Kasami-Angelov: Shtetasit bullgar do të votojnë...

Kasami-Angelov: Shtetasit bullgar do të votojnë në Tetovë

Autori

Autori

Portali Tetova

March 13, 2023, 01:03

Kryetari i Komunës së Tetovës, Bilall Kasami, ka realizuar një takim me Ambasadorin e Bullgarisë në Shkup, Angel Dimitrov.

Pas përfundimit të takimit, në profilin zyrtar në Facebook të Komunës së Tetovës, sic percjell KlanM, është njoftuar se një nga temat e takimit ka qenë edhe organizimi i një vendvotimi në Tetovë për shtetasit bullgar që do të donin të votonin në zgjedhjet parlamentare që më 2 Prill mbahen në Bullgari.

“Kryetari Kasami dhe ambasadori Angelov u zotuan që të sigurojnë një zyrë për vendvotim, në mënyrë që qytetarët e komunës së Tetovës që kanë shtetësi bullgare të kenë të drejtën e tyre për të votuar” – thuhet në njoftimin e Komunës së Tetovës.

Në Bullgari, sic njofton KlanM, zgjedhjet e përgjithshme të parakohshme do të mbahen më 2 prill. Do të jenë këto zgjedhje të parakohshme për të pestën herë në dy vitet e fundit.

 

Ndryshe, sipas Regjistrimit të vitit 2021, në Maqedoninë e Veriut jetojnë 3.504 persona që janë deklaruar si Bullgarë, njofton KlanM.

Ndërkaq, sipas mediave bullgare, në 15 vitet e fundit 86.566 shtetas të Maqedonisë kanë marrë pasaporta dhe janë bërë shtetas të Bullgarisë.

Mos e humb

Mirlind Daku
Mirlind Daku dhe tatuazhi kushtuar heroit kombëtar Agim Ramadani – Katana
Gerti-Leo
Gerti dhe Leo dy lojtarët e Akademisë së Shkëndijës që lanë gjurmë në Danimarkë në Turneun e futbollit “Dana Cup”
STADIUMI-TETOVE
Në shtator fillon riparimi i stadiumit “Ecolog Arena”në Tetovë
safet Gjici-Izair Emini
Izair Emini e goditi shtyllën, Safet Gjici e la tërë skuadrën e Kukësit pa dark! (video)
Agron Hajredini -medalje
Tetovari Agron Hajredini fitoi medaljen e artë në Lojërat Speciale Olimpike Botërore në Berlin

Më shumë nga kategoria

safet Gjici-Izair Emini
Izair Emini e goditi shtyllën, Safet Gjici e la tërë skuadrën e Kukësit pa dark! (video)
Agron Hajredini -medalje
Tetovari Agron Hajredini fitoi medaljen e artë në Lojërat Speciale Olimpike Botërore në Berlin
zvicra-futboll-aeroplan
Kombëtarja e Zvicrës udhëton për ndeshjen me Andorën me gjashtë avionë, kjo është arsyeja
messi-1
Ofertë e “çmendur” e arabëve për Messin
FB_IMG_1695306813017
Kasami e Destani takohen, ja çka biseduan
IMG-20230920-WA0002
Skandali Eurovia, opozita shqiptare parashtron kallëzim ndaj BDI-së për korrupsion
abdush demiri
Demiri: Taravari të qartësojë pozicionin e tij, ne mbetemi të hapur për bashkëpunim opozitar
Adnan-Azizi
Azizi: Madhërimi i Selës dedikuar Ali Ahmetit
56502F6A-2DDE-4391-A6DF-6AE467A68872-1024x551.jpeg
Kasami: Fronti opozitar i gatshëm të sfidojë pushtetin
AC2A0035
Fronti opozitar: Grubi po e keqpërdor partneritetin strategjik me SHBA  

DIASPORA