Fshati Radushë vendos flamurin gjerman në shenj...

Fshati Radushë vendos flamurin gjerman në shenjë respekti

Autori

Autori

Portali Tetova

January 27, 2023, 10:01

SHUMICA E BANORËVE TË RADUSHËS JETOJNË DHE VEPROJNË NË GJERMANI

“Nuk jemi para ambasadës gjermane për të kërkuar vizë, por jemi në fshatin Radushë, dhe këtu para disa ditëve është shfaqur flamuri gjerman, të shohim cila është arsyeja e vendosjes së këtij flamuri në këtë fshat.”

“Shumica e të rinjve janë jashtë në Gjermani, 80 % e të rinjve janë në Gjermani. Të rinjtë si ta kryjnë shkollën e mesme nëse nuk gjejnë rrugëdalje të gjithë ikin jashtë, kanë ikur e gjithë rinia, nuk kanë mbetur” – tha Isen Ebibi, banor.

– Unë jam në Ceki, në kufij me Gjermaninë.

– Si e komentoni vendosjen e flamurit Gjerman?

– Ua kanë dhënë kushtet, të gjithë atje punojnë

– D.m.th. në shenjë respekti për shtetin Gjerman

– Po sigurisht

E Xhevdeti edhe pse ishte i punësuar tha se po ti jepej mundësia e punësimit në Gjermani nuk do të mendonte dy here.

“Flamuri gjerman është në shenjë respekti, shumica e të rinjve por ka edhe familjarë që janë atje. Këtu nuk ka kushte për jetesë, 300 euro rrogë, 100 euro paguajmë rrymë e ku mbeten gjerat tjera. Këtyre duhet me ua shtruar tepihun e kuq e jo vetëm flamurin” – Xhevdet Ebibi banor.

Ndryshe, fshati Radushë është 17 kilometra larg komunës së Sarajit dhe sipas regjistrimit të fundit të popullatës ka afër 2000 banorë, por shumica e tyre kanë emigruar drejt Gjermanisë ku edhe kanë hapur bizneset e tyre sidomos në fushën e gastronomisë

Mos e humb

Mirlind Daku
Mirlind Daku dhe tatuazhi kushtuar heroit kombëtar Agim Ramadani – Katana
Gerti-Leo
Gerti dhe Leo dy lojtarët e Akademisë së Shkëndijës që lanë gjurmë në Danimarkë në Turneun e futbollit “Dana Cup”
STADIUMI-TETOVE
Në shtator fillon riparimi i stadiumit “Ecolog Arena”në Tetovë
safet Gjici-Izair Emini
Izair Emini e goditi shtyllën, Safet Gjici e la tërë skuadrën e Kukësit pa dark! (video)
Agron Hajredini -medalje
Tetovari Agron Hajredini fitoi medaljen e artë në Lojërat Speciale Olimpike Botërore në Berlin

Më shumë nga kategoria

safet Gjici-Izair Emini
Izair Emini e goditi shtyllën, Safet Gjici e la tërë skuadrën e Kukësit pa dark! (video)
Agron Hajredini -medalje
Tetovari Agron Hajredini fitoi medaljen e artë në Lojërat Speciale Olimpike Botërore në Berlin
zvicra-futboll-aeroplan
Kombëtarja e Zvicrës udhëton për ndeshjen me Andorën me gjashtë avionë, kjo është arsyeja
messi-1
Ofertë e “çmendur” e arabëve për Messin
Amir-Rrahmani-600x360-1
Rrahmani: Këtë vit kemi më shumë besim
FB_IMG_1695306813017
Kasami e Destani takohen, ja çka biseduan
IMG-20230920-WA0002
Skandali Eurovia, opozita shqiptare parashtron kallëzim ndaj BDI-së për korrupsion
abdush demiri
Demiri: Taravari të qartësojë pozicionin e tij, ne mbetemi të hapur për bashkëpunim opozitar
Adnan-Azizi
Azizi: Madhërimi i Selës dedikuar Ali Ahmetit
56502F6A-2DDE-4391-A6DF-6AE467A68872-1024x551.jpeg
Kasami: Fronti opozitar i gatshëm të sfidojë pushtetin
AC2A0035
Fronti opozitar: Grubi po e keqpërdor partneritetin strategjik me SHBA  

DIASPORA