‘Frontit për Europë’ t’i bashkangjitet edhe Be...

‘Frontit për Europë’ t’i bashkangjitet edhe Besa e Alternativa!

Autori

Autori

Tetovarja

April 29, 2023, 01:04

“Në zgjedhjet e ardhëshme parlamentare kurdo që ato mbahen, në skenën politikë të Maqedonisë së Veriut do të garojnë dy blloqe politike, blloku pro-evropian që mbështet ndryshimet kushtetuese që janë edhe kusht për ecurinë pa pengesa të vendit drejt BE-së, dhe blloku që kundërshton këto ndryshime që do të udhëhiqet nga VMRO-DPMNE dhe Levica”, thotë në një prononcim për PRESSonline.mk, Enver Salihi – drejtori ekzekutiv i organizatës ”Pulse of Democracy”, duke folur për aktualitetin politik në vend dhe miratimin e ndryshimeve kushtetuese.

“Në zgjedhjet e ardhëshme janë jetë ose vdekje si në kampin politik maqedon ashtu edhe në ate shqipëtarë e që shihet nga takimet me qytetarë që i bëjnë partitë politike duke tentuar që të japin ndjesi se janë të fortë dhe se janë faktor me rëndësi. Po sipas gjasave shifet se do te formohet fronti i vetëquajtur Europian nga LSDM, BDI , ASH por sipas mendimit tim në fund do ti bashkangjitet edhe Lëvizja Besa që në fakt do të ishte edhe një koalicion fitues i zgjedhjeve të ardhëshme. Në këtë front do të ishte e nevojshme të bashkangjitet edhe Alternativa edhepse me peshë shumë më të vogël dhe simbolike në krahasim me partitë e lartëpërmendura, por sistemi aktual zgjedhor dikton rregulla që bashkimi sa më i madh të jetë, do kemi më shumë deputet në këtë front”, deklaroi Salihi për PRESSonline.mk

Edhe kryetari i Alternativës, Afrim Gashi nga tubimi partiak në Kumanovë ka bërë thirrje për unitet, pasi sipas tij është relative çështja se sa deputetë mund t’i marrë kjo parti, dhe ftoi të bëhen bashkë pozita dhe opozita.

“Pozitë dhe opozitë duhet të bëhen bashkë. Sa deputetë i marrim është çështje relative nëse e shohim nga perspektiva historike. T’u qëndrojmë besnik parimeve, kjo puna jonë me rëndësi”, tha më tej Gashi.

Në koluare të gazetarisë ka kohë që përflitet për një ide të tillë, ndërkohë që lideri i BDI-së, Ali Ahmeti vetëm se e ka formolizuar inicativën “Bashkë për Europë” në të cilën hapur i ka ftuar që ti bashkangjiten edhe partitë tjera që kanë kurs pro-evropian.(PRESSonline.mk)

Mos e humb

IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit
IMG_3456
Fiton dy të arta në Stamboll, Luiza Gega kampione e Ballkanit
IMG_3447
Xhaka dhe Leverkuseni vazhdojnë pa humbje, mposhtin Bayern Munichun në “BayArena”
IMG_3389
Mësohet data e ballafaqimit të Florian Markut me Chris Congon
IMG_3335
Mustaf Rexhepi, magjistari i gjeneratës 2012 te Shkëndija

Më shumë nga kategoria

IMG_3389
Mësohet data e ballafaqimit të Florian Markut me Chris Congon
IMG_3335
Mustaf Rexhepi, magjistari i gjeneratës 2012 te Shkëndija
IMG_3327
Shqipëria mëson kundërshtarët në Ligën e Kombeve
IMG_3264
Granit Xhaka iu prin maestrove të mesfushës në Top 7 ligat evropiane
donarti-750x504
Donart Bexheti, supertalenti shqiptar në Danimarkë, që dëshiron t’i ngjajë Cristiano Ronaldos!
Agron Memeti
Agron Memedi bashkohet si pjesë e stafit teknik te skuadra kuq e zi
enver.jpeg
Shuhet nga jeta Enver Sulejmani nga Tetova, patrioti dhe njeriu që ia kushtoi jetën futbollit
Messi-termeti
Argjentina premton tërheqjen e fanellës ikonë të Messit me numër 10
IMG_3952
Ora më e madhe në botë qëndron në kullën e katërt më të lartë të botës në Arabinë Saudite
IMG_3951
Kolli i thatë merr hov në Maqedoni/ Nga 56 raste të regjistruara, 14 janë fëmijë nën moshën një vjeçare
IMG_3950
Kovaçevski u kërkoi falje mediave për deklaratën e një dite më parë
Edi-Ramaa
Erdogani shqetësohet për Ramën: A nuk ka të ftohtë ky? (VIDEO)
1681670161_maxresdefault
“Sa fëmijë duhet të bëjë një çift?” Ahmed Kalaja: Gjashtë është minimalja, kush lind 12 është kampion
policia-714x420
Vrasje e dyfishtë në Kumanovë, një i plagosur

DIASPORA