Gashi: Ishim çelësi për shpëtimin e kësaj Qever...

Gashi: Ishim çelësi për shpëtimin e kësaj Qeverie, oferta për të vazhduar ishte poshtëruese

March 2, 2023, 08:03

Kryetari i partisë, Alternativa, Afrim Gashi, në një intervistë për portalin Press 24, ka thënë se kanë qenë pikërisht ata të cilët e kanë shpëtuar këtë qeveri një vit më parë, dhe kanë qenë çelësi për hapjen e negociatave me BE-në.

“Pa ne nuk do të kishte qeveri, sepse do të duhej të mbaheshin zgjedhjet, ndërsa pas zgjedhjeve me siguri Kovaçevski nuk do të ishte as zëvendësministër, e a do të angazhohej fituesi i zgjedhjeve të tilla për të njëjtat përcaktime strategjike, nuk e dimë. Megjithatë, në fund ne e paguam çmimin që të detyrohemi të dalim nga kjo qeveri ose, me fjalët tuaja, të dëbohemi. Në atë mënyrë, LSDM-ja na falënderoi dhe, për fat të keq, edhe faktorët e tjerë në vend heshtën për këtë praktikë të re në marrëdhëniet ndërpolitike. Nëse ky është standardi i ri i qeverisjes, atëherë askush nuk duhet të habitet për veprimet e ardhshme të subjekteve politike. Nuk mund të presësh marrëdhënie korrekte nga dikush që ishte korrekt me ty dhe ti ia ke kthyer me sjellje poshtëruese brutale”, ka thënë Gashi për Press24.

Ai tha se informacionet për hyrjen e ASH-së më tepër i kanë thithur nga mjetet e informimit sesa nga partnerët.

“Ata gjatë gjithë kohës silleshin si nuse “të virgjëra”, se nuk kishte asgjë serioze, se asgjë nuk do të ndodhte prej saj, derisa arritën në pikën e fundit që të na ofronin ofertë poshtëruese, që ishte metafora e divorcit. Kjo nuk është vetëm marrëdhënie jokorrekte, por më shumë se kaq – marrëdhënie joshembullore, standard i ri i keq i marrëdhënieve politike, që sigurisht do të ketë pasoja të paparashikueshme në skenën politike”, ka shtuar më tej Gashi.

Mos e humb

Mirlind Daku
Mirlind Daku dhe tatuazhi kushtuar heroit kombëtar Agim Ramadani – Katana
Gerti-Leo
Gerti dhe Leo dy lojtarët e Akademisë së Shkëndijës që lanë gjurmë në Danimarkë në Turneun e futbollit “Dana Cup”
STADIUMI-TETOVE
Në shtator fillon riparimi i stadiumit “Ecolog Arena”në Tetovë
safet Gjici-Izair Emini
Izair Emini e goditi shtyllën, Safet Gjici e la tërë skuadrën e Kukësit pa dark! (video)
Agron Hajredini -medalje
Tetovari Agron Hajredini fitoi medaljen e artë në Lojërat Speciale Olimpike Botërore në Berlin

Më shumë nga kategoria

safet Gjici-Izair Emini
Izair Emini e goditi shtyllën, Safet Gjici e la tërë skuadrën e Kukësit pa dark! (video)
Agron Hajredini -medalje
Tetovari Agron Hajredini fitoi medaljen e artë në Lojërat Speciale Olimpike Botërore në Berlin
zvicra-futboll-aeroplan
Kombëtarja e Zvicrës udhëton për ndeshjen me Andorën me gjashtë avionë, kjo është arsyeja
messi-1
Ofertë e “çmendur” e arabëve për Messin
Amir-Rrahmani-600x360-1
Rrahmani: Këtë vit kemi më shumë besim
haland
Haaland: I thashë Guardiolas të mos më largoj nga loja
xhaka-shaqiri
Xhaka e Shaqiri në Serbi, presidenti i Federatës zvicerane flet për sfidën
laporta
Laporta mes lotësh pas akuzave për korrupsion ndaj Barçës
IMG-20230928-WA0023
Bekim Sali me fakt shpartallon ministrin Lloga: Deputetët e ASH-së duke qenë në opozitë kanë votuar për ndryshimet në Kodin Penal!
received_3518041755177943
Miratohet plani urbanistik për fshatin Xhepçisht
Испис за лого на ДЛ
Vetëm Lotaria shtetërore mund të garantojë organizim të lojërave të fatit me përgjegjësi dhe të kontrolluara
96C1CD6B-2DF6-4C46-A134-B0A5E8B32562-1152x1536.jpeg
Kasami në varrimin e policit Afrim Bunjaku: Lavdi heroit më të ri të kombit
FB_IMG_1695306813017
Kasami e Destani takohen, ja çka biseduan
IMG-20230920-WA0002
Skandali Eurovia, opozita shqiptare parashtron kallëzim ndaj BDI-së për korrupsion

DIASPORA