Dy kryetarët e komunave takohen për të kërkuar ...

Dy kryetarët e komunave takohen për të kërkuar lidhjen me rrugë të dy Orashave

Autori

Autori

Portali Tetova

February 15, 2023, 09:02

Kryetari i Komunës së Tearcës, Nuhi Neziri dhe Dimitar Kostadinoski-kryetar i Komunës së Jegunovcës kanë zhvilluar një takim ku është diskutuar për mundësin e hapjes së rrugës Orashë e Poshtme – Orashë e Epërme deri në rrugën magjistrale Tetovë – Jazhincë, informon portali “tetova1”.

“Takim pune me z. Rafiz Halitin dhe Kryetarin e Komunës së Jegunovcës, z. Dimitar Kostadinoskin. Temë diskutimi ishte mundësia e hapjes së rrugës Orashë e Poshtme – Orashë e Epërme deri në rrugën magjistrale Tetovë – Jazhincë.

U vendos që, Komuna e Tearcës dhe Komuna Jegunovcës të dorëzojnë kërkesë deri te Ministria e Transportit dhe e Lidhjeve dhe te Qeveria e RMV-së për hapjen e kësaj rruge”, kanë shkruar nga Komuna e Tearcës.

Përndryshe Orasha e Epërme dhe Orasha e Poshtme edhe pse janë fshatra fqinj dhe kanë shumë lidhje familjare nuk janë të lidhura më rrugë në mes tyre. Rruga nga Orasha e Epërme arrinë deri të Kalaja por për vetëm disa qindra metra ose 1 kilometër nuk lidhet me Orashën e Poshtme.

Banorët e Orashës së Poshtme për të shkruar në Tetovë duhet të ndjekin rrugën deri në Jegunovc-Përshefcë dhe pastaj lidhen në rrugën Tetovë-Jazhincë kurse Orasha e Epërme lidhet direkt në rrugën Jazhincë-Tetovë. /tetova1/

Mos e humb

Mirlind Daku
Mirlind Daku dhe tatuazhi kushtuar heroit kombëtar Agim Ramadani – Katana
Gerti-Leo
Gerti dhe Leo dy lojtarët e Akademisë së Shkëndijës që lanë gjurmë në Danimarkë në Turneun e futbollit “Dana Cup”
STADIUMI-TETOVE
Në shtator fillon riparimi i stadiumit “Ecolog Arena”në Tetovë
safet Gjici-Izair Emini
Izair Emini e goditi shtyllën, Safet Gjici e la tërë skuadrën e Kukësit pa dark! (video)
Agron Hajredini -medalje
Tetovari Agron Hajredini fitoi medaljen e artë në Lojërat Speciale Olimpike Botërore në Berlin

Më shumë nga kategoria

safet Gjici-Izair Emini
Izair Emini e goditi shtyllën, Safet Gjici e la tërë skuadrën e Kukësit pa dark! (video)
Agron Hajredini -medalje
Tetovari Agron Hajredini fitoi medaljen e artë në Lojërat Speciale Olimpike Botërore në Berlin
zvicra-futboll-aeroplan
Kombëtarja e Zvicrës udhëton për ndeshjen me Andorën me gjashtë avionë, kjo është arsyeja
messi-1
Ofertë e “çmendur” e arabëve për Messin
Amir-Rrahmani-600x360-1
Rrahmani: Këtë vit kemi më shumë besim
haland
Haaland: I thashë Guardiolas të mos më largoj nga loja
IMG-20230928-WA0023
Bekim Sali me fakt shpartallon ministrin Lloga: Deputetët e ASH-së duke qenë në opozitë kanë votuar për ndryshimet në Kodin Penal!
received_3518041755177943
Miratohet plani urbanistik për fshatin Xhepçisht
Испис за лого на ДЛ
Vetëm Lotaria shtetërore mund të garantojë organizim të lojërave të fatit me përgjegjësi dhe të kontrolluara
96C1CD6B-2DF6-4C46-A134-B0A5E8B32562-1152x1536.jpeg
Kasami në varrimin e policit Afrim Bunjaku: Lavdi heroit më të ri të kombit
FB_IMG_1695306813017
Kasami e Destani takohen, ja çka biseduan
IMG-20230920-WA0002
Skandali Eurovia, opozita shqiptare parashtron kallëzim ndaj BDI-së për korrupsion

DIASPORA