Do të kthehet tarifa e lirë e rrymës gjatë ditë...

Do të kthehet tarifa e lirë e rrymës gjatë ditës në Maqedoni

Autori

Autori

Portali Tetova

May 30, 2023, 08:05

Tarifa e lire e rrymës elektrike do të kthehet edhe gjatë ditës, njoftoi kryetari i Komisionit Rregullator për Energjetikë, Marko Bislimovski. Ai tha se tarifë të lire do të ketë dy orë në periudhën nga ora 11 deri në ora 16, mirëpo cilën periudhë do të caktohen këto dy orë, priten konsultime të mëtejme.

“Po i bëjmë analizat e fundit, i shohim cilat janë ndodhitë në berzë. Është e qartë se do të jenë në periudhën prej ora 11 deri në ora 16, por saktë cilat dy orë do të jenë, do të na tregojnë analizat e fundit që i bëjmë, me qëllim që të vlejë në periudhë kur kemi realisht çmime më të ulëta në tregun e energjisë elektrike edhe në Maqedoni por edhe në rajon”, tha Marko Bislimovski – Kryetar I KRRE.

Ndërkohë nga 1 korriku do të rritet TVSH-ja për energjinë elektrike në 18% aq sa ka qenë edhe më herët. Mirëpo sipas ministrit të ekonomisë Kreshnik Bekteshi, kjo nuk do të luajë rol në shumën e faturave për qytetarët sepse modeli i përcaktimit të çmimit do të ndryshojë.

“Ne kemi mekanizma tjera me të cilat mundemi t’u dalim në ndihmë qytetarëve dhe nëse flasim vetëm për ato 8% unë prej sot ju garantoj se ato 8% do të ulen nëse ka nevojë në parametra tjera në vërtetimin e çmimit. Por kjo nuk do të thotë se vetëm 8% do të ulet. Ka mundësi më tepër se 8%. Dhe ja sot publikisht ju them që qytetarët nuk do të paguajnë fatura më të larta për energji elektrike nga ajo e mëparshmja por do të jetë e kundërta, do të paguajnë më pak nga ajo që e kemi momentalisht”, pohoi Kreshnik Bekteshi – Ministër i Ekonomisë.

Përndryshe TVSH-ja në korrik të vitit 2021 u ul në vetëm 5% për shkak krizës që kaploi fushën energjetike. Më pas në janar të vitit të kaluar TVSH-ja u rrit në 10%, e nga korriku që vjen do të kthehet në 18%.

Mos e humb

Mirlind Daku
Mirlind Daku dhe tatuazhi kushtuar heroit kombëtar Agim Ramadani – Katana
Gerti-Leo
Gerti dhe Leo dy lojtarët e Akademisë së Shkëndijës që lanë gjurmë në Danimarkë në Turneun e futbollit “Dana Cup”
STADIUMI-TETOVE
Në shtator fillon riparimi i stadiumit “Ecolog Arena”në Tetovë
safet Gjici-Izair Emini
Izair Emini e goditi shtyllën, Safet Gjici e la tërë skuadrën e Kukësit pa dark! (video)
Agron Hajredini -medalje
Tetovari Agron Hajredini fitoi medaljen e artë në Lojërat Speciale Olimpike Botërore në Berlin

Më shumë nga kategoria

safet Gjici-Izair Emini
Izair Emini e goditi shtyllën, Safet Gjici e la tërë skuadrën e Kukësit pa dark! (video)
Agron Hajredini -medalje
Tetovari Agron Hajredini fitoi medaljen e artë në Lojërat Speciale Olimpike Botërore në Berlin
zvicra-futboll-aeroplan
Kombëtarja e Zvicrës udhëton për ndeshjen me Andorën me gjashtë avionë, kjo është arsyeja
messi-1
Ofertë e “çmendur” e arabëve për Messin
IMG-20230928-WA0023
Bekim Sali me fakt shpartallon ministrin Lloga: Deputetët e ASH-së duke qenë në opozitë kanë votuar për ndryshimet në Kodin Penal!
received_3518041755177943
Miratohet plani urbanistik për fshatin Xhepçisht
Испис за лого на ДЛ
Vetëm Lotaria shtetërore mund të garantojë organizim të lojërave të fatit me përgjegjësi dhe të kontrolluara
96C1CD6B-2DF6-4C46-A134-B0A5E8B32562-1152x1536.jpeg
Kasami në varrimin e policit Afrim Bunjaku: Lavdi heroit më të ri të kombit
FB_IMG_1695306813017
Kasami e Destani takohen, ja çka biseduan
IMG-20230920-WA0002
Skandali Eurovia, opozita shqiptare parashtron kallëzim ndaj BDI-së për korrupsion

DIASPORA