E vërteta se sa herë duhet t’i pastroni flokët

E vërteta se sa herë duhet t’i pastroni flokët

Autori

Autori

Portali Tetova

June 19, 2023, 08:06

Një raport rreth zbulimit të një kimikati që shkakton kancer në disa shampo të thata mund t’ju ketë bërë të rimendoni rutinën tuaj të kujdesit për flokë. Por ekspertët thonë se nuk ka një përgjigje të vetme për të gjithë se sa shpesh duhet t’i lani flokët, ose çfarë mund të bëni për t’i mbajtur ato në ditët e pushimit.

“Disa njerëz thjesht mendojnë se duhet t’i lajnë flokët çdo ditë ose do të kenë flokë shumë të yndyrshëm”, tha Dr. Anthony Rossi, një asistent dermatolog në Qendrën e Kancerit Memorial Sloan Kettering në New York City dhe një anëtar i Shoqata e Akademisë Amerikane të Dermatologjisë. “Nëse i japin vetes një shans, ata mund të shohin se në të vërtetë nuk e kanë atë skalp apo flokë të yndyrshëm. Dhe nga ana tjetër, ata mund të mos jenë në gjendje të tolerojnë të shkojnë shumë gjatë ose shumë rrallë, sepse mendojnë se skalpi i tyre bëhet shumë i yndyrshëm.”

Sa shpesh duhet t’i pastroni flokët varet nga shumë faktorë, duke përfshirë llojin dhe stilin e flokëve, se sa i yndyrshëm tenton të bëhet skalpi juaj dhe nivelet e aktivitetit tuaj.

“Është një lloj përpjekjeje personale”, tha Rossi. Larja shumë e shpeshtë mund të thajë flokët, ndërsa grumbullimi i vajit nga moslarja e mjaftueshme mund të çojë gjithashtu në erë dhe thekon.

Kur duhet të laheni
Rossi në përgjithësi u thotë pacientëve të tij se duhet të lajnë flokët një ose dy herë në javë. Por nëse keni pasur trajtime kimike që mund t’i bëjnë flokët tuaj më të thatë – të tilla si zbardhues, perms ose zbutës – ju mund të dëshironi t’i lani më pak se një herë në javë për të shmangur thyerjen ose brishtësitë e flokëve ose majat e ndara, tha ai.

Nëse skalpi juaj është shumë i yndyrshëm, mund t’ju duhet ta lani atë aq shpesh sa një herë në ditë, sipas faqes së internetit të Shoqatës së Akademisë Amerikane të Dermatologjisë. Mosha juaj gjithashtu mund të luajë një rol.

“Gjatë pubertetit ne kemi këtë rritje të hormoneve dhe kështu gjëndrat e yndyrës mund të zmadhohen. Është një arsye pse njerëzit marrin puçrra adoleshente, “tha Rossi. Fëmijët mund të kenë më shumë skalpe të yndyrshme gjatë viteve të pubertetit, kështu që larja e flokëve më shpesh mund të jetë e dobishme, shtoi ai.

Lëkura jonë prodhon më pak vaj ndërsa plakemi, sipas shoqatës.

Flokët tuaj mund të jenë më të prirpë për t’u tharë ose thyer nëse janë kaçurrela ose me dredha, thotë shoqata. Larja shumë e shpeshtë mund ta përkeqësojë këtë, kështu që flokët e trashë dhe kaçurrela në përgjithësi nuk kanë nevojë të lahen çdo ditë apo edhe çdo javë, sipas shoqatës.

Por ju duhet ta lani atë të paktën çdo dy deri në tre javë për të mbajtur lëkurën e kokës dhe flokët tuaj të pastër dhe të shëndetshëm.

Çfarë duhet të bëni ndërmjet larjeve

Kujdesi për flokët dhe lëkurën e kokës nuk ndodh vetëm në dush. Në mes të larjeve, ju mund të bëni disa gjëra për të ruajtur pastërtinë dhe pamjen e saj – dhe për ta mbrojtur atë nga dëmtimi.

“Unë mendoj se është e rëndësishme të kemi higjienë të kokës. Ashtu si higjiena e mjekrës, ju dëshironi të kujdeseni për lëkurën që është poshtë”, tha Rossi. “Përkujdesuni për të dhe krehni (flokët tuaj). Që liron qelizat e vdekura të lëkurës, mbeturinat. Ju dëshironi ta lagni nëse mundeni.

“Të paktën masazhimi i lëkurës së kokës do të ndihmojë vërtet për të pastruar edhe mbeturinat. Pra, nuk duhet domosdoshmërisht ta lani atë me një shampo vetë, por ta mbani të pastër është shumë e dobishme”, shtoi Rossi. “Mund të përdorni gjithashtu gjëra të tilla si kondicioner ose vajra të kokës që ndihmojnë në ushqimin dhe hidratimin e lëkurës së kokës”.

Nëse djersitni rregullisht nga stërvitja, nuk keni nevojë t’i lani flokët me shampo çdo herë, përveç nëse ka një rritje të tepërt të baktereve ose nëse flokët ose skalpi juaj fillojnë të nuhasin, tha Rossi. Nëse dëshironi, mund ta shpëlani me ujë.

Shumica e shampove të thata janë konsideruar të sigurta për flokët, por mos u mbështetni shpesh në to, tha Rossi.

Nëse vëreni vaj të tepërt vetëm rreth vijës së flokëve, mund ta fshini me letra kozmetike, shtoi ai.

Nëse jeni duke përjetuar probleme të përhershme me kokën ose flokët tuaj – të tilla si zbokthi, humbja e flokëve ose flokët e brishtë – duhet të shkoni te një dermatolog të certifikuar nga bordi i cili trajton kushtet në këto zona, tha Rossi.

© KOHA

Mos e humb

Kasami-stadioni
Bilall Kasami: Stadiumi i Tetovës me standarde të UEFA-s! Ne i mbajmë premtimet!
Messi-shtepia-vjedhje
Udhëheqësi i bandës shqiptare tregon pse nuk e grabiti shtëpinë e Messit
Fisnik Isaku
Edhe një tetovar që jeton në Danimark do jetë pjesë e U21 të Maqedonisë
Mirlind Daku
Mirlind Daku dhe tatuazhi kushtuar heroit kombëtar Agim Ramadani – Katana
Gerti-Leo
Gerti dhe Leo dy lojtarët e Akademisë së Shkëndijës që lanë gjurmë në Danimarkë në Turneun e futbollit “Dana Cup”

Më shumë nga kategoria

Mirlind Daku
Mirlind Daku dhe tatuazhi kushtuar heroit kombëtar Agim Ramadani – Katana
Gerti-Leo
Gerti dhe Leo dy lojtarët e Akademisë së Shkëndijës që lanë gjurmë në Danimarkë në Turneun e futbollit “Dana Cup”
STADIUMI-TETOVE
Në shtator fillon riparimi i stadiumit “Ecolog Arena”në Tetovë
safet Gjici-Izair Emini
Izair Emini e goditi shtyllën, Safet Gjici e la tërë skuadrën e Kukësit pa dark! (video)
Agron Hajredini -medalje
Tetovari Agron Hajredini fitoi medaljen e artë në Lojërat Speciale Olimpike Botërore në Berlin
zvicra-futboll-aeroplan
Kombëtarja e Zvicrës udhëton për ndeshjen me Andorën me gjashtë avionë, kjo është arsyeja
messi-1
Ofertë e “çmendur” e arabëve për Messin
Amir-Rrahmani-600x360-1
Rrahmani: Këtë vit kemi më shumë besim
bujar-osmani-1
"Bujar Osmani është takuar me Gruevskin, bisedohet për kthimin e tij në Maqedoni"
IMG-20231207-WA0007
LEN: 8 Maji është caktuar për zgjedhje nga partitë e pushtetit dhe VMRO që të pengohet votimi i diasporës
Lule
Lëvizja BESA: Rasti i “Vanjës” pohon se qytetarët janë totalisht të pasigurt nga shteti!
foto-800x533
Lëvizja BESA:  Samiti i Ministrave të OSBE-së po mbahet nën kulmin e objektit të përfshirë në krim
download
EDITORIAL: Lotaria Shtetërore për herë të parë drejtohet nga një shqiptar. Pse po ngritet kaq pluhër?
Kasami-stadioni
Bilall Kasami: Stadiumi i Tetovës me standarde të UEFA-s! Ne i mbajmë premtimet!

DIASPORA