Bislimovski: Rryma do të shtrenjtohet 13 për qi...

Bislimovski: Rryma do të shtrenjtohet 13 për qind nëse KRRE i pranon kërkesat e kompanive

Autori

Autori

Portali Tetova

May 31, 2023, 01:05

Në Komisionin Rregullator për Energjetikë (KRRE) kanë arritur të gjitha kërkesat për çmimin e rrymës dhe nëse pranohen, kjo do të thoshte rritje të saj për 13 për qind, thotë kryetari i KRRE-së, Marko Bislimovski.

KRRE në periudhën në vijim do t’i analizojë kërkesat, ndërsa vendimin do ta kumtojë rreth datës 20 të muajit në vijim.

Bislimovski kumtoi se Elektrodistrubimi ka kërkuar rritje të çmimit për distribuim prej 32 për qind, MEMO, operatori në ttregun e energjisë elektrike, prej 83,3 për qind, ndërsa MEPSO si operator i sistemit përçues prej 53,51 për qind.

Përqindja që e kërkon MEMO, sipas tij, në shikim të parë është numër i madh, por ndikimi i rrymës është nën 0,5 për qind. Ndikimi i përgjithshëm i çmimit të MEPSO-0, ndërkaq, është diç nën pesë për qind.

“Nëse i pranojmë të gjitha këto kërkesa atëherë do të thoshte rritje e çmimit të energjisë elektrike prej 12,75 për qind, përkatësisht prej 13 për qind”, deklaroi Bislimovski.

“Kërkesë nuk ka parashtruar vetëm EVN Houm për shkak se nuk e din se cili do të jetë çmimi sipas të cilit do të furnizohet nga EMV, prodhuesit e autorizuar dhe nëse ka nevojë nga tregu i lirë.

KRRE do të informojë në ditët në vijim se në çka bazohen kërkesat për rritje të çmimit, ndërsa siç thotë Bislimovski, me siguri është për shkak të shpenzimeve të rritura në punë.

“Do të shohim nëse kjo është e pranueshme për ne apo jo. Edhe më parë thashë se nuk jam ithtar i ndryshimeve të çmimit të energjisë elektrike tani”, tha Bislimovski.

I pyetur për ndikimin e kthimit të shkallës së TVSH-së prej 18 për qind në çmimin e rrymës, përsëriti se KRRE sjell vendime pa TVSH dhe se do të përqendrohet në pjesën që e rregullojnë.

“Nëse e përllogaritni TVSH nuk është 8 për qind rritje e çmimit, matematikisht është diku rreth 7,3, përkatësisht 7,4 për qind si rritje e çmimit që do të ndikonte”, theksoi kryetari i KRRE-së.

Mos e humb

dhunoi
​Dyshohet se dhunoi një vajzë shqiptare, caktohet seanca vendimtare për Robinhon
received_929338498785251
Atletikë: Tetovari Aldin Ademi i KA Studenti , fitues në hedhjen e shtizës
IMG_4443
“Vëllai im”, Khabibi publikon fotografi me Ilir Latifin
IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit

Më shumë nga kategoria

IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit
IMG_3456
Fiton dy të arta në Stamboll, Luiza Gega kampione e Ballkanit
IMG_3447
Xhaka dhe Leverkuseni vazhdojnë pa humbje, mposhtin Bayern Munichun në “BayArena”
IMG_3389
Mësohet data e ballafaqimit të Florian Markut me Chris Congon
IMG_3335
Mustaf Rexhepi, magjistari i gjeneratës 2012 te Shkëndija
IMG_3327
Shqipëria mëson kundërshtarët në Ligën e Kombeve
IMG_4644
Sindikata e Universitetit të Tetovës organizoi protestë
IMG_4639
Fati i zi i 10 projekteve kapitale në rajonet shqiptare në Maqedoni
IMG_4638
KSHZ kompleton përbërjen e saj, Abdush Demiri bëhet anëtari i shtatë i saj
IMG_4636
VLEN: BDI nxori në rrugë intelektualët shqiptar
IMG_4627-800x881-1
MPB Shpall fletarrest ndërkombëtar për Sheval Muaremin
Казино Буй онлайн зеркало официального сайта

DIASPORA