Gjermania shënon rritjen më të madhe të populls...

Gjermania shënon rritjen më të madhe të popullsisë në 30 vitet e fundit

Autori

Autori

Portali Tetova

June 20, 2023, 11:06

Popullsia e Gjermanisë u rrit me 1.3% në 84.4 milionë, duke shënuar rritjen më të madhe vjetore që nga ribashkimi i vendit më shumë se tre dekada më parë.

Rritja me 1.12 milionë është vetëm për shkak të lëvizjes së të huajve në Gjermani, sipas shërbimit statistikor Destatis. Migrimi neto arriti në 1.46 milionë, nga 329,000 një vit më pare, “kryesisht për shkak të lëvizjeve të refugjatëve nga Ukraina”. Ashtu si në vitet e mëparshme, në vitin 2022 kanë vdekur më shumë se sa kanë lindur.

Gjermania përballet me një barrë më të madhe demografike në rritje se çdo vend tjetër perëndimor për dekadën e ardhshme. Sipas Bloomberg Economics, për shkak të mungesës së emigrantëve, ekonomia më e madhe e Evropës është në rrezik të “mbarimit” të fuqisë punëtore për të nxitur rritjen .

Vendi priti më shumë se 1 milion sirianë mes krizës së refugjatëve midis 2014 dhe 2015. Numri i ukrainasve në Gjermani u rrit më shumë se gjashtëfish vitin e kaluar.

Mos e humb

dhunoi
​Dyshohet se dhunoi një vajzë shqiptare, caktohet seanca vendimtare për Robinhon
received_929338498785251
Atletikë: Tetovari Aldin Ademi i KA Studenti , fitues në hedhjen e shtizës
IMG_4443
“Vëllai im”, Khabibi publikon fotografi me Ilir Latifin
IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit

Më shumë nga kategoria

IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit
IMG_3456
Fiton dy të arta në Stamboll, Luiza Gega kampione e Ballkanit
IMG_3447
Xhaka dhe Leverkuseni vazhdojnë pa humbje, mposhtin Bayern Munichun në “BayArena”
vlen--768x477
Sonte në Gostivar, konventa promovuese e VLEN-it për Arben Taravarin
aksidenti
Babai humbi jetën në aksident, bija në gjendje të rëndë – detaje të reja nga aksidenti në Kërçovë – Gostivar
blerim
Blerim Destani veç ëndërr e femrave dhe bukurosheve të showbizit
417492075_977054733775848_8622112516877266911_n
Bujar Osmani takohet me Erdoganin në Turqi
BDI-VMRO-bllokon-cdo-gje-europiane-ne-Kuvend-dhe-ua-merr-qytetareve-mbi-500-milione-euro-670x430
Revoltë në BDI: Sela kërkon shumë! Zyrtarët integristë i kërkojnë Ahmetit që në zgjedhje të dalin vetë
xhemail-jusufi-1
BDI zgjodhi shefin e shtabit zgjedhor në Tetovë

DIASPORA