Danillovski: Covid 19, praktikisht ka përfunduar

Danillovski: Covid 19, praktikisht ka përfunduar

Autori

Autori

Portali Tetova

January 13, 2023, 04:01

Nënvarianti “Kraken” i Omikronit përçohet shumë lehtë, por nuk shkakton simptomatologji të vështirë. Epidemiologu Dragan Danillovski e sheh si normale paraqitjen e nënvarianteve të reja, për një sëmundje që shkaktoi pandemi globale, por thotë se rreziku ka kaluar.

“Pavarësisht paraqitjes së nënvarianteve të reja, pandemia praktikisht ka përfunduar. Tani mbetet që Organizata Botërore e Shëndetësisë edhe formalisht të shfuqizojë të ashtuquajturin alarm global. Karakteri i viruseve të tilla është që të krijohen në vazhdimësi nënvarinate të reja që të mbijetojnë, por pa pasur rrezik për shëndetin kolektiv.”, – deklaroi epidemiologu, Dragan Danillovski.

Danillovski thotë se tani pasojat në shëndet nga ndotja, kërkojnë reagim më imediat se nënvariantet e kovidit.

“Tani e tutje sfidë kronike e sistemit shëndetësor do të mbetet ndotja e ajrit dhe pasojat shëndetësore nga mosparandalimi i ndotjes.”, – theksoi epidemiologu, Dragan Danillovski.

Sa i përket vaksinimit, thotë se mjafton vetëm vaksinimi i grupeve të rrezikuara.

Mos e humb

IMG_4663
Kristjan Asllani shënon gol të mrekullueshëm në Serie A
dhunoi
​Dyshohet se dhunoi një vajzë shqiptare, caktohet seanca vendimtare për Robinhon
received_929338498785251
Atletikë: Tetovari Aldin Ademi i KA Studenti , fitues në hedhjen e shtizës
IMG_4443
“Vëllai im”, Khabibi publikon fotografi me Ilir Latifin
IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)

Më shumë nga kategoria

IMG_4443
“Vëllai im”, Khabibi publikon fotografi me Ilir Latifin
IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit
IMG_3456
Fiton dy të arta në Stamboll, Luiza Gega kampione e Ballkanit
IMG_3447
Xhaka dhe Leverkuseni vazhdojnë pa humbje, mposhtin Bayern Munichun në “BayArena”
IMG_3389
Mësohet data e ballafaqimit të Florian Markut me Chris Congon
IMG_3335
Mustaf Rexhepi, magjistari i gjeneratës 2012 te Shkëndija
IMG_3327
Shqipëria mëson kundërshtarët në Ligën e Kombeve
IMG_4666
Gashi: “Me qenë si Ali Ahmeti, e kisha lënë politikën dhe ju kisha thënë – hallall ju qoftë”
IMG_4665
Turqia goditet nga një tërmet
IMG_4664
Erjona Jonuzi dekorohet nga Komuna e Tetovës për kontributin në sport
IMG_4663
Kristjan Asllani shënon gol të mrekullueshëm në Serie A
IMG_4662
Shkolla e Vizbegut assesi të hapet/ Drejtori u emërua, por nuk përgjigjet
IMG_4661
Big Mama: “Hera e parë në 23 vite karriere që nderohet puna ime si artiste nga kryetari i Komunës së Tetovës”

DIASPORA