“Ka filluar të harrohet historia”, anëtari i fa...

“Ka filluar të harrohet historia”, anëtari i familjes Zymberi nga Sllupçani i zhgënjyer

Autori

Autori

Portali Tetova

May 4, 2023, 09:05

Kur kujtojm Majin e 2001-shit, duhet të kujtojm edhe Dëshmorët e rën për liri të Familja Zymberi dhe 32 të plagosurit nga kjo familje, familja e cila e fundit e shloi pragun e katunit ku ishin 82 civil të strehuar në podrumin e shtëpis së Skender Zymberit.

Kjo familje pati mbi 50 burra me pushk në krah që nga fillimi i majit 2001, familje ku pat poste kyçe në luftën e Karadakut si:
1.Komandant Zone i karadakut për Policin ushtarake Abedin Zymberi.

2.Doktor i par i Zonës së kradakut Nagip Zymberi.
3.Logjistik Ibrahim Zimberi
4.Komandant togi në piken e par Orhan Zumberi.

Unë atëher isha vetem 9-vjeç dhe mbaj mend gjithqka, por kur po e shof se si ka fillu me u harru historia dhe me u ndrishu po mendoj dhe kam dyshim se mos vall edhe na tradhtun…

Mos të harrojm se Familja Zymberi i dhan gjithqka këtij kombi, sa që dhan edhe më të shtrejtën, dhan jetën.

 

Mos e humb

IMG_4663
Kristjan Asllani shënon gol të mrekullueshëm në Serie A
dhunoi
​Dyshohet se dhunoi një vajzë shqiptare, caktohet seanca vendimtare për Robinhon
received_929338498785251
Atletikë: Tetovari Aldin Ademi i KA Studenti , fitues në hedhjen e shtizës
IMG_4443
“Vëllai im”, Khabibi publikon fotografi me Ilir Latifin
IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)

Më shumë nga kategoria

IMG_4443
“Vëllai im”, Khabibi publikon fotografi me Ilir Latifin
IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit
IMG_3456
Fiton dy të arta në Stamboll, Luiza Gega kampione e Ballkanit
IMG_3447
Xhaka dhe Leverkuseni vazhdojnë pa humbje, mposhtin Bayern Munichun në “BayArena”
IMG_3389
Mësohet data e ballafaqimit të Florian Markut me Chris Congon
IMG_3335
Mustaf Rexhepi, magjistari i gjeneratës 2012 te Shkëndija
IMG_4672
Sela nga Saraji: Nuk e përkrahim Arben Taravarin për president
IMG_4666
Gashi: “Me qenë si Ali Ahmeti, e kisha lënë politikën dhe ju kisha thënë – hallall ju qoftë”
IMG_4665
Turqia goditet nga një tërmet
IMG_4664
Erjona Jonuzi dekorohet nga Komuna e Tetovës për kontributin në sport
IMG_4663
Kristjan Asllani shënon gol të mrekullueshëm në Serie A
IMG_4662
Shkolla e Vizbegut assesi të hapet/ Drejtori u emërua, por nuk përgjigjet

DIASPORA