Geer: Asnjë vend nuk e humb identitetin në rrug...

Geer: Asnjë vend nuk e humb identitetin në rrugën drejt BE-së

Autori

Autori

Tetovarja

April 29, 2023, 01:04

Asnjë vend nuk e humb identitetin rrugës drejt Bashkimit Evropian. Mendoj se ky vend mund të jetë i sigurt në pikëpamje të identitetit, kulturës dhe gjuhës së tij, deklaroi euroambasadori David Geer.

Ai në një intervistë për Kanal 5 thotë se i kupton frustracionet për shkak të pritjes së gjatë, por thekson se BE-ja dhe Maqedonia e Veriut kanë dobi të përbashkët nga anëtarësimi i vendit në Union.

“Në kuptim të garancive, siç e dini në këtë proces, në këtë proces aderues ka shumë pjesë, shumë momente në procesin aderues, kur ka nevojë vendimet të merren unanimisht. Është me rëndësi që ka përgjegjësi nga ana jonë që të sigurohemi se kur do të vijnë ato vedime, ato do të merren në bazë të reformave, të cilat shteti i ka për BE-në, ndërsa jo për çështje tjera. Kjo ishte në kuptimin e asaj që kryetarja Fon der Lajen dhe kryetari Mishel e transmetuan kur ishiun për vizitë në Shkup, korrikun e kaluar. Kuptohet, ky është një element shumë i rëndësishëm”, tha Geer.

Sipas tij, garancia më e mirë që të ecet përpara është që të zbatohen ato reforma, sepse siç tha, kjo është mënyra më e mirë për hyrje në BE.

“Nevojiten përpjekje të mëdha të kryesuara nga Qeveria dhe duke i përfshirë edhe institucionet tjera dhe sektorin civil që të shtyhen reformat”, theksoi Geer.

Në lidhje me ndryshimet kushtetuese, Geer konsideron se ky debat duhet të zhvillohet në mënyrë të përgjeshhme nga të gjitha palët e pekura.

Mos e humb

IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit
IMG_3456
Fiton dy të arta në Stamboll, Luiza Gega kampione e Ballkanit
IMG_3447
Xhaka dhe Leverkuseni vazhdojnë pa humbje, mposhtin Bayern Munichun në “BayArena”
IMG_3389
Mësohet data e ballafaqimit të Florian Markut me Chris Congon
IMG_3335
Mustaf Rexhepi, magjistari i gjeneratës 2012 te Shkëndija

Më shumë nga kategoria

IMG_3389
Mësohet data e ballafaqimit të Florian Markut me Chris Congon
IMG_3335
Mustaf Rexhepi, magjistari i gjeneratës 2012 te Shkëndija
IMG_3327
Shqipëria mëson kundërshtarët në Ligën e Kombeve
IMG_3264
Granit Xhaka iu prin maestrove të mesfushës në Top 7 ligat evropiane
donarti-750x504
Donart Bexheti, supertalenti shqiptar në Danimarkë, që dëshiron t’i ngjajë Cristiano Ronaldos!
Agron Memeti
Agron Memedi bashkohet si pjesë e stafit teknik te skuadra kuq e zi
enver.jpeg
Shuhet nga jeta Enver Sulejmani nga Tetova, patrioti dhe njeriu që ia kushtoi jetën futbollit
Messi-termeti
Argjentina premton tërheqjen e fanellës ikonë të Messit me numër 10
IMG_3956
Filloi vazhdimi i punëve në ndërtimin e Xhamisë në Tophane të Shkupit
IMG_3953
Gordana Siljanovska Davkova sërish dëshiron të jetë kandidate për president të shtetit nga radhët e VMRO-së
IMG_3952
Ora më e madhe në botë qëndron në kullën e katërt më të lartë të botës në Arabinë Saudite
IMG_3951
Kolli i thatë merr hov në Maqedoni/ Nga 56 raste të regjistruara, 14 janë fëmijë nën moshën një vjeçare
IMG_3950
Kovaçevski u kërkoi falje mediave për deklaratën e një dite më parë
Edi-Ramaa
Erdogani shqetësohet për Ramën: A nuk ka të ftohtë ky? (VIDEO)

DIASPORA