Dogana konfiskon 5 mijë produkte të falsifikuar...

Dogana konfiskon 5 mijë produkte të falsifikuara të brendeve NIKE, Adidas dhe Diesel

Autori

Autori

Portali Tetova

March 23, 2023, 08:03

Kosova konsiderohet si një nga vendet me tregun me të lirë të punëtoreve në rajon dhe ky fakt e bën atë një terren ideal për prodhimin e kopjimin e markave më të njohura tregtare botërore.

Nike, Adidas e Diesel janë brendet e atleteve dhe veshmbathjeve më të shtrenjta e të njohura në gjithë botën, të cilat në Kosovë mund t’i hasësh me çmime të ndryshme, duke nisur nga 1 euro e deri te çmimet treshifrore.

Pikërisht ky fakt vë në lëvizje çdo vit Doganën e Kosovës, misioni i së cilës është lufta ndaj kontrabandës që vjen nga brenda dhe jashtë vendit, njofton Klan Kosova.

Misioni i ekipit të antikontrabandës nga Dogana e Kosovës është të verifikojë dhe sekuestrojë produktet e falsifikuara të këtyre brendeve. Kjo pas ankesës së bërë nga përfaqësuesit e këtyre markave tregtare, të cilat thonë se kanë humbje milionëshe brenda vitit, pikërisht për shkak të kopjimit të produktit të tyre.

Ekipet e Doganës, bashkë me ekipin e KIKS-it, arritën në lokacionin e piketuar.

 

Aksioni po zhvillohej në Zonën Industriale të Prishtinës, saktësisht në një nga objektet shumëkatëshe që gjendën në magjistralen Prishtinë-Fushë Kosovë.

Dhe sinjalet dolën faktike. Në këtë biznes mund të hasësh të gjitha llojet e tekstilit dhe veshmbathjeve.

Para se të fillonte kërkimi i produkteve, kërkesa e parë e ekipit ishte që të mbylleshin dyert që të mos qarkullonin më klientë.

Dyert u mbyllën dhe kërkimi filloi.

Produktet që do të duhej t’ua zinin sytë ekipit antikontrabandë, që më tutje të konfiskoheshin, ishin produktet që përmbanin logon e brendeve Nike, Adidas, Diesel e të tjera.

E produkte që mbi to mbanin të stampuar logon e këtyre brendeve botërore, për të cilat ky biznes nuk kishte përfaqësi, kishte me bollëk.

 

Një gjë e tillë nuk i pëlqeu aspak pronarit të dy prej kateve të objektit. Duke u lutur që të paktën aksioni në biznesin e tij të mos xhirohej, ai ankohej për krizë financiare.

Mos e humb

IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit
IMG_3456
Fiton dy të arta në Stamboll, Luiza Gega kampione e Ballkanit
IMG_3447
Xhaka dhe Leverkuseni vazhdojnë pa humbje, mposhtin Bayern Munichun në “BayArena”
IMG_3389
Mësohet data e ballafaqimit të Florian Markut me Chris Congon
IMG_3335
Mustaf Rexhepi, magjistari i gjeneratës 2012 te Shkëndija

Më shumë nga kategoria

IMG_3389
Mësohet data e ballafaqimit të Florian Markut me Chris Congon
IMG_3335
Mustaf Rexhepi, magjistari i gjeneratës 2012 te Shkëndija
IMG_3327
Shqipëria mëson kundërshtarët në Ligën e Kombeve
IMG_3264
Granit Xhaka iu prin maestrove të mesfushës në Top 7 ligat evropiane
donarti-750x504
Donart Bexheti, supertalenti shqiptar në Danimarkë, që dëshiron t’i ngjajë Cristiano Ronaldos!
Agron Memeti
Agron Memedi bashkohet si pjesë e stafit teknik te skuadra kuq e zi
enver.jpeg
Shuhet nga jeta Enver Sulejmani nga Tetova, patrioti dhe njeriu që ia kushtoi jetën futbollit
Messi-termeti
Argjentina premton tërheqjen e fanellës ikonë të Messit me numër 10
IMG_3961
Taravari me propozim: Zgjedhja e presidentit të bëhet nga Kuvendi
IMG_3956
Filloi vazhdimi i punëve në ndërtimin e Xhamisë në Tophane të Shkupit
IMG_3953
Gordana Siljanovska Davkova sërish dëshiron të jetë kandidate për president të shtetit nga radhët e VMRO-së
IMG_3952
Ora më e madhe në botë qëndron në kullën e katërt më të lartë të botës në Arabinë Saudite
IMG_3951
Kolli i thatë merr hov në Maqedoni/ Nga 56 raste të regjistruara, 14 janë fëmijë nën moshën një vjeçare
IMG_3950
Kovaçevski u kërkoi falje mediave për deklaratën e një dite më parë

DIASPORA