Dhjetëra kafshë të mbytura nga qentë endacakë n...

Dhjetëra kafshë të mbytura nga qentë endacakë në fshatin Përshevcë

Autori

Autori

Portali Tetova

June 15, 2023, 01:06

Dhjetëra kafshë të mbytura nga qentë endacakë në fshatin Përshevcë të komunës së Tearcës. Mbrëmjen e kaluar qentë endacakë u futën në brendi të dy fermave, njëra prej të cilave ndodhet në mes të fshatit.

“Kemi pas dëm llogarite shtatë dele të mëdha dhe dy desh tash para dhjetë ditësh, pra nëntë copa kanë shkuar huq i kanë mbyt”, tha Zuli Jakupi blegtor.

“Ky nuk është rasti i parë dhe që ka ndodhur vetëm tek unë, komshiut dy desh ia masakruan ia hëngrën, te tjetri një viç. Ka tre muaj që kemi gjithnjë sulme prej qenve endacakë, por askush nuk merr masa, as institucionet e shtetit as komuna askush, edhe pse i kanë ditur këto raste. Nuk di më kujt ti drejtohemi, u shpreh Xhelal Abduli Blegtor.

“Mua viçin ma kanë sulmuar natën tek shtëpia, unë jam në zonë të banuar. Më lajmëroi komshiu në ora tre të mëngjesit se ka zhurmë shumë, po kur dolën në tre e gjysmë në mëngjes e kishin mbyt viçin. Çdo natë kur dal tek oborri shtëpisë në nëntë apo dhjetë gjithnjë kam qen tek shtëpia, më shumë se dhjetë pesëmbëdhjetë copë qen”, deklaroi Baki Zeqiri, Blegtor.

Kërkuam sqarim edhe nga komuna e Tearcës për masat eventuale për situatën e krijuar, por përgjigje nuk morëm. /alsat.mk

Mos e humb

dhunoi
​Dyshohet se dhunoi një vajzë shqiptare, caktohet seanca vendimtare për Robinhon
received_929338498785251
Atletikë: Tetovari Aldin Ademi i KA Studenti , fitues në hedhjen e shtizës
IMG_4443
“Vëllai im”, Khabibi publikon fotografi me Ilir Latifin
IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit

Më shumë nga kategoria

IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit
IMG_3456
Fiton dy të arta në Stamboll, Luiza Gega kampione e Ballkanit
IMG_3447
Xhaka dhe Leverkuseni vazhdojnë pa humbje, mposhtin Bayern Munichun në “BayArena”
IMG_3389
Mësohet data e ballafaqimit të Florian Markut me Chris Congon
IMG_4644
Sindikata e Universitetit të Tetovës organizoi protestë
IMG_4639
Fati i zi i 10 projekteve kapitale në rajonet shqiptare në Maqedoni
IMG_4638
KSHZ kompleton përbërjen e saj, Abdush Demiri bëhet anëtari i shtatë i saj
IMG_4636
VLEN: BDI nxori në rrugë intelektualët shqiptar
IMG_4627-800x881-1
MPB Shpall fletarrest ndërkombëtar për Sheval Muaremin
Казино Буй онлайн зеркало официального сайта

DIASPORA