Kazinot, “varri” i të rinjve dhe qytetarëve në Maqedoni

Autori

Autori

Portali Tetova

March 21, 2023, 08:03

Ndjenjat kundër kazinosë në qytete nuk janë një fenomen i ri. Shumë individë dhe grupe kanë ngritur shqetësime për efektet negative të kazinove në shoqëri, veçanërisht në zonat urbane. Këtu janë disa nga argumentet kundër kazinove në qytete:

Një nga shqetësimet më të rëndësishme në lidhje me kazinotë është potenciali i tyre për të nxitur varësinë dhe problemet e lojërave të fatit.

Kazinotë mund të krijojnë shumë varësi dhe studimet kanë treguar se individët që luajnë në kazino kanë më shumë gjasa të zhvillojnë probleme të lojërave të fatit.

Kjo mund të çojë në një mori problemesh, duke përfshirë problemet financiare, problemet familjare dhe marrëdhëniet, madje edhe çështje të shëndetit mendor.

 

Kazinotë mund të tërheqin elementë kriminalë në qytet, duke çuar në një rritje të shkallës së krimit. Kjo mund të përfshijë gjithçka, nga vjedhjet e vogla deri te sindikatat e krimit të organizuar.

Për më tepër, shumat e mëdha të parave të gatshme në kazino mund t’i bëjnë ato një objektiv tërheqës për grabitje.

Ndërsa kazinotë mund të gjenerojnë të ardhura për qytetin, ka edhe kosto të konsiderueshme ekonomike që lidhen me praninë e tyre.

Kjo përfshin rritjen e bllokimit të trafikut, kostot e infrastrukturës dhe kostot që lidhen me trajtimin e problemeve të lidhura me lojërat e fatit.

Kazinotë mund të kenë ndikime negative sociale në komunitetin përreth. Kjo mund të përfshijë rritjen e përdorimit të alkoolit dhe drogës, prostitucionin dhe sjellje të tjera të padëshiruara.

 

Shumë njerëz mendojnë se kazinotë e dëmtojnë bukurinë natyrore dhe karakterin e një qyteti. Dritat vezulluese dhe arkitektura e shkëlqyer e kazinove mund të bien ndesh me elementët më tradicionalë ose historikë të estetikës së një qyteti.

Mos e humb

IMG_9189
Milevski publikoi listën për ndeshjet kundër Kroacisë dhe Çekisë
IMG_8753
Tri ditë nga meçi spektakolar mes Furyt dhe Usyk, sa para do të fitojnë të shtunën?
aaaa
Tetova shpall kampionin – Shkëndija apo Struga Trim Lum?!
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo

Më shumë nga kategoria

IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo
IMG_7672
Drejtori sportiv i Leverkusenit: Xhaka çelësi i suksesit, i jep zemër ekipit
Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Liqeni_Treska-780x470
Liqeni Treska dikur atraksion turistik, sot i mbytur nga plehrat
prizren-tetove
Tuneli Tetovë-Prizren e pret përbërjen e re të Kuvendit
sokratis-famelos
Famelos: Ratifikimi i memorandumeve do ta avanconte bashkëpunimin me RMV-në
Rainy weather in North Macedonia
Çfarë moti na pret në fundjavë? Bëhuni gati për reshje shiu
IMG_9270
Qentë endacakë kanë kafshuar tre persona në Shkup
angelov-368169 (1)
Angelov: “Lufta e vitit 2001 e panevojshme, shqiptarët do t’i kishin realizuar të drejtat e tyre – kam pirë kafe me veteranët e UÇK-së”

DIASPORA