I amputohet këmba ushtarit të KFOR-it që u plag...

I amputohet këmba ushtarit të KFOR-it që u plagos në veri të Kosovës

Autori

Autori

Portali Tetova

July 10, 2023, 02:07

Ushtarit hungarez të plagosur në Kosovë i është amputuar gjymtyra, njoftoi të premten Ministria e Mbrojtjes.

Më 29 maj, ushtarët hungarez pjesëmarrës në forcën paqeruajtëse të NATO-s (KFOR) u vendosën për detyra të shpërndarjes masive në zyrën e kryetarit të vendbanimit Zveçan në Kosovë. Protestuesit serbë të mbledhur atje dolën në rrugë për shkak të rezultateve të zgjedhjeve të mëparshme dhe më pas sulmuan ushtarët e NATO-s.

Disa nga ushtarët hungarezë të plagosur u dërguan në shtëpi në Hungari me aeroplan të mbrojtjes kombëtare të nesërmen, kohë në të cilën Ministri i Mbrojtjes Kombëtare, Kristóf Szalay-Bobrovniczky, raportoi gjithsej 27 ushtarë hungarez të plagosur. Shumica e ushtarëve të gardës hungareze tashmë kanë mundur të kthehen në shtëpi, por gjendja e dy prej këtyre ushtarëve është ende e rëndë dhe ata janë ende duke u trajtuar në spital.

“Për shërimin e tyre, forcat hungareze të mbrojtjes dhe mjekët ushtarakë po bëjnë gjithçka në maksimum. Pavarësisht nivelit të lartë të kujdesit mjekësor, pas një konsulte paraprake me pacientin, duke marrë parasysh rezultatet e trajtimeve të ofruara që nga lëndimi, njërit prej tyre u është dashur t’i bëhet një ndërhyrje për amputim të gjymtyrëve, e cila u krye të premten në Institutin Kombëtar të Rehabilitimit Mjekësor. Operacioni shkoi mirë, gjendja e pacientit është stabile”, thuhet në njoftimin e ministrisë.

Ministria shtoi se: Është qëllimi i qartë i Ministrit të Mbrojtjes Kombëtare, Kristóf Szalay-Bobrovniczky, dhe Gjeneral Letant, Gábor Böröndi, Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura, të sigurojnë që ushtarët që pësuan dëmtime të përhershme gjatë kryerjes së shërbimit të kenë mundësinë të vazhdojnë të shërbejnë në Forcat e Armatosura Hungareze, nëse kjo korrespondon me qëllimin e këtyre ushtarëve.

Mos e humb

Kasami-stadioni
Bilall Kasami: Stadiumi i Tetovës me standarde të UEFA-s! Ne i mbajmë premtimet!
Messi-shtepia-vjedhje
Udhëheqësi i bandës shqiptare tregon pse nuk e grabiti shtëpinë e Messit
Fisnik Isaku
Edhe një tetovar që jeton në Danimark do jetë pjesë e U21 të Maqedonisë
Mirlind Daku
Mirlind Daku dhe tatuazhi kushtuar heroit kombëtar Agim Ramadani – Katana
Gerti-Leo
Gerti dhe Leo dy lojtarët e Akademisë së Shkëndijës që lanë gjurmë në Danimarkë në Turneun e futbollit “Dana Cup”

Më shumë nga kategoria

Mirlind Daku
Mirlind Daku dhe tatuazhi kushtuar heroit kombëtar Agim Ramadani – Katana
Gerti-Leo
Gerti dhe Leo dy lojtarët e Akademisë së Shkëndijës që lanë gjurmë në Danimarkë në Turneun e futbollit “Dana Cup”
STADIUMI-TETOVE
Në shtator fillon riparimi i stadiumit “Ecolog Arena”në Tetovë
safet Gjici-Izair Emini
Izair Emini e goditi shtyllën, Safet Gjici e la tërë skuadrën e Kukësit pa dark! (video)
Agron Hajredini -medalje
Tetovari Agron Hajredini fitoi medaljen e artë në Lojërat Speciale Olimpike Botërore në Berlin
zvicra-futboll-aeroplan
Kombëtarja e Zvicrës udhëton për ndeshjen me Andorën me gjashtë avionë, kjo është arsyeja
messi-1
Ofertë e “çmendur” e arabëve për Messin
Amir-Rrahmani-600x360-1
Rrahmani: Këtë vit kemi më shumë besim
bujar-osmani-1
"Bujar Osmani është takuar me Gruevskin, bisedohet për kthimin e tij në Maqedoni"
IMG-20231207-WA0007
LEN: 8 Maji është caktuar për zgjedhje nga partitë e pushtetit dhe VMRO që të pengohet votimi i diasporës
Lule
Lëvizja BESA: Rasti i “Vanjës” pohon se qytetarët janë totalisht të pasigurt nga shteti!
foto-800x533
Lëvizja BESA:  Samiti i Ministrave të OSBE-së po mbahet nën kulmin e objektit të përfshirë në krim
download
EDITORIAL: Lotaria Shtetërore për herë të parë drejtohet nga një shqiptar. Pse po ngritet kaq pluhër?
Kasami-stadioni
Bilall Kasami: Stadiumi i Tetovës me standarde të UEFA-s! Ne i mbajmë premtimet!

DIASPORA