Lajme

Dhjetëra kafshë të mbytura nga qentë endacakë në fshatin Përshevcë

Autori

Autori

Portali Tetova

June 15, 2023, 01:06

Dhjetëra kafshë të mbytura nga qentë endacakë në fshatin Përshevcë të komunës së Tearcës. Mbrëmjen e kaluar qentë endacakë u futën në brendi të dy fermave, njëra prej të cilave ndodhet në mes të fshatit.

“Kemi pas dëm llogarite shtatë dele të mëdha dhe dy desh tash para dhjetë ditësh, pra nëntë copa kanë shkuar huq i kanë mbyt”, tha Zuli Jakupi blegtor.

“Ky nuk është rasti i parë dhe që ka ndodhur vetëm tek unë, komshiut dy desh ia masakruan ia hëngrën, te tjetri një viç. Ka tre muaj që kemi gjithnjë sulme prej qenve endacakë, por askush nuk merr masa, as institucionet e shtetit as komuna askush, edhe pse i kanë ditur këto raste. Nuk di më kujt ti drejtohemi, u shpreh Xhelal Abduli Blegtor.

“Mua viçin ma kanë sulmuar natën tek shtëpia, unë jam në zonë të banuar. Më lajmëroi komshiu në ora tre të mëngjesit se ka zhurmë shumë, po kur dolën në tre e gjysmë në mëngjes e kishin mbyt viçin. Çdo natë kur dal tek oborri shtëpisë në nëntë apo dhjetë gjithnjë kam qen tek shtëpia, më shumë se dhjetë pesëmbëdhjetë copë qen”, deklaroi Baki Zeqiri, Blegtor.

Kërkuam sqarim edhe nga komuna e Tearcës për masat eventuale për situatën e krijuar, por përgjigje nuk morëm. /alsat.mk

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

449059413_1014848236674238_1554867321894721942_n
UEFA publikon fotot e tifozëve me shqiponjën “Kuq e Zi” të pikturuar në fytyrë
IMG_0794
Albion Musliu, ylli i ri që po shkëlqen te Shkëndija
spanja
Trajneri i Spanjës për duelin ndaj Shqipërisë: Do t’u jap mundësi disa prej lojtarëve që kemi në stol
IMG_0727
Euro 2024/ Shqipëria arrin të barazojë kundër Kroacisë, rezultati 2-2
kroaci-shqiperi-mbyllet-pjesa-e-1-1024x585
Euro 2024 | Kroaci-Shqipëri 0-1, pjesë e parë spektakolare

Më shumë nga kategoria

IMG_0727
Euro 2024/ Shqipëria arrin të barazojë kundër Kroacisë, rezultati 2-2
kroaci-shqiperi-mbyllet-pjesa-e-1-1024x585
Euro 2024 | Kroaci-Shqipëri 0-1, pjesë e parë spektakolare
kombetarja
Cilët janë 4 skenarët që kualifikojnë Shqipërinë në 1/8 e Europianit?
bajrami
Cilët janë 4 skenarët që kualifikojnë Shqipërinë në 1/8 e Europianit?
IMG_0385
Granit Xhaka: Kësaj radhe do të shkojmë në gjymsëfinale
Andi Demiri
Andi Demiri nga Tearca, ylli i ri shqiptar që shkëlqen në Lille!
weffwerfwe
Formacioni i mundshëm, ja si pritet të rreshtohet Shqipëria kundër Italisë
AGELER-MK-750x430
Aggeler uron Qeverinë e re: Pres të vazhdojmë partneritetin
arben-taravari
Taravari nuk pret, gati shpalljen për ndërtimin e dy spitaleve
kutura-bashkimi-780x470
Reshjet e rrëmbyeshme, dëme të shumta në Tetovë
449059413_1014848236674238_1554867321894721942_n
UEFA publikon fotot e tifozëve me shqiponjën “Kuq e Zi” të pikturuar në fytyrë
nafta-780x439-2-696x392
Rriten çmimet e derivateve të naftës në Maqedoninë e Veriut
IMG-20240624-WA0016
Orhan Murtezani merr funksionin e ministrit për Çështje Evropiane Orhan Murtezani nga koalicioni

DIASPORA