Ibrahimi për Klan Kosova: Heqja e lëndës së his...

Ibrahimi për Klan Kosova: Heqja e lëndës së historisë mund të ketë prapavijë ideologjike!

April 17, 2023, 08:04

Sekretari i partisë Alternativa, Zeqirija Ibrahimi, në një deklaratë për Klan Kosova, ka folur për konceptin e ri të arsimit, sipas të cilit mund të hiqen lënda e historisë, gjeografisë, ndërsa etika e religjionit të zëvendësohet me atë të edukimit seksual. Ibrahimi ka thënë se heqja e lëndës së historisë mund të ketë prapavijë ideologjike.

“Ka mundësi të ketë edhe prapavija ideologjike, që kanë për qëllim që të shlyhet kujtesa kolektive e shqiptarëve të Maqedonisë së Veriut, që mund të jetë, si të thuash mjet i përplasjeve ndëretnike në shpjegimin e të kaluarës. Propozimi nuk ka kaluar fare në Kuvend por si propozim i Ministrisë së Arsimit ka kaluar vetëm në Qeveri dhe tash më Byroja për Zhvillimin e Arsimit ka hapur edhe konkurs për tekstet e reja shkollore ku nuk është e përfshirë edhe lënda e historisë”, ka deklaruar Zeqirija Ibrahimi.

Kujtojmë se ditë më parë, Alternativa e ka kundërshtuar ashpër modelin e ri, duke thënë se i njëjti bie ndesh me interesat autoktone shqiptare.

Ata i kanë bërë thirrje ministrit të Arsimit, që ta tërheq këtë propozim, ngase në të kundërtën do të përballet me reagime të fuqishme.

Mos e humb

dhunoi
​Dyshohet se dhunoi një vajzë shqiptare, caktohet seanca vendimtare për Robinhon
received_929338498785251
Atletikë: Tetovari Aldin Ademi i KA Studenti , fitues në hedhjen e shtizës
IMG_4443
“Vëllai im”, Khabibi publikon fotografi me Ilir Latifin
IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit

Më shumë nga kategoria

IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit
IMG_3456
Fiton dy të arta në Stamboll, Luiza Gega kampione e Ballkanit
IMG_3447
Xhaka dhe Leverkuseni vazhdojnë pa humbje, mposhtin Bayern Munichun në “BayArena”
IMG_3389
Mësohet data e ballafaqimit të Florian Markut me Chris Congon
IMG_3335
Mustaf Rexhepi, magjistari i gjeneratës 2012 te Shkëndija
IMG_4644
Sindikata e Universitetit të Tetovës organizoi protestë
IMG_4639
Fati i zi i 10 projekteve kapitale në rajonet shqiptare në Maqedoni
IMG_4638
KSHZ kompleton përbërjen e saj, Abdush Demiri bëhet anëtari i shtatë i saj
IMG_4636
VLEN: BDI nxori në rrugë intelektualët shqiptar
IMG_4627-800x881-1
MPB Shpall fletarrest ndërkombëtar për Sheval Muaremin
Казино Буй онлайн зеркало официального сайта

DIASPORA