Kazinot, “varri” i të rinjve dhe qytetarëve në ...

Kazinot, “varri” i të rinjve dhe qytetarëve në Maqedoni

Autori

Autori

Portali Tetova

March 21, 2023, 08:03

Ndjenjat kundër kazinosë në qytete nuk janë një fenomen i ri. Shumë individë dhe grupe kanë ngritur shqetësime për efektet negative të kazinove në shoqëri, veçanërisht në zonat urbane. Këtu janë disa nga argumentet kundër kazinove në qytete:

Një nga shqetësimet më të rëndësishme në lidhje me kazinotë është potenciali i tyre për të nxitur varësinë dhe problemet e lojërave të fatit.

Kazinotë mund të krijojnë shumë varësi dhe studimet kanë treguar se individët që luajnë në kazino kanë më shumë gjasa të zhvillojnë probleme të lojërave të fatit.

Kjo mund të çojë në një mori problemesh, duke përfshirë problemet financiare, problemet familjare dhe marrëdhëniet, madje edhe çështje të shëndetit mendor.

 

Kazinotë mund të tërheqin elementë kriminalë në qytet, duke çuar në një rritje të shkallës së krimit. Kjo mund të përfshijë gjithçka, nga vjedhjet e vogla deri te sindikatat e krimit të organizuar.

Për më tepër, shumat e mëdha të parave të gatshme në kazino mund t’i bëjnë ato një objektiv tërheqës për grabitje.

Ndërsa kazinotë mund të gjenerojnë të ardhura për qytetin, ka edhe kosto të konsiderueshme ekonomike që lidhen me praninë e tyre.

Kjo përfshin rritjen e bllokimit të trafikut, kostot e infrastrukturës dhe kostot që lidhen me trajtimin e problemeve të lidhura me lojërat e fatit.

Kazinotë mund të kenë ndikime negative sociale në komunitetin përreth. Kjo mund të përfshijë rritjen e përdorimit të alkoolit dhe drogës, prostitucionin dhe sjellje të tjera të padëshiruara.

 

Shumë njerëz mendojnë se kazinotë e dëmtojnë bukurinë natyrore dhe karakterin e një qyteti. Dritat vezulluese dhe arkitektura e shkëlqyer e kazinove mund të bien ndesh me elementët më tradicionalë ose historikë të estetikës së një qyteti.

Mos e humb

Kasami-stadioni
Bilall Kasami: Stadiumi i Tetovës me standarde të UEFA-s! Ne i mbajmë premtimet!
Messi-shtepia-vjedhje
Udhëheqësi i bandës shqiptare tregon pse nuk e grabiti shtëpinë e Messit
Fisnik Isaku
Edhe një tetovar që jeton në Danimark do jetë pjesë e U21 të Maqedonisë
Mirlind Daku
Mirlind Daku dhe tatuazhi kushtuar heroit kombëtar Agim Ramadani – Katana
Gerti-Leo
Gerti dhe Leo dy lojtarët e Akademisë së Shkëndijës që lanë gjurmë në Danimarkë në Turneun e futbollit “Dana Cup”

Më shumë nga kategoria

Mirlind Daku
Mirlind Daku dhe tatuazhi kushtuar heroit kombëtar Agim Ramadani – Katana
Gerti-Leo
Gerti dhe Leo dy lojtarët e Akademisë së Shkëndijës që lanë gjurmë në Danimarkë në Turneun e futbollit “Dana Cup”
STADIUMI-TETOVE
Në shtator fillon riparimi i stadiumit “Ecolog Arena”në Tetovë
safet Gjici-Izair Emini
Izair Emini e goditi shtyllën, Safet Gjici e la tërë skuadrën e Kukësit pa dark! (video)
Agron Hajredini -medalje
Tetovari Agron Hajredini fitoi medaljen e artë në Lojërat Speciale Olimpike Botërore në Berlin
bujar-osmani-1
"Bujar Osmani është takuar me Gruevskin, bisedohet për kthimin e tij në Maqedoni"
IMG-20231207-WA0007
LEN: 8 Maji është caktuar për zgjedhje nga partitë e pushtetit dhe VMRO që të pengohet votimi i diasporës
Lule
Lëvizja BESA: Rasti i “Vanjës” pohon se qytetarët janë totalisht të pasigurt nga shteti!
foto-800x533
Lëvizja BESA:  Samiti i Ministrave të OSBE-së po mbahet nën kulmin e objektit të përfshirë në krim
download
EDITORIAL: Lotaria Shtetërore për herë të parë drejtohet nga një shqiptar. Pse po ngritet kaq pluhër?
Kasami-stadioni
Bilall Kasami: Stadiumi i Tetovës me standarde të UEFA-s! Ne i mbajmë premtimet!

DIASPORA