Kasami: Ja pse Tetova është kryeqendra e shqipt...

Kasami: Ja pse Tetova është kryeqendra e shqiptarëve të Maqedonisë së Veriut (VIDEO)

May 23, 2023, 06:05

Kyetari i Tetovës, vazhdon të këmbëngul se ky qytet është kryeqendra e shqiptarëve të Maqedonisë së Veriut.

“Sigurisht që për mua Tetova është dhe do të mbetet kryeqendra e shqiptarëve të RMV-së. Tetova ka qenë qendër e shumë zhvillimeve edhe para viteve të 90-ta, që në protestat për më shumë të drejta të shqiptarëve në vitet e 60-ta, pastaj në 81-shin dhe në luftën e 2001-shit.

Në vazhdimësi Tetova vazhdon të mbetet një qendër e rëndësishme për shqiptarët e RMV-së dhe ne si komunë punojmë që Tetovës t’ia rikthejmë atë shkëlqim që e ka pasur dhe përfundimisht të mos flasim vetëm për probleme me ujë, me mbeturinat, me çështje elementare, por të flasim për një Tetovë e cila vërtetë do të jetë si një qendër gravitacioni për gjithë shqiptarët e RMV-së, por edhe në nivel të shtetit.

Në këtë drejtim jo që mendojmë, por ne punojmë natë e ditë që Tetovën ta bëjmë një qendër të rëndësishme mbarëkombëtare”, tha Kasami për gazetën Lajm.

Mos e humb

IMG_4663
Kristjan Asllani shënon gol të mrekullueshëm në Serie A
dhunoi
​Dyshohet se dhunoi një vajzë shqiptare, caktohet seanca vendimtare për Robinhon
received_929338498785251
Atletikë: Tetovari Aldin Ademi i KA Studenti , fitues në hedhjen e shtizës
IMG_4443
“Vëllai im”, Khabibi publikon fotografi me Ilir Latifin
IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)

Më shumë nga kategoria

IMG_4443
“Vëllai im”, Khabibi publikon fotografi me Ilir Latifin
IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit
IMG_3456
Fiton dy të arta në Stamboll, Luiza Gega kampione e Ballkanit
IMG_3447
Xhaka dhe Leverkuseni vazhdojnë pa humbje, mposhtin Bayern Munichun në “BayArena”
IMG_3389
Mësohet data e ballafaqimit të Florian Markut me Chris Congon
IMG_3335
Mustaf Rexhepi, magjistari i gjeneratës 2012 te Shkëndija
IMG_4666
Gashi: “Me qenë si Ali Ahmeti, e kisha lënë politikën dhe ju kisha thënë – hallall ju qoftë”
IMG_4665
Turqia goditet nga një tërmet
IMG_4664
Erjona Jonuzi dekorohet nga Komuna e Tetovës për kontributin në sport
IMG_4663
Kristjan Asllani shënon gol të mrekullueshëm në Serie A
IMG_4662
Shkolla e Vizbegut assesi të hapet/ Drejtori u emërua, por nuk përgjigjet
IMG_4661
Big Mama: “Hera e parë në 23 vite karriere që nderohet puna ime si artiste nga kryetari i Komunës së Tetovës”

DIASPORA