Kompania anonime nga Qipro ka një ofertë për ma...

Kompania anonime nga Qipro ka një ofertë për marrjen e plotë të “Euronickel Industri”

October 10, 2023, 07:10

Një kompani në Qipro po konsideron një marrëveshje të plotë për të blerë “Euronickel Industri”, e cila po përballet me vështirësi financiare pavarësisht borxheve të saj ndaj një banke vendase të madhe.

Kompania kipriote, “K.A.D Management Services”, që aktualisht po punon me “Euronickel Industri”, është e interesuar për të blerë kompaninë vendase. Oferta është konfidenciale, por përfshin blerjen e tërë kompanisë, përfshirë edhe borxhet e saj.

Situata lind për shkak të krizës së energjisë dhe një tregu të vështirë feronickel i cili është përkeqësuar nga konkurrenca e prodhuesve aziatikë të çelikut që përdorin një nikël më të lirë, por më të ulët në cilësi nga Indonezia.

“Euronickel Industri” po vuan për të siguruar fonde, duke rrezikuar mbi 2,000 vende pune, përfshirë 850 punonjës dhe familjet e tyre. Në të kaluarën, punonjësit janë bërë të njohur me protesta për pagesat e vonuara të pushimeve vjetore dhe pagat. “Bloomberg Adriatic” ka kontaktuar “K.A.D Management”, por ata nuk kanë mohuar informacionin, duke deklaruar politikën e tyre të mos-komentimit të spekulimeve.

Ata po i vlerësojnë mundësitë, duke përfshirë teknologjinë e tyre të veçantë për prodhimin e nikel sulfatit. Pronari aktual, fondi zviceran GSOL, është ballafaquar me sfida të shkaktuara nga kriza e energjisë dhe rritja e çmimeve të feronickelit. Tëra industritë e rënda duhet tu përshtaten me çmimet e larta të energjisë dhe me rregulloret e reja të ESG.

Në vitin 2022, “Euronickel Industri” renditej në vendin e 15-të ndër kompanitë më të mëdha të Maqedonisë, duke kontribuar me 3% në GDP-në kombëtare. Fabrika gjithashtu përballet me vështirësi në shërbimin e obligimeve financiare, veçanërisht faturave për energjinë elektrike. Ish-kombinati i Kavadarcit “Feni”, një konsumator i madh i energjisë, është përballur me vështirësi kur çmimet e energjisë janë rritur në mënyrë drastike.

Kompania K.A.D në Qipro, specializohet në menaxhimin financiar dhe ofron shërbime këshillimore teknike për klientët industrialë në të

Mos e humb

Kasami-stadioni
Bilall Kasami: Stadiumi i Tetovës me standarde të UEFA-s! Ne i mbajmë premtimet!
Messi-shtepia-vjedhje
Udhëheqësi i bandës shqiptare tregon pse nuk e grabiti shtëpinë e Messit
Fisnik Isaku
Edhe një tetovar që jeton në Danimark do jetë pjesë e U21 të Maqedonisë
Mirlind Daku
Mirlind Daku dhe tatuazhi kushtuar heroit kombëtar Agim Ramadani – Katana
Gerti-Leo
Gerti dhe Leo dy lojtarët e Akademisë së Shkëndijës që lanë gjurmë në Danimarkë në Turneun e futbollit “Dana Cup”

Më shumë nga kategoria

Mirlind Daku
Mirlind Daku dhe tatuazhi kushtuar heroit kombëtar Agim Ramadani – Katana
Gerti-Leo
Gerti dhe Leo dy lojtarët e Akademisë së Shkëndijës që lanë gjurmë në Danimarkë në Turneun e futbollit “Dana Cup”
STADIUMI-TETOVE
Në shtator fillon riparimi i stadiumit “Ecolog Arena”në Tetovë
safet Gjici-Izair Emini
Izair Emini e goditi shtyllën, Safet Gjici e la tërë skuadrën e Kukësit pa dark! (video)
Agron Hajredini -medalje
Tetovari Agron Hajredini fitoi medaljen e artë në Lojërat Speciale Olimpike Botërore në Berlin
zvicra-futboll-aeroplan
Kombëtarja e Zvicrës udhëton për ndeshjen me Andorën me gjashtë avionë, kjo është arsyeja
messi-1
Ofertë e “çmendur” e arabëve për Messin
Amir-Rrahmani-600x360-1
Rrahmani: Këtë vit kemi më shumë besim
haland
Haaland: I thashë Guardiolas të mos më largoj nga loja
bujar-osmani-1
"Bujar Osmani është takuar me Gruevskin, bisedohet për kthimin e tij në Maqedoni"
IMG-20231207-WA0007
LEN: 8 Maji është caktuar për zgjedhje nga partitë e pushtetit dhe VMRO që të pengohet votimi i diasporës
Lule
Lëvizja BESA: Rasti i “Vanjës” pohon se qytetarët janë totalisht të pasigurt nga shteti!
foto-800x533
Lëvizja BESA:  Samiti i Ministrave të OSBE-së po mbahet nën kulmin e objektit të përfshirë në krim
download
EDITORIAL: Lotaria Shtetërore për herë të parë drejtohet nga një shqiptar. Pse po ngritet kaq pluhër?
Kasami-stadioni
Bilall Kasami: Stadiumi i Tetovës me standarde të UEFA-s! Ne i mbajmë premtimet!

DIASPORA