Federata franceze e futbollit, i ndalon arbitra...

Federata franceze e futbollit, i ndalon arbitrat të ndërpresin ndeshjet për Ramazan!

Autori

Autori

Portali Tetova

March 31, 2023, 01:03

Është një vendim, ose më saktë një paralajmërim i qartë që duhet t’i bëjë njerëzit të flasin. Prej disa ditësh besimtarët myslimanë kanë hyrë në periudhën e muajit të Ramazanit, me ritin e agjërimit tradicional gjatë gjithë ditës.

Një praktikë që ngre çështjen e bashkëjetesës me praktikën sportive të nivelit të lartë. Në Angli, disa ditë më pare u vendos që ndeshjet të ndërpriteshin në fushë, në mënyrë që futbollistët e besimit mysliman të prishnin agjërimin.

Pushim ka shënuar edhe ndeshja e fundit mes Nigerit dhe Algjerisë.

Por në anën e FFF-së, pozicioni është rrënjësisht i ndryshëm.

 

Gjyqtarët e futbollit kanë marrë vërtet një email nga presidenti i Komisionit Federal të Gjyqtarëve, Eric Borghini, duke u kujtuar që nuk duhet të ndërpresin ndeshjejet për të prishur agjërimin.

Duke theksuar, se rregullat e FFF-së në parim janë neutrale në çështjen fetare…

Mos e humb

Mirlind Daku
Mirlind Daku dhe tatuazhi kushtuar heroit kombëtar Agim Ramadani – Katana
Gerti-Leo
Gerti dhe Leo dy lojtarët e Akademisë së Shkëndijës që lanë gjurmë në Danimarkë në Turneun e futbollit “Dana Cup”
STADIUMI-TETOVE
Në shtator fillon riparimi i stadiumit “Ecolog Arena”në Tetovë
safet Gjici-Izair Emini
Izair Emini e goditi shtyllën, Safet Gjici e la tërë skuadrën e Kukësit pa dark! (video)
Agron Hajredini -medalje
Tetovari Agron Hajredini fitoi medaljen e artë në Lojërat Speciale Olimpike Botërore në Berlin

Më shumë nga kategoria

safet Gjici-Izair Emini
Izair Emini e goditi shtyllën, Safet Gjici e la tërë skuadrën e Kukësit pa dark! (video)
Agron Hajredini -medalje
Tetovari Agron Hajredini fitoi medaljen e artë në Lojërat Speciale Olimpike Botërore në Berlin
zvicra-futboll-aeroplan
Kombëtarja e Zvicrës udhëton për ndeshjen me Andorën me gjashtë avionë, kjo është arsyeja
messi-1
Ofertë e “çmendur” e arabëve për Messin
Amir-Rrahmani-600x360-1
Rrahmani: Këtë vit kemi më shumë besim
haland
Haaland: I thashë Guardiolas të mos më largoj nga loja
laporta
Laporta mes lotësh pas akuzave për korrupsion ndaj Barçës
guardiola
Guardiola: Nuk jam trajneri i Realit që të premtoj Champions
IMG-20230928-WA0023
Bekim Sali me fakt shpartallon ministrin Lloga: Deputetët e ASH-së duke qenë në opozitë kanë votuar për ndryshimet në Kodin Penal!
received_3518041755177943
Miratohet plani urbanistik për fshatin Xhepçisht
Испис за лого на ДЛ
Vetëm Lotaria shtetërore mund të garantojë organizim të lojërave të fatit me përgjegjësi dhe të kontrolluara
96C1CD6B-2DF6-4C46-A134-B0A5E8B32562-1152x1536.jpeg
Kasami në varrimin e policit Afrim Bunjaku: Lavdi heroit më të ri të kombit
FB_IMG_1695306813017
Kasami e Destani takohen, ja çka biseduan
IMG-20230920-WA0002
Skandali Eurovia, opozita shqiptare parashtron kallëzim ndaj BDI-së për korrupsion

DIASPORA