edhe atë element”, tha Bislimovski.

Siç shton ai, tani në periudhën kur rryma ishte më e shtrenjta për shkak të fotovoltaikëve, kemi energjinë më të lirë. Prandaj, thekson ai, është e mundur nëse llogaritjet tregojnë se do të rikthehet rryma e lirë ditore.

 

“Përfitim më të madh nga kjo do të kenë pensionistët që janë në shtëpi dhe që i kushtojnë shumë rëndësi se si konsumohet energjia elektrike, e përveç kësaj, i paguanin faturat më rregullisht gjatë pandemisë së Kovidit dhe ruajtën likuiditetin e EMV-së”, thekson Bislimoski dhe shton se rryma e lirë çdo ditë EMV-së i kushton 16 milionë euro në vit.

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

449059413_1014848236674238_1554867321894721942_n
UEFA publikon fotot e tifozëve me shqiponjën “Kuq e Zi” të pikturuar në fytyrë
IMG_0794
Albion Musliu, ylli i ri që po shkëlqen te Shkëndija
spanja
Trajneri i Spanjës për duelin ndaj Shqipërisë: Do t’u jap mundësi disa prej lojtarëve që kemi në stol
IMG_0727
Euro 2024/ Shqipëria arrin të barazojë kundër Kroacisë, rezultati 2-2
kroaci-shqiperi-mbyllet-pjesa-e-1-1024x585
Euro 2024 | Kroaci-Shqipëri 0-1, pjesë e parë spektakolare

Më shumë nga kategoria

IMG_0727
Euro 2024/ Shqipëria arrin të barazojë kundër Kroacisë, rezultati 2-2
kroaci-shqiperi-mbyllet-pjesa-e-1-1024x585
Euro 2024 | Kroaci-Shqipëri 0-1, pjesë e parë spektakolare
kombetarja
Cilët janë 4 skenarët që kualifikojnë Shqipërinë në 1/8 e Europianit?
bajrami
Cilët janë 4 skenarët që kualifikojnë Shqipërinë në 1/8 e Europianit?
IMG_0385
Granit Xhaka: Kësaj radhe do të shkojmë në gjymsëfinale
Andi Demiri
Andi Demiri nga Tearca, ylli i ri shqiptar që shkëlqen në Lille!
weffwerfwe
Formacioni i mundshëm, ja si pritet të rreshtohet Shqipëria kundër Italisë
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo
AGELER-MK-750x430
Aggeler uron Qeverinë e re: Pres të vazhdojmë partneritetin
arben-taravari
Taravari nuk pret, gati shpalljen për ndërtimin e dy spitaleve
kutura-bashkimi-780x470
Reshjet e rrëmbyeshme, dëme të shumta në Tetovë
449059413_1014848236674238_1554867321894721942_n
UEFA publikon fotot e tifozëve me shqiponjën “Kuq e Zi” të pikturuar në fytyrë
nafta-780x439-2-696x392
Rriten çmimet e derivateve të naftës në Maqedoninë e Veriut
IMG-20240624-WA0016
Orhan Murtezani merr funksionin e ministrit për Çështje Evropiane Orhan Murtezani nga koalicioni

DIASPORA