Uncategorized

Këshillat që ju ndihmojnë të flini më mirë gjatë natës

Autori

Autori

Tetovarja

April 29, 2023, 01:04

Nëse jeni duke luftuar për të pasur një gjumë të mirë të natës dhe përfundoni duke lëvizur në rrjetet sociale derisa të lind dielli, diçka mund të jetë jashtëzakonisht e gabuar me rutinën tuaj të përditshme.

Nga zakonet e pashëndetshme të të ngrënit deri te lodhja e tepërt, mendërisht, e gjithë kjo mund të prishë orarin tuaj të gjumit dhe t’i përkeqësojë gjërat për ju.

Këtu janë 4 këshilla që ju ndihmojnë të flini më mirë gjatë natës:

Mbani një rutinë të rregullt para gjumit

Sigurohuni që të flini tetë orë çdo natë. Disa ekspertë sugjerojnë se një i rritur i shëndetshëm ka nevojë për të paktën shtatë orë gjumë çdo natë. Nëse jeni duke fjetur më pak, mund të jeni duke e torturuar trupin tuaj. Nëse nuk jeni të sigurt se si ta arrini këtë, filloni duke vendosur një alarm. Mbajeni atë për të njëjtën kohë për të shkuar në shtrat dhe për t’u zgjuar. Një orë duhet të jetë diferenca maksimale midis orarit të gjumit në ditët e javës dhe fundjavës. Mbajtja e një cikli të rregullt gjumë-zgjim është më e lehtë nëse i përmbaheni atij.

Bëni dush të nxehtë

Nëse keni pasur një ditë rraskapitëse në punë, është e domosdoshme që të ndiheni të relaksuar para se të flini. Kjo mund të arrihet duke bërë dush të nxehtë. Kjo do të largojë të gjithë lodhjen dhe do t’ju lërë të freskët. Sa më të relaksuar të jeni, aq më të mëdha janë shanset për të pasur një gjumë të mirë.

Kufizimi i gjumit gjatë ditës

Fjetja shumë gjatë ditës mund të prishë aftësinë e dikujt për të fjetur gjatë natës. Nëse vendosni të bëni një sy gjumë, bëjeni atë jo më shumë se 30 minuta dhe mos e bëni këtë vonë gjatë ditës. Për të kompensuar mungesën e gjumit nëse punoni natën, mund t’ju duhet të bëni një sy gjumë vonë në mëngjes përpara se të shkoni në zyrë.

Praktikoni meditimin

Praktikimi i meditimit është përgjigja për pothuajse të gjitha problemet. Nëse nuk jeni në gjendje të bëni një gjumë të mirë, praktikoni meditimin. Mund të filloni duke e bërë atë për 5 minuta çdo ditë dhe pastaj gradualisht të rrisni kohëzgjatjen. Kjo do t’ju ndihmojë të mbani mendjen tuaj të qetë dhe të rezultojë në gjumë të mirë./Psikologjia

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

449059413_1014848236674238_1554867321894721942_n
UEFA publikon fotot e tifozëve me shqiponjën “Kuq e Zi” të pikturuar në fytyrë
IMG_0794
Albion Musliu, ylli i ri që po shkëlqen te Shkëndija
spanja
Trajneri i Spanjës për duelin ndaj Shqipërisë: Do t’u jap mundësi disa prej lojtarëve që kemi në stol
IMG_0727
Euro 2024/ Shqipëria arrin të barazojë kundër Kroacisë, rezultati 2-2
kroaci-shqiperi-mbyllet-pjesa-e-1-1024x585
Euro 2024 | Kroaci-Shqipëri 0-1, pjesë e parë spektakolare

Më shumë nga kategoria

IMG_0727
Euro 2024/ Shqipëria arrin të barazojë kundër Kroacisë, rezultati 2-2
kroaci-shqiperi-mbyllet-pjesa-e-1-1024x585
Euro 2024 | Kroaci-Shqipëri 0-1, pjesë e parë spektakolare
kombetarja
Cilët janë 4 skenarët që kualifikojnë Shqipërinë në 1/8 e Europianit?
bajrami
Cilët janë 4 skenarët që kualifikojnë Shqipërinë në 1/8 e Europianit?
IMG_0385
Granit Xhaka: Kësaj radhe do të shkojmë në gjymsëfinale
Andi Demiri
Andi Demiri nga Tearca, ylli i ri shqiptar që shkëlqen në Lille!
weffwerfwe
Formacioni i mundshëm, ja si pritet të rreshtohet Shqipëria kundër Italisë
AGELER-MK-750x430
Aggeler uron Qeverinë e re: Pres të vazhdojmë partneritetin
arben-taravari
Taravari nuk pret, gati shpalljen për ndërtimin e dy spitaleve
kutura-bashkimi-780x470
Reshjet e rrëmbyeshme, dëme të shumta në Tetovë
449059413_1014848236674238_1554867321894721942_n
UEFA publikon fotot e tifozëve me shqiponjën “Kuq e Zi” të pikturuar në fytyrë
nafta-780x439-2-696x392
Rriten çmimet e derivateve të naftës në Maqedoninë e Veriut
IMG-20240624-WA0016
Orhan Murtezani merr funksionin e ministrit për Çështje Evropiane Orhan Murtezani nga koalicioni

DIASPORA