Komandantët e UÇK-së që u vranë në Maqedoni pas...

Komandantët e UÇK-së që u vranë në Maqedoni pas konfliktit të 2001

March 20, 2023, 07:03

Në Maqedoni pas konfliktit të vitit 2001 janë vrarë emra të njohur të Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare (UÇK), ku disa prej tyre ende janë mister dhe kurrë nuk janë zbardhur, përcjell INA.

Ndër të që kurrë nuk u mor vesh asgjë ishte vrasja e Ridvan Nezirit i njohur si komandant Hoxha. Vrasja ndodhi më 9 korrik 2003, dy vite pas konfliktit në një lokal tek kompleksi “Çairçanja” në Çair të SHkupit. Në sulmin me armë ndaj tij vriten edhe katër persona të tjerë, ndërsa pesë të tjerë mbetën të plagosur.

Vetëm dy vite më pas vritet Nuri Mazari i njohur si Komandant Struga. Vrasja ndodhi atëkohë dhe ende në rrethana të pasqaruara në Strugë më 11 korrik 2005.

Një vit më vonë më 19 tetor 2006 ndodhi vrasja e Isa Likës, i njohur si komandant Iliri nga Tetova, i cili u vra para shtëpisë së tij dhe sot e kësaj dite po punohet në zbardhjen e rastit.

Pesë vite më vonë vritet Harun Aliu – komandant Kushtrimi në një aksion të organizuar nga njësitet speciale të MPB-së së Maqedonisë. Bashkë me të në mëngjesin e 12 majit të 2010 u vranë edhe Xhafer Shala, Qemajl Fejzullahu dhe Shaban Zenuni, të gjithë ish-pjestarë të UÇK-së.

Më pas vjen 9 dhe 10 maji i 2015 në Lagjen e Trimave në Kumanovë, ku gjatë një përleshje me forcat e sigurisë së Maqedonisë, u vranë 10 pjesëtarë të “Grupit të Kumanovës”, mes tyre komandantë të njohur të UÇK-ve si në Kosovë, Maqedoni, por edhe Luginë. Ata ishin: Mirsad Ndrecaj-NATO, Beg Rizaj-BEGU, Xhafer Zymeri dhe të tjerë.

Por vetëm dy muaj më vonë ndodhi edhe vrasja e Xhemail Rexhepit-Shqiponjës në një lokal në Kumanovë, gjegjësisht me 23 korrik 2015, ku kësaj vrasje makabre i parapriu një zënkë partiake rivalësh në BDI.

Por një vrasje e rëndë si ajo e Lefter Goxhaj – komandant Telit me bashkëluftëtarët e tij ndodhi vetëm pak ditë para se të nënshkruhej Marrëveshja e Ohrit, pra më 7 gusht 2001 në një shtëpi në lagjen e Gazi Babës në Shkup. Kjo vrasje u krye nga njësitet speciale policore vetëm tre ditë pas vendosjes së armëpushimit mes UÇK-së dhe forcave maqedonase të sigurisë, por edhe gjashtë ditë para se të firmosej Marrëveshja e Ohrit.(INA)

Mos e humb

Kasami-stadioni
Bilall Kasami: Stadiumi i Tetovës me standarde të UEFA-s! Ne i mbajmë premtimet!
Messi-shtepia-vjedhje
Udhëheqësi i bandës shqiptare tregon pse nuk e grabiti shtëpinë e Messit
Fisnik Isaku
Edhe një tetovar që jeton në Danimark do jetë pjesë e U21 të Maqedonisë
Mirlind Daku
Mirlind Daku dhe tatuazhi kushtuar heroit kombëtar Agim Ramadani – Katana
Gerti-Leo
Gerti dhe Leo dy lojtarët e Akademisë së Shkëndijës që lanë gjurmë në Danimarkë në Turneun e futbollit “Dana Cup”

Më shumë nga kategoria

Mirlind Daku
Mirlind Daku dhe tatuazhi kushtuar heroit kombëtar Agim Ramadani – Katana
Gerti-Leo
Gerti dhe Leo dy lojtarët e Akademisë së Shkëndijës që lanë gjurmë në Danimarkë në Turneun e futbollit “Dana Cup”
STADIUMI-TETOVE
Në shtator fillon riparimi i stadiumit “Ecolog Arena”në Tetovë
safet Gjici-Izair Emini
Izair Emini e goditi shtyllën, Safet Gjici e la tërë skuadrën e Kukësit pa dark! (video)
Agron Hajredini -medalje
Tetovari Agron Hajredini fitoi medaljen e artë në Lojërat Speciale Olimpike Botërore në Berlin
zvicra-futboll-aeroplan
Kombëtarja e Zvicrës udhëton për ndeshjen me Andorën me gjashtë avionë, kjo është arsyeja
messi-1
Ofertë e “çmendur” e arabëve për Messin
Amir-Rrahmani-600x360-1
Rrahmani: Këtë vit kemi më shumë besim
haland
Haaland: I thashë Guardiolas të mos më largoj nga loja
IMG-20231207-WA0007
LEN: 8 Maji është caktuar për zgjedhje nga partitë e pushtetit dhe VMRO që të pengohet votimi i diasporës
Lule
Lëvizja BESA: Rasti i “Vanjës” pohon se qytetarët janë totalisht të pasigurt nga shteti!
foto-800x533
Lëvizja BESA:  Samiti i Ministrave të OSBE-së po mbahet nën kulmin e objektit të përfshirë në krim
download
EDITORIAL: Lotaria Shtetërore për herë të parë drejtohet nga një shqiptar. Pse po ngritet kaq pluhër?
Kasami-stadioni
Bilall Kasami: Stadiumi i Tetovës me standarde të UEFA-s! Ne i mbajmë premtimet!
hoxha-kryqi
Hoxha nga Tetova me porosi: Hiqeni sa me shpejt Kryqin prej 15 metrave në Kodrën e Diellit, se ndryshe…!

DIASPORA