Bislimoski: Po bëhen analiza nëse nga 1 korriku...

Bislimoski: Po bëhen analiza nëse nga 1 korriku do të kthehet rryma e lirë ditore

Autori

Autori

Portali Tetova

February 20, 2023, 03:02

Komisioni Rregullator Energjetik (KRRE) vetë e bartë sistemin tarifor dhe tani po analizohet se a është e mundur nga aspekti ekonomik të kthehet rryma e lirë gjatë ditës, thotë Marko Bislimoski, kryetar i KRRE-së.

Bislimoski theksoi se një ndryshim i tillë i mundshëm do të ndodh më 1 korrik, kur zakonisht bëhen ndryshime të çmimeve të shërbimeve energjetike.

“Tani duhet të shohim se cili do të jetë prodhimi vendor i energjisë elektrike dhe sipas njoftimeve të EMV-së do të rritet për të paktën 10 për qind. Po analizojmë edhe faktin se kemi një numër të madh të fotovoltaikëve të ndërtuar, që kryesisht ndërtohen nga kompani të mëdha. Dhe pika e tretë është se çmimi i energjisë elektrike kur prodhojnë fotovoltaikët është më i lirë se në pjesën tjetër të ditës. Ai trend do të vazhdojë edhe në verë, kështu që ne jemi duke e analizuar edhe atë element”, tha Bislimovski.

Siç shton ai, tani në periudhën kur rryma ishte më e shtrenjta për shkak të fotovoltaikëve, kemi energjinë më të lirë. Prandaj, thekson ai, është e mundur nëse llogaritjet tregojnë se do të rikthehet rryma e lirë ditore.

 

“Përfitim më të madh nga kjo do të kenë pensionistët që janë në shtëpi dhe që i kushtojnë shumë rëndësi se si konsumohet energjia elektrike, e përveç kësaj, i paguanin faturat më rregullisht gjatë pandemisë së Kovidit dhe ruajtën likuiditetin e EMV-së”, thekson Bislimoski dhe shton se rryma e lirë çdo ditë EMV-së i kushton 16 milionë euro në vit.

Mos e humb

Mirlind Daku
Mirlind Daku dhe tatuazhi kushtuar heroit kombëtar Agim Ramadani – Katana
Gerti-Leo
Gerti dhe Leo dy lojtarët e Akademisë së Shkëndijës që lanë gjurmë në Danimarkë në Turneun e futbollit “Dana Cup”
STADIUMI-TETOVE
Në shtator fillon riparimi i stadiumit “Ecolog Arena”në Tetovë
safet Gjici-Izair Emini
Izair Emini e goditi shtyllën, Safet Gjici e la tërë skuadrën e Kukësit pa dark! (video)
Agron Hajredini -medalje
Tetovari Agron Hajredini fitoi medaljen e artë në Lojërat Speciale Olimpike Botërore në Berlin

Më shumë nga kategoria

safet Gjici-Izair Emini
Izair Emini e goditi shtyllën, Safet Gjici e la tërë skuadrën e Kukësit pa dark! (video)
Agron Hajredini -medalje
Tetovari Agron Hajredini fitoi medaljen e artë në Lojërat Speciale Olimpike Botërore në Berlin
zvicra-futboll-aeroplan
Kombëtarja e Zvicrës udhëton për ndeshjen me Andorën me gjashtë avionë, kjo është arsyeja
messi-1
Ofertë e “çmendur” e arabëve për Messin
IMG-20230928-WA0023
Bekim Sali me fakt shpartallon ministrin Lloga: Deputetët e ASH-së duke qenë në opozitë kanë votuar për ndryshimet në Kodin Penal!
received_3518041755177943
Miratohet plani urbanistik për fshatin Xhepçisht
Испис за лого на ДЛ
Vetëm Lotaria shtetërore mund të garantojë organizim të lojërave të fatit me përgjegjësi dhe të kontrolluara
96C1CD6B-2DF6-4C46-A134-B0A5E8B32562-1152x1536.jpeg
Kasami në varrimin e policit Afrim Bunjaku: Lavdi heroit më të ri të kombit
FB_IMG_1695306813017
Kasami e Destani takohen, ja çka biseduan
IMG-20230920-WA0002
Skandali Eurovia, opozita shqiptare parashtron kallëzim ndaj BDI-së për korrupsion

DIASPORA