“Do të vrasë veten e të tjerët,” del email-i i ish-punonjësit të OceanGate: Si i paralajmëroi kolegët për rrezikun e Titanit

Autori

Autori

Portali Tetova

July 4, 2023, 09:07

Mediat kanë bërë publik e-mailin që një nga ish-punonjësit e Ocean Gate i kishte dërguar një kolegut të tij duke ngritur shqetësime rreth sigurisë së nëndetëses Titan.

Në emailin e dërguar David Lochridge i tregonte kolegut të tij se ishte i shqetësuar se CEO i kompanisë do të vriste veten dhe të tjerët në përpjekje për të kënaqur egon e tij.

Lochridge ishte dikur drejtori i operacioneve detare në OceanGate dhe punoi për kompaninë mes vitit 2015 dhe 2018. Më pas ai u pushua nga puna pasi ngriti pikëpyetje rreth sigurisë së nëndetëses dhe për procesin me të cilin ajo u ndërtua.

Paralajmërimet, sipas raportimeve u bënë nga fabrika e prodhimit gjysmën e dytë të 2017, por nuk që nuk u morën parasysh dhe kompania vijoi nga prodhimi te testimi i mjetit zhytës.
Dhe mesa duket, Lochridge i dërgoi një email kolegut të tij Rob McCallum, i cili po ashtu u largua nga kompania për shqetësimet që kishte rreth sigurisë së nëndetëses, për t’i thënë se ishte i shqetësuar që CEO i OceanGate, Stockton Rush do të përfundonte duke vdekur në nëndetëse.

“Nuk dua të dukem si spiun, por jam shumë i shqetësuar se ai mund të vrasë veten dhe të tjerët në përpjekje për të kënaqur egon e tij,” shkroi Lochridge ne Email sipas The New Yorker.

Inxhinieri vijoi më tej: “Do ta konsideroja veten shumë kurajoz nëse bëja gjëra që janë të rrezikshme, por ajo nëndetëse është thjesht një aksident që pritet të ndodhë.”

“Nuk ka asnjë shans që unë të marr para për të zhytur atë gjënë në det.”

Sipas raportimeve, Lochridge kishte inspektuar çdo centimetër të nëndetëses dhe kishte evidentuar një mori problemesh serioze të cilat sollën edhe fundin e pesë pasagjerëve përfshirë këtu edhe drejtuesin e kompanisë Ocean Gate.

Mos e humb

IMG_9189
Milevski publikoi listën për ndeshjet kundër Kroacisë dhe Çekisë
IMG_8753
Tri ditë nga meçi spektakolar mes Furyt dhe Usyk, sa para do të fitojnë të shtunën?
aaaa
Tetova shpall kampionin – Shkëndija apo Struga Trim Lum?!
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo

Më shumë nga kategoria

IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo
IMG_7672
Drejtori sportiv i Leverkusenit: Xhaka çelësi i suksesit, i jep zemër ekipit
Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
Liqeni_Treska-780x470
Liqeni Treska dikur atraksion turistik, sot i mbytur nga plehrat
prizren-tetove
Tuneli Tetovë-Prizren e pret përbërjen e re të Kuvendit
sokratis-famelos
Famelos: Ratifikimi i memorandumeve do ta avanconte bashkëpunimin me RMV-në
Rainy weather in North Macedonia
Çfarë moti na pret në fundjavë? Bëhuni gati për reshje shiu
IMG_9270
Qentë endacakë kanë kafshuar tre persona në Shkup
angelov-368169 (1)
Angelov: “Lufta e vitit 2001 e panevojshme, shqiptarët do t’i kishin realizuar të drejtat e tyre – kam pirë kafe me veteranët e UÇK-së”

DIASPORA