Keni shkel ligjin gjatë periudhës Covid, shteti...

Keni shkel ligjin gjatë periudhës Covid, shteti do ua fal

March 20, 2023, 05:03

Rreth 300 persona mund të përfundojnë në burg pasi nuk kanë shlyer gjobat për shkeljen e rregullave të pandemisë Covid 19. Deri më tani, Gjykata Themelore Penale ka miratuar 280 zgjidhje zëvendësuese për mos pagimin e gjobës, e cila është zëvendësuar me burgim të 280 personave. Për të kapërcyer këtë situatë, një grup deputetësh nga shumica parlamentare kanë propozuar një ligj për amnisti, me të cilin propozohet që këto dënime të zëvendësohen me dënim me kusht.

“Është masë alternative, e cila nënkupton kushtëzim. Ajo është përgjegjësi penale, është periudhë dy vjeçare kur nuk guxohej të bëhen vepra të tilla penale, të njëjta ose të ngjashme”, deklaroi deputeti, Panço Minov.

Mirëpo për deputetët e opozitës ky propozim ligj është i vonuar dhe diskriminues, pasi nuk ofron zgjidhje për ata që kanë paguar gjobat ose kanë vuajtur dënim me burg.

“Nëse ky ligj miratohej para gjashtë muajve, ndoshta diskriminimi do të ishte në minimum, pasi deri atëherë, ndoshta, gjobat do t’i kishin paguar vetëm 100 persona ose dënimin me burg mund ta kishin vuajtur vetëm 20 persona, por sot kemi ndoshta 400 persona që kanë paguar gjobat ose kanë vuajtur dënimin me burg. Sa më shumë kohë që kalon diskriminimi është më i madh”, theksoi deputeti i VMRO-DPMNE-së, Antonio Milloshovski.

“Komentet e këtilla se ligji është diskriminues, se kush do t’ua kthen paratë atyre që i kanë paguar gjobat, nuk korrespondojnë as me qëllimin as me thelbin e këtij ligji”, u shpreh Snezhana Kolevska Vançevska nga LSDM.

Teksti i propozuar i ligjit nuk parashikon një amnisti për personat juridik dhe personat përgjegjës në personat juridik të dënuar me aktgjykim të plotfuqishëm të gjobës me para.

Për krimet e përmendura në nenin 205 “Transferimi i sëmundjes infektive” dhe neni 206 “Mosveprimi sipas rregullave të shëndetit gjatë epidemisë” nga Kodi Penal, parashihej gjobë deri në dy mijë euro. Nëse gjobat nuk paguhen brenda 2 viteve, gjykatësi për ekzekutimin e sanksioneve e zëvendëson vendimin me një vendim me burgim.

Mos e humb

Kasami-stadioni
Bilall Kasami: Stadiumi i Tetovës me standarde të UEFA-s! Ne i mbajmë premtimet!
Messi-shtepia-vjedhje
Udhëheqësi i bandës shqiptare tregon pse nuk e grabiti shtëpinë e Messit
Fisnik Isaku
Edhe një tetovar që jeton në Danimark do jetë pjesë e U21 të Maqedonisë
Mirlind Daku
Mirlind Daku dhe tatuazhi kushtuar heroit kombëtar Agim Ramadani – Katana
Gerti-Leo
Gerti dhe Leo dy lojtarët e Akademisë së Shkëndijës që lanë gjurmë në Danimarkë në Turneun e futbollit “Dana Cup”

Më shumë nga kategoria

Mirlind Daku
Mirlind Daku dhe tatuazhi kushtuar heroit kombëtar Agim Ramadani – Katana
Gerti-Leo
Gerti dhe Leo dy lojtarët e Akademisë së Shkëndijës që lanë gjurmë në Danimarkë në Turneun e futbollit “Dana Cup”
STADIUMI-TETOVE
Në shtator fillon riparimi i stadiumit “Ecolog Arena”në Tetovë
safet Gjici-Izair Emini
Izair Emini e goditi shtyllën, Safet Gjici e la tërë skuadrën e Kukësit pa dark! (video)
IMG-20231207-WA0007
LEN: 8 Maji është caktuar për zgjedhje nga partitë e pushtetit dhe VMRO që të pengohet votimi i diasporës
Lule
Lëvizja BESA: Rasti i “Vanjës” pohon se qytetarët janë totalisht të pasigurt nga shteti!
foto-800x533
Lëvizja BESA:  Samiti i Ministrave të OSBE-së po mbahet nën kulmin e objektit të përfshirë në krim
download
EDITORIAL: Lotaria Shtetërore për herë të parë drejtohet nga një shqiptar. Pse po ngritet kaq pluhër?
Kasami-stadioni
Bilall Kasami: Stadiumi i Tetovës me standarde të UEFA-s! Ne i mbajmë premtimet!
hoxha-kryqi
Hoxha nga Tetova me porosi: Hiqeni sa me shpejt Kryqin prej 15 metrave në Kodrën e Diellit, se ndryshe…!

DIASPORA